Reklama

"Suzi Q": Do sieci trafił zwiastun dokumentu o Suzi Quatro

W lipcu do sieci trafi dokument opowiadający losy kultowej artystki Suzi Quatro, która według wielu opinii, gwiazdy, która otworzyła rock and rolla dla kobiet.

Suzi Quatro była wielką gwiazdą lat 70.

"Suzi Q" to dokument opowiadający o wzlotach i upadkach 69-letniej Suzi Quatro, jednej z pierwszych kobiet-instrumentalistek, która przełamała monopol mężczyzn w muzyce rockowej. Jego premiera zaplanowana została na lipiec tego roku

Reklama

Reżyser Liam Firmager w swoim filmie chciał pokazać start kariery Suzi aż do momentu przełomowego jej kariery, czyli do 1973 rok. "Była pierwszą, która wyważyła drzwi dla nas kobiet" - wspomina w zwiastunie Cherie Currie.

"Wiele dziewczyn chciało być jak ona, ale nie możesz udać czegoś, czego nie masz w DNA. Ta kobieta ma tyle energii, tyle talentu. Może robić to, co zechce" - wspominał natomiast Alice Cooper.

W dokumencie na temat życia Quatro wypowiadają się: Debbie Harry, Joan Jett, Germaine Greer, Tina Weymouth, Donita Sparks, Katy Valentine, Martha Reeves oraz KT Tunstall.

"W trakcie czterech lat pracy nad filmem, przyszła mi do głowy myśl, że Suzi została zapomniana w Stanach Zjednoczonych - w innych częściach świata wiedzą, że była jedną z najważniejszych przedstawicielek rock and rolla" - mówił reżyser.

Kim jest Suzi Quatro?

Suzi Quatro urodziła się w 1950 roku w Detroit. Karierę muzyczną rozpoczęła w 1964 i kontynuuje ją do dziś.

Pierwszym zespołem basistki była kapela założona wraz ze swoją siostrą Patti. Grupa nazywała się The Pleasure Seekers i pod tym szyldem działała do 1969 roku. Następnie dziewczyny zmieniły nazwę na Cradle i działały przez dwa lata. Faktyczny rozpad zespołu nastąpił po przeprowadzce Quatro do Wielkiej Brytanii w 1971 roku.

Na Wyspach Suzi spotkała menedżera Mickie'a Mosta. Quatro niemal natychmiast wpadła mu w oko. Wkrótce szef znalazł dwójkę songwriterów - Nicky Chinna oraz Mike'a Chapmana, którzy tworzyli piosenki specjalnie dla niej.

W RAK Records basistka i wokalistka wydała sześć albumów studyjnych. Łącznie jej dyskografia liczy piętnaście płyt. Największe przebojami Suzi okrzyknięto: "Rolling Stone" (posłuchaj!), "Can the Can" (sprawdź!), "48 Crash", "Dayton Dream" oraz "Devil Gate Drive" (posłuchaj!).

W 2011 roku ukazała się jej jak dotąd ostatnia solowa płyta "In The Spotlight", jednak to nie oznaczało, że Amerykanka zakończyła karierę. W latach 2010 - 2012 Quatro prowadziła audycje radiowe w BBC Radio 2, w 2016 roku wystąpiła w Dolinie Charlotty na Festiwalu Gwiazd Rocka, a w 2017 roku powołała do życia projekt QSP.

QSP, czyli projekt Suzi Quatro, Andy'ego Scotta (Sweet) i Dana Powella (Slade), w grudniu 2017 roku zadebiutował z albumem "Quatro Scott & Powell".

"Początkowo wróciliśmy do korzeni, grając kilka coverów, lecz w końcu zaczęliśmy pisać własne piosenki. Stworzyliśmy coś, z czego jesteśmy naprawdę dumni" - opisywała projekt instrumentalistka.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Suzi Quatro

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje