Reklama

Kultowy album "Rumours" Fleetwood Mac na żywo. Aż 90 minut niewydanej dotąd muzyki

W sierpniu 1977 roku Fleetwood Mac byli w szczytowej formie. Zespół powrócił do południowej Kalifornii, aby zagrać trzy koncerty w The Forum w Los Angeles. W lutym grupa wyruszyła w trasę koncertową po całym świecie, aby pół roku później zagrać trzy koncerty w The Forum dla prawie 50 tysięcy fanów.

W sierpniu 1977 roku Fleetwood Mac byli w szczytowej formie. Zespół powrócił do południowej Kalifornii, aby zagrać trzy koncerty w The Forum w Los Angeles. W lutym grupa wyruszyła w trasę koncertową po całym świecie, aby pół roku później zagrać trzy koncerty w The Forum dla prawie 50 tysięcy fanów.
Christine McVie i Stevie Nicks z Fleetwood Mac w 1977 roku /Rick Diamond / Contributor /Getty Images

W tym czasie album "Rumours" Fleetwood Mac był numerem 1 w Ameryce i był na dobrej drodze, aby stać się jednym z najlepiej sprzedających się w historii. Ostatecznie płyta rozeszła się w nakładzie ponad 45 milionów egzemplarzy na całym świecie, a w USA 21-krotnie pokryła się platyną. W Wielkiej Brytanii dzieło uzyskało status 14-krotnej platyny, w Australii i Nowej Zelandii zdobyło 13-krotną platynę. We wszystkich tych krajach album "Rumours" dotarł na szczyty list sprzedaży.

Reklama

Wydany oryginalnie w 1977 r. album "Rumours" był zainspirowany rozstaniem małżonków McVie (grającego na basie Johna McVie i Christine McVie) i innej pary w zespole: gitarzysty Lindseya Buckinghama i wokalistki Stevie Nicks.

W jednym z ostatnich wywiadów udzielonych gazecie "The Guardian" Christine McVie wyznała, że branie używek pozwalało jej wówczas "lepiej funkcjonować".

Poza personalnymi konfliktami, na muzykach ciążyła ogromna presja ze strony wytwórni, krytyków i fanów, którzy zgodnym chórem domagali się godnego następcy albumu "Fleetwood Mac". Gdy do tego miksu dorzucimy jeszcze alkohol czy niekoniecznie legalne używki, to nagranie albumu w takich okolicznościach musiało graniczyć z cudem.

Ponoć jedyną rzeczą, która jednoczyła Fleetwood Mac, był... aksamitny worek z kokainą leżący pod stołem mikserskim w studiu nagraniowym. Jeżeli jesteśmy już przy używkach, to Fleetwood Mac w szablonowych podziękowaniach drukowanych na kopercie albumu, chcieli umieścić nazwisko dilera. Ostatecznie nie doszło do tego, bo osobisty dostawca zespołu umarł. Ta anegdota uzmysławia, jakim problemem dla Fleetwood Mac stała się kokaina i jak ciężka musiała być to sesja nagraniowa. "Już pojawienie się w studio było dla nas nieprawdopodobnym poświęceniem" - wspominał po latach lider i perkusista Mick Fleetwood.

8 września 2023 roku "Rumours Live" w końcu ukaże się w formacie cyfrowym oraz w wersjach 2CD i 2LP. Utworem promującym to wydanie jest naturalnie singiel "Dreams", którego już teraz można słuchać w serwisach cyfrowych w wariancie "Live at the Fabulous Forum".

Kultowy album Fleetwood Mac w wersji live

Wydawnictwo "Rumours Live" oddaje energię i emocje związane z pierwszym występem Fleetwood Mac w The Forum, 29 sierpnia 1977 roku. Prawie 90-minutowy występ zawiera wykonane na żywo piosenki z płyt "Rumours" oraz "Fleetwood Mac" - pierwszego multiplatynowego albumu grupy, który ukazał się w 1975 roku.
 
Materiał przez dziesięciolecia pozostawał niewydany. W końcu, w 2021 roku, koncertowa wersja "Gold Dust Woman" została dodana jako bonus do wydawnictwa "Live: Deluxe Edition" (reedycji koncertowego albumu z 1980 roku). Pozostałe 17 utworów zarejestrowanych w The Forum nigdy nie ujrzało światła dziennego.

Na setlistę koncertu składają się niemal wyłącznie piosenki z "Fleetwood Mac" i "Rumours" - dwóch pierwszych albumów nagranych przez najnowsze wcielenie zespołu Micka Fleetwooda, Johna McVie i Christine McVie oraz najnowszych członków, Stevie Nicks i Lindseya Buckinghama. Jedynym ukłonem w stronę pozostałych dziewięciu albumów Fleetwood Mac było wykonanie "Oh Well", rockowo-gitarowego arcydzieła wydanego pierwotnie w 1969 roku i napisanego przez założyciela zespołu, gitarzystę Petera Greena.

Realizator dźwięku, Ken Caillat, który pracował przy "Rumours", pomagał również przy koncercie w The Forum, używając mobilnego studia nagrań - ciężarówki Record Plant. Udało mu się uchwycić pełen pasji występ zespołu w szczytowym momencie szaleństwa "Rumours", w tym potężne wersje "Landslide", "Never Going Back Again", "Songbird" i "The Chain".

W notce dołączonej do "Rumours Live" Sam Graham napisał: "Te piosenki - jak 'Dreams', 'Go Your Own Way', 'Say You Love Me', 'Over My Head' - są znane, ale większość z nich w wersji na żywo jest bardziej muskularna, bardziej dzika niż nagrania albumowe. Napędzane przez potężną sekcję rytmiczną Mick Fleetwood-John McVie i gorączkową grę na gitarze Lindseya Buckinghama.

Fleetwood Mac - szczegóły płyty "Rumours Live" (tracklista):

1. Say You Love Me
2. Monday Morning
3. Dreams
4. Oh Well
5. Rhiannon
6. Oh Daddy
7. Never Going Back Again
8. Landslide
9. Over My Head
10. Gold Dust Woman
11. You Make Loving Fun
12. I’m So Afraid
13. Go Your Own Way
14. World Turning
15. Blue Letter
16. The Chain
17. Second Hand News
18. Songbird.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Fleetwood Mac
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy