Reklama

Tomasz Stańko: Odsłonięto mural poświęcony słynnemu jazzmanowi

Mural przedstawiający Tomasza Stańkę odsłonięto w niedzielę w Rzeszowie z okazji, przypadającej w tym miesiącu, 80. rocznicy urodzin artysty. Autorem grafiki jest małżonka, zmarłego cztery lata temu jednego z najwybitniejszych muzyków polskiego jazzu.

Mural przedstawiający Tomasza Stańkę odsłonięto w niedzielę w Rzeszowie z okazji, przypadającej w tym miesiącu, 80. rocznicy urodzin artysty. Autorem grafiki jest małżonka, zmarłego cztery lata temu jednego z najwybitniejszych muzyków polskiego jazzu.
Mural Tomasza Stańki w Rzeszowie /Darek Delmanowicz /PAP

Mural z podobizną muzyka zrealizowany został wspólnie przez Narodowe Centrum Kultury i Estradę Rzeszowską. Powstał na ścianie budynku przy ul. Hetmańskiej 16 w Rzeszowie. Malatura o wymiarach 11 m x 11 m prezentuje wizerunek Tomasza Stańki stworzony przez jego żonę. Grafika autorstwa Joanny Stańko, która została odwzorowana na muralu, powstała i została podarowana jazzmanowi w latach 80. Wykonawcą muralu jest firma Good Looking Studio.

Obecny na uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że Stańko był "niedościgłym mistrzem liryzmu", który stał się wzorem do naśladowania następnych pokoleń jazzmanów, nie tylko polskich. "Postać Tomasza Stańki przywodzi na myśl artystę kompletnego. Zakochanego w sztuce, pochłonięto nią bez reszty" - dodał.

Reklama

Sellin podkreślił, że Stańko w rozwoju jazzu zajmował zawsze miejsce w awangardzie. Przypomniał, że artysta współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, dzięki czemu jakiego kariera nabrała rozpędu.

Tomasz Stańko - mural w Rzeszowie odsłonięty

"Stańko interesował się również innymi gatunkami sztuki - filmem, poezją, malarstwem, z których czerpał inspiracje w zakresie form wyrazu artystycznego" - zaznaczył wiceminister.

W ocenie Sellina, w grze Stańki były obecne elementy niezmienne przez dziesięciolecia. "Stańko słynął ze swojego ciemnego, drapieżnego, a jednocześnie niezwykle lirycznego brzmienia, które, według krytyków, wyrażało ból istnienia" - powiedział wiceminister kultury.

Jak podkreślił Sellin, odsłonięty mural będzie przypominał rzeszowianom o wybitnym krajanie, który jest Honorowym Obywatelem Rzeszowa oraz twórcą hejnału stolicy Podkarpacia.

Wiceminister podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przypomnienia postaci Stańki.

"Mam nadzieję, że postać artysty będzie stanowiła inspirację do kolejnych pokoleń muzyków jazzowych" - powiedział Sellin.

Oprócz muralu w ramach obchodów 80. rocznicy urodzin Stańki w niedzielę odbył się w Rzeszowie również specjalny koncert, na którym wystąpili Józef Skrzek (lider SBB) oraz Erik Truffaz.

Józef Skrzek skończył 70 lat: Sięgnąć nieba

Jak podkreśliło w informacji Narodowe Centrum Kultury, obaj artyści znani są z tego, że od początku swojej twórczości poszukiwali nowych, ciekawych i nieoczywistych brzmień. Ich znak rozpoznawczy to improwizacja.

Eksperymenty z elektroniką i muzyką sakralną po ciężki rock oraz muzykę klasyczną i flirty z jazzem - to Józef Skrzek. Erik Truffaz to klasyczny jazz, elektronika, rap, muzyka świata z wieloma elementami etnicznymi zaczerpniętymi z krajów, w których koncertował (Chiny, Meksyk, Brazylia, Algieria). Tomasz Stańko cenił muzykę obydwu artystów i darzył ich szacunkiem.

Tomasz Stańko koncertował na najważniejszych jazzowych scenach świata. Urodził się osiemdziesiąt lat temu - 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie, zmarł 29 lipca 2018 r. w Warszawie w wieku 76 lat. Jest autorem hejnału Rzeszowa "Na cztery strony świata", który można codziennie w południe usłyszeć na rzeszowskim rynku.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Tomasz Stańko | mural
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy