Reklama

Oto zabójca 2Paca? Jest ostatnim żyjącym świadkiem

W piątek 29 września 2023 roku w Las Vegas lokalna policja aresztowała mężczyznę w związku z zabójstwem rapera 2Paca (Tupaca Shakura) w 1996 roku. Jest nim Duane "Keffe D" Davis, który został oskarżony o morderstwo.

W piątek 29 września 2023 roku w Las Vegas lokalna policja aresztowała mężczyznę w związku z zabójstwem rapera 2Paca (Tupaca Shakura) w 1996 roku. Jest nim Duane "Keffe D" Davis, który został oskarżony o morderstwo.
Duane "Keffe D" Davis zatrzymany w Las Vegas. Stał za zabójstwem 2Paca? /Ron Galella/Ron Galella Collection via Getty Images /Getty Images

7 września 1996 roku do słynnego rapera 2Paca oddano 12 strzałów. Ostatecznie trafiły go cztery kule, a mężczyzna trafił do szpitala. W placówce spędził niemal tydzień, gdzie w wyniku poniesionych ran zmarł. Tożsamość jego zabójcy od prawie trzech dekad pozostaje tajemnicą.

Niespodziewanie w piątek 29 września w Las Vegas aresztowano mężczyznę podejrzanego w związku ze śmiercią rapera. Jest nim Duane "Keffe D" Davis - ustalono, że to ostatni żyjący pasażer samochodu, z którego strzelano do Tupaca w 1996 roku. 

Reklama

Jak podaje Associated Press, "Keffe D" był jedną z osób, której władze przyglądały się już na samym początku badania zbrodni. Choć to nie on miał pociągnąć za spust, to zdaniem policji był liderem grupy. "Duane Davis wezwał tych ludzi do popełnienia zbrodni" - stwierdził porucznik Jason Johansson z policji w Las Vegas. Dodał także, że Davis "zaaranżował cały zrealizowany plan". 

60-letni dziś Davis został aresztowany w trakcie spaceru niedaleko swojego domu w Las Vegas. Stało się to zaledwie kilka godzin przed tym, jak sąd w Nevadzie poinformował, że ława przysięgłych postawiła go w stan oskarżenia w związku z "morderstwem z użyciem broni". 

Duane Davis ma stanąć przed sądem w przyszłym tygodniu.

Zlecił zabójstwo 2Paca. Kim jest Duane "Keffe D" Davis?

Do zatrzymania Davisa doszło niecałe dwa miesiące po przeszukaniu w jego domu. Samozwańczy gangster miał pochwalić się wiedzą o szczegółach śmierci Tupaca w swoim pamiętniku "Compton Street Legend" z 2019 roku. To właśnie publiczne wypowiedzi Davisa miały "ożywić śledztwo" po 23 latach.

Davis miał zdecydować się na ujawnienie szczegółów policji dlatego, że porozumiał się z władzami federalnymi i lokalnymi. Jak podało Associated Press, 60-letniemu dziś mężczyźnie w 1996 roku groził wyrok dożywocia za przestępstwa narkotykowe. 

Mimo to, jak podaje AP, ława przysięgłych sądu w Nevadzie głosowała za zaostrzeniem potencjalnego wyroku z powodu zarzutu morderstwa. Jeśli Davis zostanie skazany, może to wydłużyć jego karę o dodatkowe 20 lat więzienia. 

Tupac Amaru Shakur w chwili śmierci miał 25 lat. 

Kim był 2Pac (Tupac Amaru Shakur)?

Tupac Amaru Shakur urodził się w Brooklynie, w 1971 roku. Matce, która wychowywała chłopaka nie powodziło się najlepiej, przez co przenosiła się z dziećmi z miasta do miasta. Pomimo tego 2Pac (posłuchaj!) jako nastolatek chodził do prestiżowej Baltimore School of the Arts. Kiedy wraz z rodziną przeniósł się do Kalifornii, spotkał się z Shockiem-G, liderem Digital Underground. Z zespołem wydał dwa albumy - "This Is an EP Release" i "Sons of the P". Jednak już w roku 1991 ukazał się jego solowy debiut "2Pacalypse Now". Płyta zyskała status złotej.

2Pac w trakcie swojej krótkiej, ale intensywnej kariery nagrał pięć płyt (ostatnia ukazała się już po jego tragicznej śmierci), które sprzedały się w nakładzie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy na całym świecie. Najpopularniejszy krążek "All Eyez On Me" w Stanach pokrył się 10-krotną platyną. Po śmierci 2Paca wydano jeszcze 5 pośmiertnych wydawnictw, które sprzedawały się również dobrze. Jednak Shakur to nie tylko płyty i kultowe utwory, ale także konflikty z prawem, gangami i innymi raperami.

Sprawdź tekst utworu "Changes" w serwisie Teksciory.pl!

2Pac - historia tajemniczej śmierci

Legendarny raper zginął w wyniku ran postrzałowych 13 września 1996 roku (zamach przeprowadzono 7 września). Około godziny 23:15 pod stojące na światłach BMW rapera i jego menedżera Suge Knighta podjechał biały Cadillac. Właśnie z niego dwójka mężczyzn oddała około 13 strzałów w stronę 2Paca i Knighta. Gwiazdor został postrzelony czterokrotnie. Dwie kule trafiły go w klatkę piersiową, natomiast kolejne dwie w okolice miednicy (Knight został lekko ranny w głowę odłamkami).

Przewieziony do szpitala raper trafił natychmiast na stół operacyjny. Usunięto mu prawe płuco oraz wprowadzono w stan śpiączki farmakologicznej. Ostatecznie zmarł 13 września 1996 roku z powodu krwotoku wewnętrznego. W 2014 roku funkcjonariusz Chris Caroll przyznał, że ostatnimi słowami, jakie wypowiedział raper to "Pier*ol się". 2Pac w ten sposób miał zareagować na pytanie, czy wiedział, kto do niego strzelał. Do dziś nieznany jest sprawca morderstwa.

Ciało 2Paca zostało skremowane na prywatnej ceremonii pogrzebowej. W 2006 roku jego matka zgodziła się rozsypać część prochów w Soweto w RPA. W 2011 roku plotkowano, że grupa Outlawz wypaliła również część prochów zmarłego wraz z marihuaną.

Kto zastrzelił Tupaca?

Sugeruje się, że za zabójstwem 2Paca mogli stać też m.in. Notorious B.I.G. (który był skonfliktowany z raperem), David Mack (skorumpowany policjant z Los Angeles) oraz sam Suge Knight (miał zastawić pułapkę na 2Paca, aby ten nie przeszedł do konkurencyjnej wytwórni). W 2016 roku w filmie dokumentalnym "Murder Rap: Inside the Biggie and Tupac Murder" śledczy Greg Kading był przekonany, że za zabójstwem 2Paca stał Diddy, ten jednak temu zdecydowanie zaprzeczył.

Sprawdź tekst utworu "California Love" w serwisie Teksciory.pl!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 2Pac | morderstwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy