Reklama

Po ponad 20 latach ponownie łączą siły. Rodzina nieżyjącej legendy znów razem

Na fali popularności filmu "Bob Marley: One Love" po ponad 20 latach ponownie we wspólną trasę pod szyldem "The Marley Brothers: The Legacy Tour 2024" ruszą synowie króla reggae. Kogo zobaczą widzowie na koncertach w USA?

Na fali popularności filmu "Bob Marley: One Love" po ponad 20 latach ponownie we wspólną trasę pod szyldem "The Marley Brothers: The Legacy Tour 2024" ruszą synowie króla reggae. Kogo zobaczą widzowie na koncertach w USA?
Damian Marley jest owocem romansu Boba Marleya z Cindy Breakspeare, Miss World z 1979 r. /Joseph Okpako/WireImage /Getty Images

"Najpierw zmienił muzykę, potem zmienił świat" - takie hasło widnieje na plakacie zapowiadającym premierę filmu "Bob Marley: One Love", który trafił do polskich kin w połowie lutego. Przy budżecie 70 mln dolarów produkcja przyniosła ponad 177 mln dol., choć krytycy potraktowali film dość surowo (m.in. 43/100 w serwisie Rotten Tomatoes).

Eksperci dość zgodnie przyznają, że burzliwe życie Boba Marleya zostało pokazane w dość zachowawczy sposób.

Sprawdź recenzję "Bob Marley: One Love" w serwisie Film!

Reklama

"W gruncie rzeczy film w niewielkim stopniu porusza temat jego niewierności i relacji z dziećmi, które w rzeczywistości były skomplikowane i bolesne dla bliskich muzyka" - czytamy w recenzji autorstwa Marcina Radomskiego.

Bob Marley i jego burzliwe życie osobiste

Przypomnijmy, że oficjalnie Bob miał aż 10 dzieci plus adoptowaną Sharon, córkę swojej żony Rity z poprzedniego związku. Tylko czwórkę urodziła Rita - Cedellę (ur. 1967), Davida "Ziggy" (1968), Stephena (1972) i Stephanie (1974). W przypadku tej ostatniej matka Boba twierdziła, że jej ojcem był mężczyzna, z którym Rita miała romans.

Pozostałe dzieci (poza oficjalnie uznaną szóstką inne źródła dodają kolejną dwójkę) to owoce pozamałżeńskich romansów Marleya z innymi kobietami. Kolejno na świat przychodzili: Robert "Robbie" (1972), Rohan (1972), Karen (1973), Julian (1975), Ky-Mani (1976), Damian "Jr. Gong" (1978) i Makeda Jahnesta (1981), która urodziła się kilkanaście dni po śmierci Boba.

"Małżeństwo to pułapka, mająca nas kontrolować" - miał powiedzieć kiedyś Bob o swoim burzliwym związku z Ritą.

Król reggae miał 21 lat, gdy wziął ślub, a wielokrotnie podkreślał, że do Rity była to miłość od pierwszego wejrzenia. Krótko po ślubie adoptował Sharon, ale szybko okazało się, że Bob wcale nie myśli o żonie jako jedynej kobiecie swojego życia.

Dzieci z pozamałżeńskich związków urodziły mu Pat Williams, Janet Hunt, Janet Bowen, Lucy Pounder, Anita Belnavis i wokalistka Cindy Breakspeare, przyszła Miss World (z tego związku na świat przyszedł Damian Marley). To jednak nie były wszystkie romanse - związany był również z m.in. Pascaline Ondimbą, późniejszą ministrą spraw zagranicznych Gabonu, oraz Yvette Crichton. To właśnie Crichton urodziła wspomnianą Makedę Jahnestę, która jednak nie jest wymieniana przez oficjalną stronę Boba Marleya jako jego dziecko.

"Znacie muzykę i wydaje się wam, że znacie tego człowieka, ale czy naprawdę jesteście w stanie zrozumieć przez co przeszedł i jakie momenty ukształtowały go w osobę, którą się stał" - mówi Ziggy Marley.

Synowie Boba Marleya ponownie razem

W muzyczne ślady Boba poszło wiele jego dzieci (niektórzy koncertowali także w Polsce przed wielotysięczną publicznością). Jeszcze za życia ojca, w 1979 r. powstała grupa The Melody Makers, którą tworzyli Ziggy, Sharon, Cedella i Stephen. Dwa lata później Ziggy i Stephen wystąpili podczas pogrzebu Boba, który był jednym z największych wydarzeń we współczesnej historii Jamajki.

W drugiej połowie lat 80. grupa zmieniła swoją nazwę na Ziggy Marley & The Melody Makers, sankcjonując fakt, że to właśnie Ziggy uznawany był za lidera formacji. Największą popularność zdobyły wówczas płyty "Conscious Party" (1988) i "One Bright Day" (1989). Zespół przestał istnieć na początku XXI wieku, gdy Ziggy i Stephen na dobre zajęli się swoimi karierami solowymi.

Teraz ogłoszono szczegóły trasy pod szyldem The Marley Brothers. Na scenie siły połączą ponownie po latach Ziggy, Stephen, Julian, Ky-Mani i Damian. Pod hasłem "The Legacy Tour 2024" zaplanowano ponad 20 koncertów - całość rozpocznie się na początku września w Ridgefield w stanie Waszyngton.

Bob Marley - król muzyki reggae

Przypomnijmy, że Bob Marley zmarł 11 maja 1981 r. w Cedars of Lebanon Hospital w Miami na Florydzie na raka skóry. Miał zaledwie 36 lat.

Na całym świecie za życia Marleya i już po śmierci sprzedano ponad 75 milionów płyt - zarówno solowych, jak i tych nagranych z grupą The Wailers, z którą współpracował w początkach swojej kariery.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bob Marley | Bob Marley. One Love
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy