Fleetwood Mac: 40-lecie płyty "Rumours"
W sobotę 4 lutego, płyta "Rumours" skończy 40 lat. Album zaliczany jest do najlepiej sprzedających się wydawnictw w historii muzyki, a przez wielu uznawany za najlepszy punkt w dyskografii Fleetwood Mac.
"Rumours" to jedenasta płyta w dorobku Fleetwood Mac. Album został wydany w 1977 roku (zespół istniał już od dekady) i uznawany jest za najmocniejszą pozycję w jego dyskografii.
Świadczą o tym nie tylko przyznane nagrody (m.in. statuetka Grammy za album roku w 1978 roku), pierwsze miejsca na listach przebojów, ale i imponująca sprzedaż - płyta rozeszła się w ponad 45 mln egzemplarzy. Wynik ten pozwolił Fleetwood Mac znaleźć się na liście najlepiej sprzedających się płyt w historii. Magazyn "Rolling Stone" uplasował natomiast "Rumours" na 25. miejscu zestawienia 500 albumów wszech czasów.
Skład personalny Fleetwood Mac na przestrzeni lat wielokrotnie ulegał zmianie. Wydawnictwo "Rumours" powstawało z udziałem Lindseya Buckinghama, Stevie Nicks, Christine McVie, Johna McVie i Micka Fleetwooda. Była to druga płyta z udziałem Nicks i Buckinghama, którzy dołączyli do szeregów zespołu w styczniu 1975 roku.
Początkowo "Rumours" przyjął roboczą nazwę "Yesterday's Gone", która była fragmentem wziętym z refrenu piosenki "Don't Stop", późniejszego singla z płyty. Dopiero w końcowej fazie pracy nad materiałem John McVie zasugerował nowy tytuł, ponieważ, jak zauważył, członkowie poprzez muzykę pisali "dzienniki i pamiętniki" o sobie.
Poprzedni album zespołu - "Fleetwood Mac" z 1975 roku - przyniósł grupie duży rozgłos, zwłaszcza znajdujący się na nim przebój "Rhiannon" cieszył się ogromną popularnością w stacjach radiowych. Członkowie Fleetwood Mac liczyli, że nowy album niesiony będzie falą sukcesu poprzedniej płyty, jednak po rozpoczęciu prac nad "Rumours" pojawiły się problemy w relacjach między muzykami grupy. Konflikty, jakie rodziły się wewnątrz zespołu nie pozostały zresztą bez wpływu na liryczną stronę albumu.
Za teksty na płycie odpowiadali głównie Buckingham, Christine McVie oraz Nicks - pracowali osobno nad poszczególnymi kawałkami, ale czasem łączyli siły pochylając się wspólnie nad konkretnym utworem. "The Chain" jest jedyną piosenką, która powstała we współpracy wszystkich członków Fleetwood Mac, łącznie z Fleetwoodem i Johnem McVie.
Sprzedażowy sukces wydawnictwa napędzały single: "Go Your Own Way", "Dreams", "Don't Stop" i "You Make Loving Fun" oraz rozpoczęta niedługo po premierze światowa trasa koncertowa promująca "Rumours".
W 2004 roku ukazała się zremasterowana wersja "Rumours", na którą trafił dodatkowy utwór, "Silver Springs". Piosenka miała znaleźć się na albumie już w 1977 roku, ale uznano, że nie wpasowuje się w klimat pozostałych numerów. W 2013 roku wydano również trzypłytową reedycję albumu, która zawiera także pierwsze dema piosenek i ich wykonania koncertowe z trasy promocyjnej.
Utwory z "Rumours" często trafiały na warsztat innych artystów, którzy interpretowali je na swój sposób. Wśród nich byli tacy wykonawcy jak Goo Goo Dolls, Elton John, The Corrs, The Cranberries czy Lykke Li. Ponadto przez wielu muzyków płyta jest wymieniana jako silna inspiracja w ich własnej twórczości.