Vangelis nie żyje. Co było przyczyną śmierci kompozytora?
Asystent Vangelisa przekazał informacje o przyczynach śmierci legendarnego kompozytora, twórcy muzyki filmowej i elektronicznej. Przypomnijmy, że muzyk zmarł 17 maja w wieku 79 lat w szpitalu w Paryżu.
Informacja o śmierci Vangelisa (posłuchaj!) pojawiła się w czwartek, czyli dwa dni po jego odejściu. 79-letni kompozytor przebywał wówczas w szpitalu w Paryżu, gdzie zmagał się z COVID-19.
Asystent legendarnego twórcy, Lefteris Zermas przekazał, że przyczyną jego śmierci była niewydolność serca.
Problemy z sercem to jedne z powikłań po zakażeniu koronawirusem. Dodatkowo ryzyko zgonu w przypadku ciężkiego przebiegu COVID-19 rośnie z wiekiem.
Kim był Vangelis?
Kompozytor przyszedł na świat 29 marca 1943 r. jako Evángelos Odysséas Papathanassiou w miejscowości Agria w Grecji. Międzynarodowa publiczność pokochała go pod pseudonimem Vangelis (posłuchaj!).
Zaczął zajmować się muzyką już jako czteroletnie dziecko. W wieku lat sześciu, jako kompletny samouk, wystąpił po raz pierwszy przed publicznością prezentując kompozycje własnego autorstwa. Już wtedy wszystkich zachwyciła unikalna technika gry młodego muzyka.
W latach 60. zamieszkał w Paryżu, gdzie odbył trzyletnią "inicjację" występując z grupą Aphrodite's Child, która stała się jedną z najpopularniejszych grup musicalowych w Europie. W tym czasie zainteresował się elektroniką. W następnej dekadzie Vangelis opuścił Paryż i udał się do Londynu, gdzie założył własne studio nagraniowe.
Był najbardziej znany jako laureat Oscara w 1981 roku za najlepszą muzykę oryginalną do filmu "Rydwany ognia" oraz autor muzyki do filmu Ridleya Scotta "Blade Runner" (posłuchaj!).
Był również autorem muzyki do filmów takich jak "Bounty" i "1492: Podbój raju".
W roku 1999 Vangelis skomponował muzykę będąca oprawą odsłonięcia oficjalnego symbolu Igrzysk Olimpijskich 2004, a także muzykę, która będzie towarzyszyć temu wizerunkowi za każdym razem, gdy ukaże się on publicznie.
W lipcu 2001 roku Vangelis zaprezentował monumentalne wykonanie "Mythodei", symfonii chóralnej swojego autorstwa, które miało miejsce w Olimpijskiej Świątyni Zeusa w Atenach. "Mythodea" wybrana została przez NASA na muzykę, która towarzyszyć ma misji Mars Odyssey.
Ostatnim wydanym przez artystę albumem studyjnym, był "Juno To Jupiter" z 2021 roku.