Reklama

Reklama

Nie będzie disco polo w Poznaniu? Młodzi działacze chcą odwołać koncert Zenka Martyniuka

Jak pisaliśmy w grudniu, jeden z występów Zenka Martyniuka wzbudza wyjątkowe kontrowersje. Chodzi o wydarzenie, które ma odbyć się w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w lutym. Po lokalnych muzykach głos zabrali także działacze młodzieżowi.

Jak pisaliśmy w grudniu, jeden z występów Zenka Martyniuka wzbudza wyjątkowe kontrowersje. Chodzi o wydarzenie, które ma odbyć się w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w lutym. Po lokalnych muzykach głos zabrali także działacze młodzieżowi.
Zenek Martyniuk jednak nie wystąpi w Poznaniu? /Artur Zawadzki/REPORTER /Reporter

20 lutego 2023 roku Zenek Martyniuk ma wystąpić w Poznaniu. To jeden z wielu koncertów, które zagra w tym roku. Ten jednak - z powodu lokalizacji - od ponad miesiąca wzbudza kontrowersje środowiska lokalnych muzyków. 

Koncert, który ma odbyć się w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza ich zdaniem nie pasuje do repertuaru, który najczęściej gości w murach auli.

Jak podawała w grudniu ubiegłego roku "Wyborcza", poznańscy muzycy nie mogli pogodzić się z decyzją o organizacji koncertu disco polo m.in. w miejscu, "gdzie odbywa się jeden z najważniejszych konkursów skrzypcowych". "Rola kulturotwórcza tego miejsca jest nie do opisania. Koncert disco polo w tym miejscu jest po prostu niedorzeczny" - pisał inicjator listu do władz uczelni

Reklama

Zenek Martyniuk ma wystąpić w Poznaniu. Lokalna młodzież dołącza się do protestu

Muzycy nie mogą zrozumieć, jak w miejscu, w którym odbywają się ważne wydarzenia kulturalne, może pojawić się artysta wykonujący disco polo. "Zupełnie nie rozumiem, jak doszło do tego, że władze uczelni zgodziły się na taki koncert w swoich murach. Tu gramy muzykę klasyczną" - brzmi cytat z jednego z muzyków.

Teraz okazuje się, że Młodzieżowa Rada Miasta Poznania także popiera wniosek o odwołanie koncertu z racji gatunku, który Martyniuk wykonuje. W protokole posiedzenia, które ma być głosowane 19 stycznia 2023 roku czytamy, że Martyniuk "słynie z wykonywania muzyki z gatunku disco polo, której twór w opinii większości radnych nie jest adekwatny do miejsca jakim jest aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Po dłuższej dyskusji wspólnie zdecydowaliśmy się na zajęcia stanowiska w tej sprawie i przegłosowania go na następnej sesji".

Nie wiadomo, jak skończy się ta sprawa. W grudniu rzeczniczka uczelni informowała, że koncert disco polo będzie wydarzeniem jak każde inne i apele o odwołanie nie wpłyną na organizację wydarzenia. "O gustach się nie dyskutuje. Czy to aprobujemy, czy nie, muzyka disco polo istnieje w przestrzeni publicznej" - mówiła gazecie Małgorzata Rybczyńska. Dodawała także, że w auli występowali dotąd przedstawiciele najróżniejszych gatunków muzycznych, stąd trudno o decyzję o odwołaniu muzycznego wydarzenia.

Czytaj też:

Afera wokół jurora "Mam talent". Do sądu trafił pozew! Bulwersujące szczegóły

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zenon Martyniuk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy