Reklama

Reklama

2Pac: Legenda rapu w nieco innym świetle

Gdyby żył, 16 czerwca 2016 roku świętowałby 45. urodziny. Zastrzelony tragicznie 2Pac do dziś uważany jest za jednego z najlepszych raperów na świecie, który zainspirował setki innych twórców. Tupac Skakur był jednak nie tylko raperem. To także aktor, poeta oraz aktywista. To wszystko sprawiło, że był kultową postacią lat 90.

2Pac dziś skończyłby 45 lat

2Pac w trakcie swojej krótkiej, ale intensywnej kariery nagrał pięć płyt (ostatnia ukazała się już po jego tragicznej śmierci), które sprzedały się w nakładzie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy na całym świecie. Najpopularniejszy krążek "All Eyez On Me" w Stanach pokrył się 10-krotną platyną. Po śmierci 2Paca wydano jeszcze 5 pośmiertnych wydawnictw, które sprzedawały się również dobrze. Jednak Shakur to nie tylko płyty i kultowe utwory.

Lesane Parish Crooks, bo tak początkowo nazywał się przyszły gwiazdor hip hopu, urodził się w Nowym Jorku 16 czerwca 1971 roku. Na Zachodnie Wybrzeże, gdzie zdobył gigantyczną popularność, przeprowadził się w wieku 17 lat.

Reklama

Jeszcze jako dziecko, jego matka Afeni Shakur zmieniła imię swojemu synowi na Tupac Amaru Shakur. Zostało mu ono nadane na cześć południowoamerykańskiego rewolucjonisty Tupaca Amaru, walczącego z Hiszpanami.

Pierwsze kroki na scenie 2Pac stawiał jako aktor teatralny. W wieku 13 lat zagrał Travisa Youngera w sztuce "A Raisin in the Sun" w jednym z teatrów w Nowym Jorku. Następnie, gdy rodzina Shakur, mieszkała krótko w Baltimore, przyszły raper uczył się baletu, tańca i aktorstwa. Pierwszy rapowy tekst 2Pac stworzył w Baltimore, jeszcze pod pseudonimem jako Mc New York. W Baltimore Shakur zainteresował się również polityką. W tym mieście dołączył do Młodzieżowej Ligi Komunistów.

Nauka tańca okazał się przydatna. Tak bowiem rozpoczęła się przygoda 2Paca z grupą The Digital Underground. Na początku był tylko tancerzem zespołu, ale gdy zaprezentował swoje umiejętności raperskie liderowi grupy Shockowi G, stał się pełnoprawnym członkiem formacji.

Po pewnym czasie 2Pac postanowił jednak postawić na solową karierę. Pierwsze dwie płyty zaowocowały sporą popularnością ("2Pacalypse Now" oraz "Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z."). Ponadto w tym czasie 2Pac odnalazł się również jak aktor. Zagrał m.in. w filmie "Miasto aniołów 2" oraz "Poetic Justice: Film o Miłości". W nim wystąpił obok Janet Jackson. Co ciekawe, 2Pac nie dostał pozwolenia na sceny pocałunków z wokalistką, do momentu, aż nie zrobił testu na obecność wirusa HIV w organizmie (był to wymóg samej Jackson). Według matki Shakura, miał on również propozycję z filmu "Forrest Gump", jednak ostatecznie raper nie wcielił się w rolę Bubby.

Shakur ogromny sukces przypłacił również problemami z prawem (w 1995 roku trafił na rok do więzienia za nadużycia seksualne) oraz z konkurencyjnymi raperami. To właśnie Diddy'egoNotoriousa B.I.G.-a 2Pac oskarżył o zamach na jego życie z listopada 1994 roku (został pięciokrotnie postrzelony, jednak udało mu się przeżyć).

W więzieniu 2Pac zafascynował się filozofią Niccolo Machiavellego. Stąd też przybranie pseudonimu Makaveli i podpisanie się nim na płycie "The Don Killuminati: The 7 Day Theory". Przed ostatnią płytą 2Paca pojawiły się jeszcze kultowe albumy "All Eyez On Me" oraz "Me Against The World". Dzięki temu drugiemu został pierwszym wykonawcą w historii, który trafił na szczyt listy Billboard 200, przebywając w więzieniu.

Shakur znany był również ze swoich romansów. Jedną z jego muz była Jada Pinkett, randkował również z Madonną, a nawet Whitney Houston.

Sprawdź tekst "Changes" w serwisie Teksciory.pl!

2Pac zginął we wrześniu 1996 roku w Las Vegas. Miał zostać zastrzelony przez Orlando Andersona z gangu Soutshside Grips, jednak zanim ruszył proces, Anderson sam został śmiertelnie postrzelony w Compton, przez co sprawa nie została rozstrzygnięta. W stronę 2Paca i jego kolegi Suge Knighta oddano 12 strzałów. 5 z nich dosięgnęło gwiazdora. 2 Pac zmarł w wieku 25 lat. Po skremowaniu ciała Shakura, członkowie grupy Outlawz skręcili jointy z prochami rapera i spalając je oddali mu nietypowy hołd.

Do dziś spekuluje się, kto stał naprawdę za zamachem na życie 2Paca. Ostatnie rewelacje twierdza, że zleceniodawcą był Diddy. Istnieje również teoria spiskowa, według której gwiazdor upozorował własną śmierć i czeka na moment triumfalnego powrotu (obecnie ma przebywać na Kubie).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama