Reklama

Reklama

Spotify reaguje na decyzję Neila Younga. Będą ostrzeżenia przed podcastami o COVID-19

Serwis streamingowy Spotify zapowiedział, że będzie zamieszczać ostrzeżenia przy podcastach, których tematem jest COVID-19, w celu zwalczania dezinformacji na temat koronawirusa - informuje BBC.

Joe Rogan to autor popularnych podcastów

Szef Spotify Daniel Ek przekazał w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej serwisu, że ostrzeżenia będą odsyłać użytkowników do centrum danych na temat COVID-19.

Decyzja jest spowodowana niedawnymi kontrowersjami dotyczącymi podcastu Joe Rogana, najpopularniejszej audycji na Spotify (ma ponad 11 mln słuchaczy). W grudniu gościem podcastu był dr Robert Malone, specjalista chorób zakaźnych, który jest krytykowany przez lekarzy i naukowców za szerzenie dezinformacji na temat COVID-19 i szczepionek przeciwko tej chorobie.

Reklama

Według regulaminu Spotify twórcy powinni unikać publikowania treści, które "promują niebezpieczne fałszywe albo mylące informacje medyczne, mogące spowodować szkody lub stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia publicznego".

Ek napisał w oświadczeniu, że stało się dla niego jasne, że Spotify ma obowiązek "robienia więcej w celu zapewnienia równowagi i dostępu do powszechnie akceptowanych informacji pochodzących ze środowisk medycznych i naukowych".

W zeszłym tygodniu muzycy Neil Young i Joni Mitchell (posłuchaj) domagali się usunięcia ich utworów z serwisu z powodu "szerzenia kłamstw" o Covid-19 przez Rogana. W odpowiedzi wideo opublikowanej na Instagramie Rogan odparł kierowane pod jego adresem zarzuty dotyczące szerzenia dezinformacji, jednak uznał umieszczanie ostrzeżeń na początku kontrowersyjnych odcinków za dobry pomysł.

Pod koniec 2020 roku Rogan zgodził się na przeniesienie swojego podcastu wyłącznie na Spotify w ramach umowy z tym serwisem opiewającej na 100 mln dolarów.

Kim jest Joe Rogan?

Joe Rogan to amerykański prezenter, komik, aktor i komentator sportowy. Najbardziej kojarzony jest z prowadzenia reality show, pt. "Fear Factor" ("Nieustraszeni"), w który uczestnicy mieli pokonywać własny strach. 

W kwietniu 2021 roku bez podania oficjalnych powodów, Spotify usunęło 42 odcinki "The Joe Rogan Experience" z platformy. Neila Younga miesięcznie słuchało ponad 6 milionów użytkowników, miał za to zarabiać około 1,37 mln dolarów w ciągu miesiąca. Na swojej stronie internetowej podziękował wytwórni Warner Brothers, która zgodziła się na usunięcie jego muzyki "w imię prawdy". Muzyk stwierdził, że straci przez to 60 procent swoich dochodów. Jego majątek wycenia się na 200 milionów dolarów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy