Męskie Granie 2024: Specjalny projekt "Spacer po Warszawie". Robert Cichy ujawnia wszystkich gości
Oprac.: Michał Boroń
W lipcu pojawi się cała płyta "Spacer po Warszawie". Za projekt będący pomyślany jako muzyczny hołd dla stolicy odpowiada potrójny laureat Fryderyka Robert Cichy, któremu towarzyszą liczni goście. To razem z nimi zaprezentuje się na głównej scenie Męskiego Grania w Warszawie.
Organizatorzy jubileuszowej, 15. edycji Męskiego Grania odsłonili wszystkie karty z rozpiską koncertów w poszczególnych miastach. Całość w tym roku rozpocznie się wydarzeniem w Żywcu (28 czerwca). Finał zaplanowano w Warszawie - 23 i 24 sierpnia.
Podczas pierwszego z koncertów w stolicy na dużej scenie pojawi się projekt specjalny "Spacer po Warszawie". Odpowiada za niego Robert Cichy - artysta, który za swoje autorskie płyty "Smack" i "Dirty Sun", kolejno w 2019 i 2021 roku, został nagrodzony statuetką Fryderyka. Uczestniczył w blisko stu nagraniach płyt polskich artystów, w różnych rolach: od kompozytora po instrumentalistę, a część z tych produkcji otrzymała tytuł Złotej lub Platynowej Płyty. W swojej działalności muzycznej nie skupia się na określonych gatunkach muzycznych, z równą łatwością porusza się zarówno w popie, rocku, muzyce alternatywnej czy hip hopie. Stale też eksperymentuje z brzmieniem i charakterem kompozycji.
Muzyk w związku z ogłoszeniem szczegółów Męskiego Grania ujawnił pełen skład gości swojego projektu. Do Ani Dąbrowskiej, Magdy Dubrowskiej (Nanga) i Baranovskiego (znamy już pierwsze trzy single z udziałem tych wykonawców) dołączyli Robert Gawliński, Natalia Nykiel, Kev Fox, Piotr Zioła, Karolina Czarnecka, Barbara Wrońska i Ugorna. Kolejne single pojawią się wkrótce, a cała płyta będzie miała premierę w lipcu.
"Spacer po Warszawie" to album konceptualny. W utworach, które na nim usłyszymy, artyści związani ze stolicą przedstawiają nam jej współczesne oblicze - opowiadają o wybranych przez siebie zakątkach kojarzące się z nimi osobiste wspomnienia albo historie, które się na warszawskich ulicach wydarzyły lub tylko mogły wydarzyć. Celem projektu jest oddanie hołdu Warszawie i przypomnienie jej związków z polską muzyką popularną - czytamy w informacji o nadchodzącej płycie.
Album przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury (wydawca i producent płyty) składać się będzie z dziesięciu utworów, napisanych i wykonanych przez zaproszonych artystów. Wspólnie z nimi Robert Cichy nakreślił osobistą muzyczną mapę miasta. Tak powstała płyta, na której kolejne utwory zostały nazwane na cześć stołecznych ulic, tworząc trasę szczególnego spaceru po Warszawie.
Kim jest Robert Cichy?
Gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent w 2019 r. zdobył dwie statuetki Fryderyka za swój pierwszy solowy album "Smack" w kategoriach: płyta roku country/blues oraz produkcja muzyczna country/blues. Kapituła nagrody doceniła eksperymentalne podejście Cichego do brzmienia gitary i wniesienie nowoczesności do bluesa i country.
W 2019 roku Cichy został również laureatem konkursu radiowej Trójki i Męskiego Grania - zdobył blisko 10 tys. głosów publiczności, co zapewniło mu dołączenie do line-up'u koncertowego na trasie MG, a także teledysk od Papaya Young Directors.
Robert Cichy stał na czele zespołów Chilli oraz June. Współpracował z Anią Dąbrowską, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem czy Anią Rusowicz. Komponował dla Piotra Zioły, nagrywał dla Julii Pietruchy.
W nagraniach drugiego albumu "Dirty Sun" (2021) gościnnie wsparli go m.in. Rahim, Mrozu, Sosnowski i Kasai. Pod koniec 2022 r. Cichy wypuścił eksperymentalne wydawnictwo "3 & remixed". Jest to płyta będąca głównie remiksami wybranych utworów z dwóch autorskich płyt; zawiera także trzy nowe utwory.