Reklama

Reklama

Republika na punkowo. Płyta "REpunkBLIKA. Nieustanne pogo"

To wyjątkowa płyta i to pod wieloma względami. Punkowym muzykom nie zawsze było po drodze z Republiką, na Festiwalu w Jarocinie zdarzały się incydenty między fanami. A jednak! "REpunkBLIKA. Nieustanne pogo" to 21 kawałków legendarnego zespołu w wykonaniu punkowych załóg. Premiera - 30 listopada.

Okładka płyty "REpunkBLIKA. Nieustanne pogo"

Po latach Republika i jej lider Grzegorz Ciechowski stali się ikonami muzyki rockowej, dzięki uniwersalności śpiewanych tekstów oraz nieszablonowemu i nowatorskiemu podejściu do muzyki.

"Ta płyta to swoisty hołd dla twórczości toruńskiej grupy. 21 utworów zagranych przez zespoły znane od lat i młodsze, które nie miały szans zetknąć się na żywo z muzyką Republiki i Grzegorza. Punk różne ma oblicza muzyczne i ta płyta to udowadnia. Czystej wody punk rock, zimna fala, mocno alternatywne dźwięki sprawiają, że krążka słucha się od początku do końca, bez przerwy!" - mówi o albumie gitarzysta Republiki, współtwórca jej repertuaru Zbigniew Krzywański.

Reklama

Na płycie znalazły się utwory premierowe, wcześniej nigdzie nie publikowane.

"Początek marca 1983 roku, 2 koncerty na warszawskim Torwarze w ramach trasy 'Republika prezentuje UK Subs'. W czasie drugiego koncertu wychodzę zagrać z UK Subs piosenkę 'Enemy Awaits'. Wśród punkowej publiczności, która zajęła miejsce tuż przy scenie po koncercie Republiki - wielka konsternacja! Gramy, jest super! Reakcja publiczności - niejednoznaczna. Utarło się wtedy, że punkowcy nienawidzą Republiki. Jakieś tam legendy o poppersach, których do dziś nie rozumiem. Nawet nie wiem, kto to byli popersi" - wspomina Krzywański.

Przypominamy: "Poppers, przedstawiciel subkultury młodzieżowej aktywnej w Polsce w latach 1981-85, noszący długą grzywkę zaczesaną na bok i bardzo eleganckie ubranie" - Słownik Języka Polskiego.

Na płycie znalazły się zarówno piosenki Republiki, jak i solowe utwory Grzegorza Ciechowskiego, m.in. "Paryż-Moskwa", "Nie pytaj o Polskę", "Moja krew", "Odchodząc", "Mamona", "Sexydoll".

Wśród wykonawców - Pabieda, Farben Lehre, Kompania Karna, Inkwizycja czy Zbeer.

1. "Paryż-Moskwa" - Qulturka
2. "Nie pytaj o Polskę" - Zbeer
3. "Gadające głowy" - Kompania Karna
4. "Mamona" - Saelites
5. "Masakra" - Pabieda
6. "Moja krew" - Inkwizycja
7. "Nowe sytuacje" - AFTER Laughter
8. "Będzie plan" - Bulbulators
9. "Znak równości" - Castet
10. "Sexydoll" - Farben Lehre
11. "Koniec czasów" - Zmaza
12. "Odchodząc" - Leśne Ludki
13. "My lunatycy" - Chupacabras
14. "Po wojnie" - Cela Nr 3
15. "Odchodząc" - Ropień
16. "Umarła klasa" - Tester Gier
17. "Kaspar Hauser" - Manta Birostris
18. "Śmierć na pięć" - Firenze
19. "System nerwowy" - Inhalators
20. "Mój imperializm" - Moonshiners
21. "Psy Pawłowa" - Venta Quema.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama