Kora: Pięć lat od śmierci wokalistki grupy Maanam. "Jestem dzieckiem słońca"

Pięć lat temu zmarła Olga Jackowska "Kora", wokalistka i autorka tekstów Maanamu. Polscy muzycy nadal wykonują jej piosenki, a jej życie jest inspiracją dla pisarzy i filmowców. Z okazji rocznicy śmierci Polsat przypomni recital "Kora - Miłość to wieczna tęsknota".

Kora zmarła 28 lipca 2018 r.
Kora zmarła 28 lipca 2018 r.AKPA

"Z ogromnym żalem i rozpaczą informujemy, że dziś o 5.30 na swoim ukochanym Roztoczu w otoczeniu najbliższych osób, ukochanych zwierząt i wspaniałej przyrody zmarła Kora. Wielka artystka, piosenkarka, poetka, malarka. Wyjątkowa kobieta, żona, matka, siostra, babcia, przyjaciółka. Ikona wolności. Zawsze bezkompromisowa w dążeniu do prawdy. Zaangażowana w ruch hipisowski, w działalność pierwszej Solidarności, w budowę demokracji i ruchy kobiece" - pięć lat temu taka informacja przekazana przez Kamila Sipowicza zasmuciła muzyczny świat.

Wokalistka Maanamu Olga Jackowska urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Była piątym, najmłodszym dzieckiem Marcina Ostrowskiego - krakowskiego urzędnika i jego drugiej żony - Emilii.

"Jestem dzieckiem słońca. Moi rodzice byli wschodnimi repatriantami - mama pochodziła ze Lwowa, ojciec z Buczacza. Nie potrafili odnaleźć się w powojennej Polsce. Byliśmy bardzo biedni, w siedem osób mieszkaliśmy w trzydziestometrowej suterenie bez ciepłej wody i prądu" - opowiadała w biografii "Kora, Kora. A planety szaleją".

Jako czteroletnia dziewczynka, z powodu ubóstwa rodziców i choroby matki, trafiła do sierocińca. Pobyt w tym miejscu stał się dla niej traumatycznym doświadczeniem. W dzieciństwie Kora była molestowana seksualnie przez księdza, co wyznała w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" w czerwcu 2010 r. W tym samym czasie ukazała się kontrowersyjna solowa płyta piosenkarki - "Zabawa w chowanego" mówiąca właśnie o tym doświadczeniu.

W młodości zaangażowała się w działalność krakowskiego ruchu hipisów. Pod koniec lat 60., jako dziewczyna najbardziej znanego krakowskiego hipisa - Ryszarda "Psa" Terleckiego (obecnie wicemarszałek Sejmu i poseł PiS) - stała się jedną z pierwszych hipisek w Polsce i jedną z prekursorek tej subkultury. Później, już w latach 70., była zaprzyjaźniona także ze środowiskiem wczesnej krakowskiej cyganerii, m.in. z Piotrem Skrzyneckim, Janem Beresiem, Wiesławem Dymnym.

W Piwnicy pod Baranami poznała Marka Jackowskiego. W 1972 r. urodziła syna Mateusza i z rodziną przeprowadziła się do Warszawy. Najpierw śpiewała z duetem Jackowski-Milo Kurtis.

Kora (1951-2018)Filip NowobilskiInteria.tv

Po jej śmierci Kurtis opowiadał PAP, że Kora swoją karierę muzyczną rozpoczynała śpiewając chórki z Małgorzatą Ostaszewską w zespole Osjan. "Następnie Marek Jackowski odszedł z Osjana i razem ze mną założył Maanam" - powiedział PAP Kurtis. Jak wyjaśnił, nazwa zespołu Maanam powstała od imion Milo i Marek.

"Po około roku dołączyła do nas Kora. Początkowo graliśmy spokojne, akustyczne utwory, lecz Kora chciała grać muzykę bardziej energiczną. Ludzie pamiętają ją tylko jako piosenkarkę, a ona interesowała się również filozofią, sztuką, dużo czytała - była nieprawdopodobnie mądrą kobietą" - podkreślił muzyk. "Była bardzo blisko ludzi. Już po moim odejściu z Maanamu, kiedy miałem jakiś problem, zawsze mogłem na nią liczyć. To przepiękna, cudowna osoba, kochająca ludzi" - wspominał.

Kora (1951 - 2018)

KoraNiemiecAKPA
KoraPrończykAKPA
KoraMikulskiAKPA
KoraAKPA
KoraPrończykAKPA
KoraWojciech StróżykReporter
KoraMichał WarginEast News
KoraTricolorsEast News
KoraTricolorsEast News
KoraTricolorsEast News
KoraTricolorsEast News
KoraZenon ZyburtowiczEast News
KoraJustyna DrążekEast News
Kora i Marek Sipowicz z psem z psem RamonąMichał DyjukReporter
Kora z psem RamonąMieczysław WłodarskiReporter
KoraDarek RedosReporter
KoraINPLUSEast News
KoraWojciech OlszankaEast News

Maanam w Opolu: Rewolucja zawarta w czterech minutach

Kariera zespołu Maanam rozkręciła się na dobre w latach 80. Zespół zrobił furorę na festiwalu w Opolu w roku 1980. W jednej z rozmów z PAP dziennikarz muzyczny Piotr Metz mówił, że Kora "jednym występem na festiwalu w Opolu na początku lat 80. zmieniła naszą rzeczywistość pod każdym względem. To, co funkcjonowało pod ziemią, w zupełnie innym obiegu, nagle weszło do państwowej telewizji w czasie najwyższej oglądalności, na najpopularniejszym festiwalu. Swoją osobowością, wyglądem na scenie, zachowaniem, poetyką piosenki powodowała, że już nigdy nic w polskiej muzyce i rozrywce nie było takie samo". Jego zdaniem, występ Kory na festiwalu w Opolu można porównań do ukazania się po raz pierwszy Elvisa Presleya w amerykańskiej telewizji. "To była rewolucja zawarta w czterech minutach piosenki" - ocenił dziennikarz.

W 1981 r. ukazała się pierwsza płyta podpisana jako Maanam i tak właśnie zatytułowana zawierająca takie przeboje jak "Szare miraże", "Żądza pieniądza" i "Boskie Buenos". Fani przejmowali elementy stroju i stylizacji muzyków, fryzury, makijaż. "Boskie Buenos", "O! Nie rób tyle hałasu" i "Lucciola" stały się dla wielu znaczącymi utworami polskich lat 80. Zespół odniósł sukces przede wszystkim dzięki wokalistce, której charakterystyczny głos i artyzm były zwiastunami nowej estetyki rockowej w polskiej muzyce tamtych lat. Łącznie Maanam wydał 11 studyjnych albumów. Funkcjonował do 2008 roku z przerwą od 1986 do 1989 roku.

Kora sama przyznała, że wówczas, w 1986 r. nie wytrzymała tempa i presji. Rozwiązała zespół i rozwiodła się. "W zespole działy się niezdrowe rzeczy i te niezdrowe rzeczy zagrażały mojemu zdrowiu psychicznemu. Musiałam się z tego wyłączyć, mam dwójkę wspaniałych dzieci, dla których nie miałam zbyt wiele czasu. Zajęłam się nimi i od razu stało się cudownie" - mówiła magazynowi "Non Stop" w 1988 r. Jednak rok później pojawił się kolejny krążek Maanamu "Się ściemnia". Teledysk do singla "Się ściemnia" był pierwszym regularnie nadawanym przez MTV polskim wideoklipem.

Maanam wydawał kolejne płyty, które sprzedawały się nawet w 350 tysiącach egzemplarzy ("Róża" z 1994 r.). W 2008 r., po wypadku Marka Jackowskiego, zespół zawiesił działalność.

Kora nagrywała płyty solowe, współpracowała z innymi zespołami, m.in. Pudelsi, składem 5th Element. Nagrywała piosenki z T.Love, Stanisławem Soyką, Glacą ze Sweet Noise. Kora nie tylko śpiewała. Opublikowała tomik poezji (sama uwielbiała meksykańskiego poetę Octavio Paza), występowała w filmach, malowała gipsowe Madonny, była jurorką w telewizyjnym talent show "Must Be The Music. Tylko muzyka" w Polsacie.

W 2014 r. Kora została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, a dwa lata później została uhonorowana Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości. Kora wzięła też udział w teledysku do piosenki Organka "Czarna Madonna", wyreżyserowanym przez Jerzego Skolimowskiego.

Zmarła w wieku 67 lat, 28 lipca 2018 r. przegrała walkę z nowotworem. Organek wykonał "Czarną Madonnę" na jej pogrzebie.

Po śmierci Kory Kamil Sipowicz, mąż artystki, zdecydował się ujawnić kolejne, nieodkryte jeszcze archiwa - zeszyty z notatkami, zebrane w tomie "Miłość zaczyna się od miłości".

W maju tego roku ukazała się biografia "Kora. Się żyje" autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej. "Dotarłam do archiwaliów, które nigdy nie były upubliczniane, w tym do listów, które Kora pisała w latach osiemdziesiątych do swojej siostry Anny. W tych listach jest bardzo dużo prawdziwej Kory" - opowiadała PAP autorka biografii Katarzyna Kubisiowska.

Niepublikowane zdjęcia Kory ujrzały światło dzienne. Kiedy je zrobiono?

Do sieci trafiły niepublikowane zdjęcia Kory i zespołu Maanam z 1983 roku, które powstały podczas kręcenia filmu dokumentalnego "Czuję się świetnie".

Film "Czuję się świetnie" przedstawia trasę koncertową zespołu Maanam latem 1983 roku. Jego reżyserem był Waldemar Szarek.Krzysztof Wellman/Afa PixxGetty Images
Jednym z elementów trasy był m.in. występ w zabytkowej Gazowni na Woli, który posłużył do stworzenia teledysku "Szał niebieskich ciał". Krzysztof Wellman/Afa PixxGetty Images
Okres zdjęciowy filmu trwał od lipca do października.Krzysztof Wellman/Afa PixxGetty Images
"Lato 1983 roku. Popularna grupa rockowa Maanam z solistką Korą odbywa tournée po Polsce. W Warszawie członkowie zespołu biorą udział w konferencji prasowej prowadzonej przez specjalistę od muzyki rockowej – Dariusza Michalskiego. Kamera rejestruje także m.in.: bójkę wśród słuchaczy podczas jednego z koncertów, rozdawanie autografów, lekcję języka polskiego, na której analizowane są teksty Kory, akademię z okazji odsłonięcia pomnika poetki-piosenkarki Aleksandry Jackowskiej, której imię otrzymała szkoła" - czytamy w opisie filmu.Krzysztof Wellman/Afa PixxGetty Images
Autorem zdjęć jest ceniony polski fotograf Krzysztof Wellman.Krzysztof Wellman/Afa PixxGetty Images
Kora na jednym z koncertów z Maanamem.Krzysztof Wellman/Afa PixxGetty Images

"Cała książka jest próbą dotarcia do Kory autentycznej, a nie wymyślonej, nie Kory aktorki, ale Kory człowieka" - wyjaśniła. Powiedziała PAP, że miała też dostęp do ostatniego nagrania, które Kora zrobiła miesiąc przed śmiercią. Wydawnictwo Znak poinformowało też, że podpisało umowę z ATM Grupa na ekranizację książki. Prace nad filmem dokumentalnym o życiu ikony polskiego rocka już się rozpoczęły. W planach jest też produkcja fabularna.

W przestrzeni miejskiej odsłaniane są murale z wizerunkiem Kory (Warszawa i Kraków), jej imieniem nazywane są ulice i skwery.

Nowy grób Kory na drugą rocznicę śmierci

28 lipca 2018 r. zmarła Kora, jedna z największych legend polskiego rocka. Wokalistka grupy Maanam miała 67 lat. Jak dziś wygląda nowy grób Kory?

Kora przegrała z chorobą nowotworową, z którą walczyła przez pięć lat. "Byłam przy niej, gdy odchodziła. Ona była już nieprzytomna, ale był taki moment, była noc, trzymałam ją za rękę i ona nagle podniosła głowę, popatrzyła na mnie i powiedziała bardzo wyraźnie: 'Oni tu są, Tadziu'. Tadzio to był nasz brat, który rok wcześniej zmarł. Widziała tych naszych zmarłych z rodziny, a to było na dwa dni przed jej śmiercią" - wspomina w "Fakcie" Anna Kubczak, starsza siostra Kory, która towarzyszyła jej w ostatnich chwilach.Piotr MoleckiEast News
Kora na scenie zadebiutowała w 1975 roku u boku ówczesnego męża Marka Jackowskiego. Początkowo zespół, w którego składzie był również Milo Kurtis, nosił nazwę M-a-M i grał muzykę inspirowaną Bliskim Wschodem. Dopiero pod nazwą Maanam grupa zainteresowała się rockiem. Maanam z powodzeniem działał do 1986 roku. Następnie wznowił działalność w latach 90. Grupa występowała do 2008 roku, po czym nastąpiło jej rozwiązanie. Ostateczny kres zespołu nastąpił w maju 2013 r. gdy nagle zmarł Marek Jackowski.Piotr MoleckiEast News
Pomnik zaprojektowala Monika Osiecka.Piotr MoleckiEast News
W miejscu poprzedniego, stanął granitowy pomnik, a na nim rzeźba kobiety. "Przede wszystkim ta instalacja, która była dotychczas na grobie Kory, autorstwa Pawła Althamera, była tymczasowa. (...) Grób nie był zabezpieczony. (...) Postanowiłem zrobić coś solidniejszego" - mówi Kamil Sipowicz, mąż Kory, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".Piotr MoleckiEast News
Na płycie są dwa napisy: Kora i rok urodzenia wraz ze znakiem nieskończoności.Piotr MoleckiEast News
Tak wygląda nowy grób Kory na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.Piotr MoleckiEast News

Piosenki Kory są cały czas wykonywane przez wokalistów. Ralph Kaminski nagrał album z jej piosenkami. "Szare Miraże" wykonywane były na Męskim Graniu. The Dumplings nagrało cover "Kocham Cię, Kochanie Moje", a Doda - "Krakowski Spleen".

W sobotę (początek godz. 11 obok pamiątkowej tablicy przy Grottgera 2) w Krakowie odbędzie się spacer śladami Kory. Wydarzenie poprowadzi Katarzyna Kubisiowska, autorka książki "Się żyje. Kora. Biografia".

Z kolei w piątek (początek godz. 20:05) Polsat przypomni recital "Kora - Miłość to wieczna tęsknota". Koncert z festiwalu w Sopocie został wzbogacony wspomnieniami jej przyjaciół, znajomych i dziennikarzy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas