Phil Spector nie żyje. Producent i muzyk zmarł w trakcie odsiadywania wyroku

Phil Spector - muzyk i producent - który odsiadywał wyrok więzienia za zabójstwo aktorki Lany Clarkson, zmarł w więzieniu 16 stycznia w wieku 81 lat.

Phil Spector miał 81 lat
Phil Spector miał 81 latAl Seib-PoolGetty Images

U Phila Spectora wykryto koronawirusa jeszcze w grudniu 2020 roku. Leczony był w kalifornijskim szpitalu. Terapia przyniosła skutek i muzyk trafił ponownie do celi.

W połowie stycznia u Spectora po raz kolejny wystąpiły poważne problemy z oddychaniem i ponownie trafił do szpitala. Tym razem jednak nie udało się go odratować. Słynny producent zmarł w sobotę 16 stycznia w wieku 81 lat.

Kalifornijski Departament Więziennictwa i Resocjalizacji wystosowywał po śmierci gwiazdora komunikat, w którym podają, że wbrew pierwszym informacjom, muzyk nie zmarł z powodu powikłań po koronawirusie. Śmierć miała nastąpić z przyczyn naturalnych. Szczegóły przekazane zostaną po przeprowadzeniu sekcji zwłok.

Phil Spector był jednym z najsłynniejszych producentów na świecie. Jednak zanim zainteresował się produkcją, został wokalistą grupy Teddy Bears, z którą wylansował hit "To Know Him Is To Love Him" (sprawdź!).

Spector – jeśli sąd wyda zgodę – na wolność wyjdzie w 2028 roku. Będzie miał wtedy 88 lat. Obecnie zakład karny w Stockton w Kalifornii regularnie publikuje jego fotografie z więzienia. Ostatnia z nich pokazana mediom została w 2019 roku.
Zasługi Phila Spectora przekreślił jednak jego charakter. Producent znany był ze swojej porywczości i apodyktyczności. W studiu nagraniowym miał pojawiać się z bronią palną i grozić niektórym wykonawcom (na zdjęciu z Jonem Bon Jovim).
Urodzony 26 grudnia (1939 lub 1940 roku – w tej kwestii źródła podają różne daty) był jednym z najsłynniejszych producentów na świecie. Jednak  zanim zainteresował się produkcją, został wokalistą grupy Teddy Bears, z któą wylansował hit "To Know Him Is To Love Him".
W wieku 21 lat Spector założył własną wytwórnię Philles Records. Niedługo później rozpoczął działalność producencką, pokazując swój kunszt przy nagraniach Ike'a i Tiny Turner oraz The Ronettes.
+6

W wieku 21 lat Spector założył własną wytwórnię Philles Records. Niedługo później rozpoczął działalność producencką, pokazując swój kunszt przy nagraniach Ike'a i Tiny Turner oraz The Ronettes.

Pod koniec lat 60. rozpoczął współpracę z The Beatles i The Ramones. Z jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą grupą na świecie stworzył płytę "Let It Be". To sprawiło, że twórca zaczął być uważany z jednego z najbardziej utalentowanych producentów muzycznych, a współpracę z nim nawiązali m.in. Leonard Cohen i The Righteous Brothers.

Bezsprzeczną zasługą Spectora dla muzyki rozrywkowej jest popularyzacja techniki zwanej "ścianą dźwięku", którą stworzył razem z Larrym Levinem. Polega ona na wielokrotnym nagrywaniu instrumentów muzycznych i zwielokrotnianiu ich brzmienia. Daje to w rezultacie gęsty, mocny dźwięk - na pierwszym planie lub w tle utworu.

Sprawa procesu i molestowania nieletnich przez wokalistę wróciła ze zdwojoną siłą w 2019 roku. Powodem była emisja premiera "Leaving Neverland", w którym o czynach Jacksona opowiedzieli Wade Robson i James Safechuck. 

Mężczyźni oskarżyli zmarłego w 2009 roku gwiazdora o molestowanie seksualne nieletnich. Przyznali też, że w 2005 roku podczas procesu piosenkarza złożyli fałszywe zeznania. Gwiazdor miał bowiem zastraszać ich oraz ich rodziny.
Raz na jakiś czas władze więzienia, w którym artysta odsiaduje wyrok, przekazują mediom nowe zdjęcia Spectora (tutaj na fotografii z 2013 roku).

O przedterminowe zwolnienie z zakładu karnego słynny producent będzie mógł ubiegać się w 2028 roku (będzie miał wtedy 88 lat).
7 kwietnia 1998 roku angielski wokalista George Michael został aresztowany przez policyjnego tajniaka po tym, gdy gwiazdor zaproponował mu uprawianie seksu w publicznej toalecie w Beverly Hills. 

"Byłem śledzony aż do toalety. Wtedy ten gliniarz - oczywiście nie wiedziałem, że to gliniarz - zaczął grać w tę gierkę. Polega ona na tym, że miał mi pokazać swojego, a ja miałem mu pokazać mojego, a później on mnie aresztował" - mówił wokalista.

George Michael został skazany na 900 dolarów grzywny i 80 godzin prac społecznych.

Gwiazdor incydentem nie tylko nie zrujnował swojego wizerunku, a wręcz przeciwnie zdobył większą popularność. Za sprawą piosenki "Outside" i słynnego wideoklipu opartego na aresztowaniu w Beverly Hills, ponownie trafił na szczyty list przebojów.
W 2009 roku Nadja Benaissa - wokalistka znana z grupy No Angels - została aresztowana przez niemiecką policję przed jednym z koncertów pod zarzutem zarażenia trzech mężczyzn wirusem HIV. Po 10 dniach opuściła areszt, a koleżanki z zespołu oficjalnie ją wsparły.

 W 2010 roku Nadja Benaissa przyznała się przed sądem, że uprawiała seks bez zabezpieczeń, mimo iż wiedziała, że jest nosicielką wirusa HIV. Została oskarżona o "niebezpieczne uszkodzenie ciała". Groziło jej nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Ostatecznie została skazana na dwa lata w zawieszeniu i 300 godzin prac społecznych. Po wyroku odeszła z zespołu.
+3

Solowy album Spectora "A Christmas Gift For You From Philles Records" magazyn "Rolling Stone" w 2003 roku umieścił w zestawieniu 500 albumów wszech czasów. W 1989 został wprowadzony do Rock And Roll Hall Of Fame. W 1971 roku muzyk zdobył swoją jedyną nagrodę Grammy za współpracę przy płycie George'a Harrisona "Concert In Bangladesh".

W 2003 roku, gdy Amerykanin był już emerytowanym producentem, Stanami Zjednoczonymi wstrząsnęła afera dotycząca morderstwa aktorki Lany Clarkson. Jej ciało znaleziono w domu gwiazdora w Los Angeles. Przyczyną śmierci był postrzał w usta. Spector utrzymywał, że Clarkson przypadkowo zastrzeliła się sama. Lekarze i technicy policyjni uznali jednak, że było to morderstwo.

Ostatecznie - po dwóch procesach w 2009 roku gwiazdor został skazany na dożywocie z możliwością ubiegania się o zwolnienie warunkowe po 19 latach odsiadki. O wyjście na wolność mógł zabiegać w 2028 roku.

Kolejne zdjęcie producenta opublikowano w tegoroczne święta. Widzimy na nim łysego Spectora, który zapuścił siwą brodę.
Raz na jakiś czas władze więzienia przekazują mediom nowe zdjęcia Spectora. Tak też było w sierpniu 2017 roku. Na fotografii z zakładu karnego można było zobaczyć uśmiechniętego, całkowicie łysego producenta z aparatem słuchowym w uszach.
Podczas procesu przewodzący rozprawie zakazał adwokatom i prokuratorom zwoływania konferencji prasowych, na których często podważana była wiarygodność drugiej strony.

Zdjęcie z 2013 roku.
Jej ciało znaleziono w domu producenta w Los Angeles. Przyczyną śmierci był postrzał w usta. Spector utrzymywał, że Clarkson przypadkowo zastrzeliła się sama. Lekarze i technicy policyjni uznali jednak, że było to morderstwo.
+3
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas