Posłuchaj przedpremierowo płyty Chłopcy Kontra Basia - "O"
Tylko na stronach Interii możecie przedpremierowo posłuchać drugiego albumu studyjnego grupy Chłopcy Kontra Basia - "O" (płyta do sklepów trafi 11 września). Dodatkowo kilka słów na temat piosenek postanowiła dodać od siebie wokalistka formacji - Barbara Derlak.
Chłopcy Kontra Basia to zespół stworzony w 2009 roku przez Barbarę Derlak, Marcina Nenko oraz Tomasza Waldowskiego. W swojej twórczości muzycy łączą folk, muzykę ludową i jazz.
Zobacz również:
Grupa wzięła udział w drugiej edycji "Must Be The Music" i dotarła aż do finału.
Debiutancki album grupy "Oj tak!" ukazał się w październiku 2013 roku i był nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii "Debiut roku".
Zespół wraca po dwóch latach z płytą "O", która ukaże się 11 września. Inspiracjami do stworzenia albumu były dawne legendy i wierzenia. Wydawnictwo promuje utwór "O Wielkiej", do której stworzono barwny teledysk:
Warto wspomnieć, że Chłopcy Kontra Basia zostali zaproszeni do prac nad płytą "Grzegorz Ciechowski: Spotkanie z legendą". Barbara Derlak gościnie pojawiła się również na albumie Voo Voo "Placówka 44". W sierpniu zespół supportował również Lenny'ego Kravitza na koncercie w Gdańsku.
Oto odsłuch oraz kilka słów o każdym utworze od Barbary Derlak:
1. "O dziwożonie zielarce" przywołuje postać podhalańskiego demona - dziwożony znanego ze zwodzenia chłopców. Pieśń opowiada hipotetyczną historię uczucia demona i człowieka, w którym niebagatelną rolę pełnią oszałamiające specyfiki: sporysz, pokrzyk i samosiejka.
2. "O czarnym mieście" powstało z inspiracji śląską bajką ze zbioru Lucjana Malinowskiego o mieście, które jawiło się wędrowcom jako spalone. W rzeczywistości miasto żyło, pogrążone w żałobie, ukryte pod czarnym płótnem.
3. "Pieśń zamkniętej" to pieśń dżina, Pandory, księżniczki z wieży, listu w butelce lub Biedy zamkniętej w kości, którzy oczekując długie lata na uwolnienie zapomnieli kim są i co mieliby uczynić ze swoimi wybawcami.
4. "Rzecz o iluzoryczności słowa, czyli Rak, groch i święty Roch" to opowieść o nietypowej drużynie, która podróżując przez świat napotyka wymykającego się wszelkim kategoriom potwora. Starcie z rakiem, grochem i świętym Rochem stwór przegrywa uwikłany w językową pułapkę.
5. "O Królu-Wężu" to opowieść o przebiegłym kucharzu ratującym chłopców skazanych na śmierć przez krwiożerczego króla. Jest po parafraza irańskiej opowieści o królu Zohaku i jego dwóch kucharzach - Ermailu i Kermailu.
6. "O Wielkiej" to piosenka o miłości. Powstała na podstawie zasłyszanej przyśpiewki ludowej o treści: "...mijałem cię dziewczyno i nie mogłem cię minąć".
7. "O Tomaszu klarneciście". Muzykanci są bardzo barwnymi bohaterami pojawiających się w historiach i piosenkach ludowych - najczęściej jako osoby mające do czynienia z siłami nieczystymi. Tak też jest z Tomaszem, który igra z Diabłem i Bogiem nawet po śmierci.
8. "O tym, jak zmarły Bieda z Nędzą" to historia o przyjaciółkach, które przybrawszy postać podobną ludziom i udały się na hulankę do karczmy, a ich niespodziewana śmierć spowodowała ogólną wesołość.
9. "O pojedynku ostatnich czarmistrzów" - tu książę postanawia przepędzić ze swojego kraju czary. Przepędzeni czarnoksiężnicy - mag Piotr i mag Szymon postanawiają godnie zginąć. Zatrzymują się i rozpoczynają pojedynek.
10. "O dwóch górach" to opowieść na podstawie ludowych legend o zbliżającym się końcu świata. Oto wiedźma na szczycie góry szyje sobie welon na wesele z czartem. Tuż obok góry przeklętej wnosi się łudząco podobna do niej święta góra, nieodwiedzana przez pielgrzymów ze strachu przed śmiertelną pomyłką.
11. "O świecącej Dorocie" to pieśń bazująca na ludowych pieśniach o świętej Dorocie, która odrzuca zaloty króla i skazuje się tym samym na śmierć. Nasza parafraza tej historii próbuje odpowiedzieć na pytanie, co by było gdyby urażony odmową Doroty król, nadal ją kochał.