Państwowy pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka. Znamy szczegóły ostatniego pożegnania laureata Oscara
Oprac.: Michał Boroń
W sobotę 25 maja na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbędzie się pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka. Światowej sławy kompozytor, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela" zmarł 21 maja po długiej chorobie w wieku 71 lat.
Kompozytor muzyki filmowej zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Uroczystości będą miały charakter oficjalny.
"Z tym miastem związał się nie tylko z powodów artystycznych, filmowych, ale przede wszystkim prywatnych. Założył tutaj swoją drugą rodzinę. Jego żona Aleksandra Twardowska-Kaczmarek pochodzi z Krakowa. Jego syn z drugiego małżeństwa tutaj chodzi do szkoły. Tutaj był leczony. Ostatnie dwa lata spędził właściwie w Szpitalu Uniwersyteckim i w krakowskim hospicjum" - powiedział w środę PAP Robert Piaskowski, pełniący również funkcję dyrektora Narodowego Centrum Kultury.
Pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka rozpocznie się mszą św. o godz. 12:00 w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na ul. Grodzkiej w Krakowie. Mszę odprawi ks. prof. Jan Machniak, specjalista od teologii duchowości, bliski współpracownik kardynała Stanisława Dziwisza. Po mszy św. prochy kompozytora zostaną złożone w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.
W pożegnaniu wezmą udział przedstawiciele środowiska filmowego - w Krakowie do niedzieli trwa 17. Festiwal Muzyki Filmowej. Wśród gości specjalnych wydarzenia jest Elliot Goldenthal, autor muzyki m.in. do "Wywiadu z wampirem".
Kim był Jan A.P. Kaczmarek?
Był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Przez wiele lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Stworzył muzykę do ponad siedemdziesięciu filmów, m.in. "Niewiernej" Adriana Lyne'a, "Aimee i Jaguar" Maxa Fareberbocka, "Straconych dusz" Janusza Kamińskiego.
W 2005 roku został nagrodzony Oscarem za skomponowanie ścieżki dźwiękowej do filmu "Marzyciel" Marca Forstera. Jego pierwszą żoną była Elżbieta Bieluszko, z którą ma czwórkę dorosłych już dzieci. Kilka lat temu wrócił do Polski, a w 2016 ożenił się z Aleksandrą Twardowską, z którą ma 7-letniego syna Jasia.
W ostatnich latach skomponował muzykę m.in. do "Doliny Bogów" Lecha Majewskiego (2019), "Magnezji" Macieja Bochniaka (2020), "Śmierci Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego (2021) oraz "Van Gogha" Daniela Fridella (2024). Był twórcą festiwalu Transatlantyk, którego pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu latem 2011 r.