Trwają eliminacje do Konkursu Chopinowskiego. Gościem specjalnym prof. Bożena Schmid-Adamczyk

W poniedziałek, 12 lipca, rozpoczęły się eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Z okazji Konkursu do Warszawy przyjechała ceniona profesor Bożena Schmid-Adamczyk.

Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski
Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej XVIII Międzynarodowy Konkurs ChopinowskiAndrzej Hulimka Agencja FORUM

12 lipca rozpoczęły się eliminacje do tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Inauguracja konkursu zaplanowana jest na 2 października.

W eliminacjach artyści prezentują swój program w dwóch etapach dziennych: porannym (od godz. 10) i wieczornym (od godz. 17).

Do tego etapu zakwalifikowało się 16 Polaków: Łukasz Byrdy, Aleksandra Hortensja Dąbek, Mateusz Duda, Joanna Goranko, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Eryk Parchański, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Mateusz Tomica, Jacek Wendler, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński, Maciej Wota.

Z okazji konkursu do Polski przyjechała prof. Bożena Schmid-Adamczyk, która jest członkiem komitetu Federacji Międzynarodowej Towarzystw Chopinowskich na świecie i członkiem komitetu prestiżowego Festiwalu Chopinowskiego w Valldemossie na Majorce. Pani Schmid-Adamczyk, od 1969 roku do dzisiaj, przez przeszło 50 lat, opiekuje się nieodpłatnie kolekcją chopinowską w Klasztorze Kartuzów w Valldemossie na Majorce, jako kustosz.

"Według mnie nie wystarczy dobrze grać na fortepianie, ale dla doskonałej interpretacji muzyki Chopina konieczna jest szeroko rozumiana wiedza, wyobraźnia i znajomość oryginalnych źródeł, pisanych ręką Fryderyka Chopina. Autografy muzyczne i listy Fryderyka Chopina pozwalają poznać kompozytora, jego osobowość, sposób myślenia, budzą wyobraźnię i odpowiedzialność artystyczną wobec interpretacji dzieła muzycznego. Chopin to jest wielkie przeżycie, wyjątkowe emocje i wrażenia" - komentowała profesor w rozmowie z Interią.

"Muzyka Chopina ma być 'żywa i kontynuowana w najczystszej i nienaruszalnej formie', jak powiedział młody Maestro Nikolay Khozyainov. Pianista dodał, ze 'nic nie zastąpi oryginalnego manuskryptu, dla mnie to jest najważniejsze źródło. Dzięki niemu można poczuć utwór wszystkimi zmysłami. Nawet sposób, w jaki Chopin pisał jest ważny, co przekreślił, co zmienił. Wszystko to pomaga wczuć się w kompozytora, poczuć jego emocje i głębiej zanurzyć się w jego twórczość'" - stwierdziła również.

"Według mnie, jako uznanego w świecie eksperta od muzyki Chopina, Maestro Nikolay Khozyainov jest najwspanialszym odtwórcą muzyki Chopina na świecie" - dodała.

Prof. Bożena Schmid-Adamczyk opracowała i przygotowała katalog kolekcji, a 1979 roku obroniła rozprawę doktorską na ten temat na Uniwersytecie w Strasburgu pod kierunkiem profesora Marca Honeggera. W 1990 roku sprowadziła do Muzeum Chopina w Warszawie najważniejsze obiekty z kolekcji z Valldemossy na wystawę pod patronatem honorowym Jej Królewskiej Mości Sofii, Królowej Hiszpanii i w obecności Królowej Belgów Fabiola.

W 2015 roku zakończyła pracę nad książką pt. "Dziedzictwo Fryderyka Chopina. Kolekcja Boutroux-Ferrà w Valldemossie" pod redakcją Ewy Sławińskiej-Dahlig. Publikacja, licząca prawie 600 stron, ukazała się dzięki wsparciu i pełnemu zaangażowaniu Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Promocja książki odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

Dzieło zostało zaprezentowane również w Genewie przez Dyrektora Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Pałacu Narodów Michaela Møllera, pod patronatem Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prof. Bożena Schmid-Adamczyk została także uhonorowana przez Piotra Glińskiego złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas