Reklama

Pjus nie żyje. Tłumy pożegnały polskiego rapera

12 stycznia 2021 roku odszedł Karol "Pjusa" Nowakowski, jedna z najbardziej cenionych postaci polskiego hip hopu. Raper w marcu skończyłby 40 lat. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

12 stycznia 2021 roku odszedł Karol "Pjusa" Nowakowski, jedna z najbardziej cenionych postaci polskiego hip hopu. Raper w marcu skończyłby 40 lat. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie
Pjus miał 39 lat /Paweł Supernak /PAP

Karol "Pjus" Nowakowski zmarł wieczorem 12 stycznia w szpitalu, gdzie miał przejść piątą operację. Raper od 2004 roku zmagał się z rzadką chorobą - neurofibromatozą typu 2. Ta sprawiła, że na nerwach słuchowych rapera powstały guzy (jeden pojawił się także na kręgosłupie). 



Dzięki zaangażowaniu znajomych Pjusa udało zebrać się pieniądze na operacje usunięcia guzów (jedna z nich trwała 14 godzin) oraz wszczepienia mu implantów pniowych. W ten sposób Pjus stał się pierwszym człowiekiem na świecie z cyfrowym słuchem.

Walkę z poważną chorobą raper podsumował albumem "Life After Deaf" z 2009 roku. Niestety, wkrótce okazało się, że posłuszeństwa zaczął odmawiać również głos rapera, przez co praca w studiu była dla niego "czasowo-fizyczną katorgą". Pjus jednak nie poddał się i postanowił spełnić się muzycznie z nieco innej strony. Tak właśnie powstały "Słowowtóry" (2017 r.) - płyta, do której Pjus stworzył teksty, które zarapowali jego koledzy.

Reklama

- Ja choroby za sobą nie zostawię - jest ze mną już na zawsze, ale twórczo i życiowo chcę się rozwijać. Ja już swoje batalie stoczyłem, mogę i umiem więcej niż osiem lat temu. Stąd pomysł na ucieczkę poza siebie i swoje problemy w szerszą, nie tak introwertyczną perspektywę. Choć paradoksalnie pewnie nie zrobiłbym takiej płyty, gdybym nie był chory - mówił Interii.

W 2021 roku spędził siedem miesięcy w szpitalu i przeszedł kolejne cztery operacje.

Pjus nie żyje. Uroczystość pogrzebowa rapera

Wcześniej wytwórnia Alkopoligamia.com, z którą związny był raper, poinformowała kiedy odbędzie się uroczystość pogrzebowa Pjusa.

O 13:15 na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie odbyła się msza święta.

Następnie kondukt żałobny odprowadził Karola do grobu na cmentarzu miejscowym tj. na Powązkach Wojskowych.

Około 14:30 trumna zostało złożona w grobie. Wykonano "Sen o Warszawie". Odpalono race.

Wśród osób tłumnie zgromadzonych na pogrzebie pojawili się m.in. Łozo, Sokół (sprawdź!) oraz Hirek Wrona. Osobny wieniec przy grobie rapera złożyli kibice Legii Warszawy.

Wytwórnia i przyjaciele Pjusa postanowili także upamiętnić go w inny sposób. Wieczorem po uroczystościach pogrzebowych odbędzie się wyjątkowe spotkanie.

"Po tym jak pożegnamy Karola na cmentarzu chcielibyśmy wspólnie pożegnać go na Ursynowie, w miejscu kultowym i legendarnym, bliskim wielu z nas, bliskim również Karolowi" - napisano w specjalnym wydarzeniu na Facebooku.

"Spotkajmy się o 20:22 na Kopie Cwila. Przynieśmy ze sobą dobre wspomnienia, anegdoty, cytaty. Zbierzmy się jak ursynowskie ekipy za starych czasów i dajmy mu znać, że nigdy go nie zapomnimy" - dodano.

Kim był Pjus?

Pjus (Karol Nowakowski) to polski raper i autor tekstów (posłuchaj!). Był członkiem składu 2cztery7. Razem ze Stasiakiem i Typ Typem Mesem nagrał dwie płyty - "Funk dla smaku" oraz "Spaleni innym słońcem".

Współpracował z Eldo, Dizkretem, Donatanem, Stoną, Pelsonem i Małolatem.

Sprawdź tekst "Na co ci używki" w serwisie Tekściory.pl!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Pjus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy