Przyznano Fryderyki 2004!
We wtorek (15 marca) wieczorem w warszawskim klubie "Traffic" już po raz 11. wręczono Fryderyki, najważniejsze nagrody polskiego przemysłu muzycznego. Najwięcej statuetek - bo aż po 3 - zdobyli Ania Dąbrowska, Sidney Polak i SiStars.
Nie było zaskoczenia, wygrali faworyci. Chociaż najwięksi zwycięzcy byli nominowani - Ania i Sidney w 6 kategoriach, a SiStars w 5, to i tak 3 statuetki bardzo ich cieszą.
Zespół SiStars otrzymał statuetki w kategoriach - Produkcja Muzyczna Roku, Videoklip Roku oraz Grupa Roku.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych nagród, ponieważ dowodzą one tego, że ludzie pokładając w nas dużą nadzieję, nie zawiedli się i udało się nam spełnić ich oczekiwania przez ten ostatni rok. Nie liczyliśmy na takie wyróżnienie. Myśleliśmy, że dostaniemy Fryderyka - może jednego, ale aż tylu to na pewno nie spodziewaliśmy się. To są bardzo pomocne zawodowo nagrody i dziwię się ludziom, którzy mówią, że te nagrody nic nie znaczą. Przecież to one są wyrazem czyjegoś szacunku dla kogoś innego, tak że jest to pozytywne zjawisko - powiedział Bartek Królik z SiStars.
Ania Dąbrowska otrzymała Fryderyki za Album Roku Pop oraz w kategorii Nowa Twarz Fonografii. Uhonorowano ją również statuetką w kategorii Wokalistka Roku.
- Są to dla mnie bardzo ważne nagrody, aczkolwiek staram się do nich podchodzić z lekkim dystansem, gdyż dla nagród nie pracuję, nie tworzę muzyki dla nagród, a dla własnej satysfakcji, którą muzyka mi daje. Szczerze mówiąc to ani się nie spodziewałam tak wielkiego wyróżnienia, ani też nie było to dla mnie jakimś tam dużym zaskoczeniem, ponieważ tak do końca nie śledziłam kategorii w jakich jestem nominowana. W związku z tym cieszę się z każdej tej statuetki jednakowo. Dla mnie najważniejsza jest muzyka i to dla niej się poświęcam - powiedziała podczas wieczornej gali w klubie "Traffic" Ania Dąbrowska.
Trzecim zwycięzcą tegorocznych Fryderyków jest Sidney Polak. Nie był on obecny na gali od samego początku, ponieważ grał koncert w jednym z warszawskich klubów, jednak zdążył się pojawić - tuż pod koniec oficjalnej imprezy, by odebrać statuetki. Jury uznało Sidney'a za Autora Roku i Kompozytora Roku. Doceniono go także w kategorii Album Roku Muzyka Alternatywna.
- My uwielbiamy grać, chcemy grać jak najwięcej i jesteśmy szczęśliwi, jeśli te nagrody są w jakimś sensie przyczyną do tego, żebyśmy mogli więcej grać, w lepszych miejscach z lepszą aparaturą, to się bardzo cieszymy. Otrzymanie statuetek traktuję jako docenienie przez branżę. Wydaje mi się, że zostało doceniono to, jak ta płyta brzmi, jak jest zrobiona, jak napisana - powiedział Sidney Polak.
Piosenką Roku została "Trudno tak..." Krzysztofa Krawczyka i Edyty Bartosiewicz, natomiast wokalistą Roku został Krzysztof Krawczyk i jak powiedział menedżer artysty, jest to pierwsze od 1976 roku wyróżnienie piosenkarza przez branżę.
Oprócz emocji związanych z nagrodami, nie zabrakło atrakcji muzycznych. Publiczności swoje najlepsze kawałki zaprezentowali Tymon Tymański z zespołem, Monika Brodka, zespół PtakY i grupa Pogodno.
Oprócz Fryderyków na wtorkowej gali wręczono również nagrodę specjalną. Otrzymał ją zespół Myslovitz. Jak powiedział Hirek Wrona - prowadzący imprezę, Myslovitz to nasz najlepszy towar eksportowy. Zespół otrzymał nagrodę przyznawaną przez Komisję Europejską, jako grupa która sprzedała najwięcej płyt w kraju wchodzącym w skład Unii Europejskiej.
Poniżej przedstawiamy listę wszystkich laureatów poszczególnych kategorii Fryderyki 2004:
"Album Roku Muzyka Kameralna"
Ernest Chausson - Radio Katowice SA
"Album Roku Muzyka Solowa"
Wieczór organowy w Filharmonii Lubelskiej - DUX (Jan z Lublina, Surzyński, Nowowiejski, Łuciuk, Bach, Mendelssohn-Bartholdy, Franck, Messiaen Joachim Grubich - organy)
"Album Roku Muzyka Wokalna"
Witold Lutosławski - Pieśni - Polskie Radio SA (Jadwiga Rappe - alt)
"Album Roku Muzyka Orkiestrowa"
Deutsche Grammophon/ Universal Music
Sergei Rachmaninov - Piano Concertos Nos. 1 & 2 - Krystian Zimerman - piano
Krystian Zimerman - fortepian i Boston Symphony Orchestra pod dyrekcją Seiji Ozawa
"Album Roku Muzyka Współczesna"
Witold Lutosławski (Hybrydowa wersja SACD & CD) - Koncert na orkiestrę, Chantefleurs et Chantefables, Wariacje na temat Paganiniego
(Olga Pasiecznik - sopran, Janusz Olejniczak - fortepian oraz Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka)
"Album Roku Nagrania Archiwalne"
Tadeusz Baird - Dzieła - P.P. Polskie Nagrania
(Andrzej Hiolski - baryton, Krystyna Szostek-Radkowa - mezzosopran, Stefania Woytowicz - sopran, Stefan Kamasa - skrzypce, Jerzy Artysz - baryton oraz Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, WOSPR i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Krenza, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Markowskiego, WOSPR pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego, Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod dyrekcją Jacka Kaspszyka)
"Album Roku Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej"
Ignacy Jan Paderewski - Manru
(Taras Ivaniv, Ewa Czermak, Barbara Krahel, Agnieszka Rehlis, Radosław Żukowski, Maciej Krzysztyniak, Zbigniew Kryczka, Dorota Dutkowska, Andrzej Kalinin oraz Chór i Orkiestra Opery Dolnośląskiej pod dyrekcją Ewy Michnik)
Karol Szymanowski - Complete Songs for Voice and Piano Channel Classics
(Piotr Beczała - tenor, Juliana Gondek - sopran, Urszula Kryger - mezzosopran, Iwona Sobotka - sopran, Reinild Mees - fortepian)
JAZZ
"JAZZOWY Album Roku"
Michał Tokaj Gats Production
Bird Alone
"JAZZOWY Muzyk Roku"
Henryk Miśkiewicz
MUZYKA ROZRYWKOWA
"Produkcja Muzyczna Roku"
Bartek Królik (produkcja muzyczna) oraz Marek Piotrowski (produkcja muzyczna i realizacja) za nagranie: SISTARS - "Sutra"
"Kompozytor Roku"
Sidney Polak
"Autor Roku"
Sidney Polak
"Najlepszy Album Zagraniczny"
PRINCE - "Musicology" (Columbia / Sony Music Polska)
"Album Roku ETNO/ FOLK"
OSJAN - "Księga liści" (Ferment)
"Album Roku PIOSENKA POETYCKA"
Grzegorz Turnau - "Cafe Sułtan" (Pomaton EMI)
"Album REEDYCJE / NAGRANIA ARCHIWALNE"
Grzegorz Ciechowski (Pomaton EMI)
"Album Roku METAL"
ACID DRINKERS - "Rock Is Not Enough" (Sony Music Polska)
"Album Roku MUZYKA ALTERNATYWNA"
SIDNEY POLAK
"Album Roku ROCK"
COMA - "Pierwsze wyjście z mroku"
"Album Roku HIP-HOP / R & B"
Abra dAb - "Czerwony album" (S.P. Records)
"Album Roku POP"
ANIA - "Samotność po zmierzchu"
"Videoklip Roku"
SISTARS - "Sutra" (reżyser videoklipu: Anna Maliszewska)
"Nowa Twarz Fonografii"
ANIA
"Grupa Roku"
SISTARS
"Wokalista Roku"
Krzysztof Krawczyk
"Wokalistka Roku"
Ania Dąbrowska
"Piosenka Roku"
Krzysztof Krawczyk / Edyta Bartosiewicz - "Trudno tak".
Zobacz galerię zdjęć z Fryderyków.