Reklama

Reklama

Nie żyje Richard Cole. Były menedżer Led Zeppelin miał 75 lat

Richard Cole, koncertowy menedżer zespołu Led Zeppelin, zmarł 2 grudnia w wieku 75 lat po długiej chorobie.

Richard Cole, koncertowy menedżer zespołu Led Zeppelin, zmarł 2 grudnia w wieku 75 lat po długiej chorobie.
Richard Cole miał 75 lat /Victor Blackman/Daily Express/Hulton Archive /Getty Images

O śmierci poinformował frontman zespołu - Robert Plant. "Spoczywaj w pokoju Ricardo... Niestety to koniec bajek... Odważny do końca" - napisał wokalista.

Menedżera kultowej kapeli pożegnał również Jimmy Page. "Był bratem i przyjacielem do samego końca. Żegnaj. To był specjalny czas i ty też byłeś wyjątkowy" - napisał gitarzysta.

Kim był Richard Cole?

Richard Cole na świat przyszedł w styczniu 1946 roku. W branży muzycznej i koncertowej zaczął pracować już jako nastolatek. W latach 60. współpracował z The Who, New Vaudeville Band oraz Vanilla Fudge. W 1968 roku został menedżerem koncertowym Led Zeppelin. Pracę zaproponował mu agent grupy Peter Grant

Reklama

Cole uważany jest za osobę, która miała wydatny wpływ na to, jak obecnie wygląda branża koncertowa w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. To on był pomysłodawcą tego, aby zespół podróżował z własnym sprzętem, zamiast wypożyczać go na miejscu.

"Powiedziałem: pieprzyć to. Zabierzemy własny sprzęt, na którym pracujemy" - wspominał o kulisach zmiany w trasach w biografii Led Zeppelin z 1985 roku.

W 1980 roku, na krótko przed ostatnią europejską trasą koncertową zespołu, został zwolniony ze swojej funkcji z powodu uzależnienia od narkotyków.

W 1992 roku do sprzedaży trafiła jego książka "Stairway to Heaven: Led Zeppelin Uncensored". Publikacja mocno oburzyła jego kolegów z formacji, którzy oskarżyli byłego menedżera o wyolbrzymianie ich imprezowych wyskoków.

Mimo konfliktu z żyjącymi członkami zespołu, muzycy zaprosili Cole'a w 2007 roku na swój specjalny koncert oraz na premierę filmu "Celebration Day" w 2012 roku.

--------

Tylko w Polsat Box Go możecie zobaczyć wyjątkowy materiał "Adele: One Night Only". Wokalistka w ramach promocji nowej płyty "30" rozmawiała z Oprah Winfrey i dała kameralny występ.

Zobacz "Adele: One Night Only" tylko w Polsat Box Go!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama