Reklama

Loona: Co słychać u gwiazdy lat 90.?

W latach 90. zasłynęła przebojem "Bailando" i to wciąż jej największy hit, mimo że na koncie ma już siedem albumów i kilkanaście singli. Pod koniec tego roku widzowie TVP będą mogli zobaczyć ją na Sylwestrze z Dwójką w Zakopanem.

Loona 2016 rok pożegna z polską publicznością

Loona, czyli Marie-Jose vad der Kolk to holenderska wokalistka, tancerka i autorka tekstów. Karierę rozpoczęła na początku lat 90. XX wieku, kiedy to poznała się z DJ Sammym. W pierwszych latach kariery działała pod pseudonimem Carisma, a usłyszeć można ją było na debiutanckiej płycie producenta.

Reklama

Pierwsza solowa płyta Holenderki, "Lunita",  stworzona już pod pseudonimem Loona, ukazała się w 1999 roku. Producentem był oczywiście DJ Sammy, a na pierwszego singla promującego wybrano cover Paradiso "Bailando" (ukazał się rok wcześniej). Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Numer został uznany najpopularniejszą piosenką 1998 roku w Niemczech, a ponadto podbijał listy przebojów w Belgii, Szwajcarii, Holandii, Francji, Polsce, Hiszpanii i krajach skandynawskich.

Kolejne single z płyty "Hijo de la Luna" oraz "Donde Vas" również został pozytywnie przyjęty, chociaż popularnością nie mógł doścignąć "Bailando".

Sprawdź tekst "Bailando" w serwisie Teksciory.pl!

Wokalistka postanowiła wykorzystać swoje pięć minut i już w 2000 roku otrzymaliśmy kolejny album pt. "Enre dos Aguas". Singlami promującymi płytę były m.in. bardzo dobrze przyjęte przez publikę utwory "Mamboleo" oraz "Latino Lover". Numery na żywo usłyszała również polska publiczność. Loona po raz pierwszy w naszym kraju wystąpiła właśnie w 2000 roku na Festiwalu w Sopocie.

Trzecia i czwarta płyta Loony, które wydane zostały odpowiednio w 2002 ("Colors") i 2005 ("Wind of Time") roku, nie zostały już tak entuzjastycznie przyjęte przez szerszą publiczność, jak dwie poprzednie. Warto natomiast odnotować, że na "Wind of Time" znalazł się cover utworu "Tears in Heaven" Erica Claptona.

Po wydaniu krążka numer cztery Loona ogłosiła tymczasowe zawieszenie kariery (wokalistka zaszła w ciążę).

Po powrocie do muzyki Loona wydała jeszcze trzy albumy studyjne. Ostatni z nich "Badam" ukazał się w 2016 roku, a promował go singel o tym samym tytule. Przez ten czas największą popularnością cieszył się wydany w 2009 roku numer "Vamos a la Playa", który na Youtube został obejrzany ponad 82 miliony razy. Wokalistka wciąż może liczyć na spore grono zagorzałych fanów, zwłaszcza w Niemczech, co sprawia, że jej kariera nie załamała się tak jak innych gwiazd lat 90.

Oprócz wydawania kolejnych singli i płyt Loona zasiadała również w jury siódmej edycji niemieckiego "Idola".

Loona potrafiła wzbudzić również sporo kontrowersji. W 2013 roku przyznała się, że agencja PR-owa, dbająca o jej wizerunek, puściła w obieg plotkę, że piosenkarka spotyka się z niemiecką modelką Giną-Lisą Lofthink. Holenderka ma na swoim koncie również rozbieraną sesję w "Playboyu".

Piosenkarka kilkakrotnie w trakcie kariery odwiedzała Polskę. Oprócz koncertu w Sopocie, wystąpiła w m.in. w Bydgoszczy (2011 rok), Gdyni (2014 rok, Sylwestrowa Moc Przebojów), Ostródzie (2015 rok, Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej) oraz Zatorze (2016 rok, Engeryland).

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Loona

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje