Organek o Pawle Kukizie. Wykrzyczał to ze sceny

Nie milkną echa ostatniej afery z Pawłem Kukizem. Do sytuacji odniósł się Organek podczas swojego ostatniego koncertu.

Organek wspomniał o Pawle Kukizie podczas koncertu
Organek wspomniał o Pawle Kukizie podczas koncertuAKPA

Sporną nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji posłowie przegłosowali w środę wieczorem (11 sierpnia). Ustawa zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Marian Lichtman o Pawle Kukizie: Każdy się kompromituje na własny rachunek INTERIA.PL

Według jej przepisów koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim EOG, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

Za ustawą (obwołaną "lex TVN") głosowało 228 posłów, przeciw było 216, wstrzymało się 10 osób. Przeciwnicy ustawy wskazują, że prowadzi ona do ograniczenia wolności mediów, a jej przepisy wymierzone są w stację TVN (właścicielem Grupy TVN jest amerykański koncern Discovery). Nowelizację poparło 223 posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości, trzech spośród czterech członków klubu Kukiz'15 (w tym Paweł Kukiz) oraz dwóch posłów niezrzeszonych - Zbigniew Ajchler oraz Łukasz Mejza.

50 lat Pawła Kukiza

Artysta studiował administrację na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie prawo i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. Ma żonę Małgorzatę (od 1991 roku) oraz trzy córki: Julię, Polę i Hanię (na zdjęciu z małżonką Malgorzatą, fot. Darek Majewski)Agencja FORUM
Paweł Kukiz głośno mówi o swoich poglądach politycznych i światopoglądowych, czego wyrazem był wydany w 2012 roku album "Siła i honor". Artysta jest m.in. przeciwny legalizacji adopcji dzieci przez pary homoseksualne i aborcji, swego czasu wpierał narodowców podczas Marszu Niepodległości, wreszcie w serwisie Zmieleni.pl nawołuje do jednomandatowych wyborów do Sejmu (fot. Łukasz Dejnarowicz)
Wokalista udzielił się również na bestsellerowych albumach "Yugoton" (2001) i "Yugopolis" (2007) z nowymi wersjami popularnych jugosłowiańskich piosenek z końca lat 70. i początku 80. Paweł Kukiz zaśpiewał tam m.in. z Katarzyną Nosowską w wielkim przeboju "Rzadko widuję cię z dziewczętami". Poza tym artysta wystąpił w filmach "Girl Guide", "Poniedziałek". "Wtorek" czy "Samotność w sieci" (na zdjęciu z Juliuszem Machulskim i Renatą Gabryjelską, fot. Radosław Nawrocki)
Piersi i Aya RL to niejedyne muzyczne projekty, w których brał udział Paweł Kukiz. Sukces przyniosła mu nagrana wspólnie z gitarzystą Janem Borysewiczem z Lady Pank płyta "Borysewicz & Kukiz" (2002), która zyskała status Złotej i dotarła do szczytu Oficjalnej Listy Sprzedaży. Jak zdradził wokalista, w 2013 roku wraz z gitarzystą rozpoczął pracę nad kontynuacją płyty (fot. Tomasz Paczos)
Paweł Kukiz nie współpracuje już ani z Aya RL, ani też z Piersiami. Z pierwszej z tych grup odszedł w połowie lat 80., natomiast z drugim z zespołów rozstał się w 2013 roku. "Piersi ze swoją jarmarczno-rockową stylistyką zaczęły popadać w rutynę. A może tylko ja? Nieważne. Ważne, że straciłem radość grania w tym zespole" - tłumaczył wokalista (fot. Radosław Nawrocki)
Debiutancka płyta Piersi ukazała się dopiero w 1992 roku i wywołała skandal. Na płycie znalazł się kontrowersyjny, ale dający grupie sporą popularność utwór "ZCHN zbliża się". Utwór ten powstał na bazie melodii z pieśni kościelnej ("Pan Jezus już się zbliża"), do której dopisano nowy tekst. Kontrowersje, związane z tym tematem były przedmiotem kilku spraw sądowych (fot. Łukasz Głowala)
Wspomniany zespół Piersi, z którym najczęściej wiązana jest osoba Pawła Kukiza, powstał w 1984 roku podczas Festiwalu w Jarocinie w bardzo specyficznych okolicznościach. Wokalista znalazł bowiem w tamtejszym ośrodku kultury śpiewnik z wierszami socrealistycznymi i wtedy z muzykami przyszłych Piersi postanowili do kilku z nich dopisać melodie (fot. Marek Biczyk)
W 1984 roku Aya RL z Pawłem Kukizem jako wokalistą zdobywa sporą popularność na festiwalu w Jarocinie, którą spotęgował - ku zaskoczeniu samych muzyków grupy - sukces na listach przebojów singla "Skóra". Dodajmy, że podczas Jarocina '84 wokalista wystąpił również z grupą Piersi. W 1985 roku ukazuje się pierwsza płyta grupy zatytułowana po prostu "Aya RL", która staje się autentycznym wydarzeniem. Nie zawiera (z premedytacją) przebojowej "Skóry", są za to utwory "Ściana" czy "Ulica miasta" (fot. Wojciech Glinka)
Urodzony 24 czerwca 1963 roku w Paczkowie w województwie opolskim artysta zaczynał karierę w założonym w 1981 roku zespole CDN, w którym występował u boku m.in. gitarzysty Leszka Cichońskiego. Rok później powstała znana z utworu "Ołowiane głowy" grupa Hak, która po rozpadzie przemieniła się w słynną formację Aya RL (fot. Mariusz Przygoda)

Głos zabrali także przedstawiciele środowiska muzycznego - przed przystąpieniem do polityki Paweł Kukiz był liderem grupy Piersi (1984-2013). Występował również w zespołach Aya RL (wielki przebój "Skóra" - sprawdź!), Emigranci, projektach Yugoton, Yugopolis, Borysewicz & Kukiz czy Maleńczuk & Kukiz.

"Zawsze byłem wstrzemięźliwy co do tego osobnika (wiadomo; muzyk, fajny kolega etc) ale to co stało się dziś, na oczach ludzi jest jednoznaczne. Wstydzę się każdego dnia kiedy przyszło mi podać ci rękę, ty gnoju" - nie przebierał w słowach Janusz Panasewicz, wokalista grupy Lady Pank.

Gitarzystą tej formacji jest Jan Borysewicz, który nagrał z Kukizem płytę "Borysewicz & Kukiz" z przebojami "Bo tutaj jest jak jest" (posłuchaj!) i "Jeśli tylko chcesz" (posłuchaj!). "Niestety ja nie jestem tym zaskoczony, bo nawet jak był moim kolegą to i tak nigdy nie można było na niego liczyć... Boję się o moją Polskę" - napisał Borysewicz, pokazując grafikę swojego projektu z zamazanym nazwiskiem Kukiza.

Głos w sprawie zabrał także Organek podczas koncertu na Olsztyn Green Festivalu 2021. Podczas wykonywania piosenki "Niemiłość" (sprawdź!), gdzie można usłyszeć wers "są gesty i słowa, nieważna rozmowa, wszystko można kupić i mieć...", muzyk dodał na końcu: "Nawet Kukiza".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas