Reklama

Kolejne problemy Walerija Giergijewa. Menedżment kończy współpracę

Walerij Giergijew, znany dyrygent, a prywatnie przyjaciel Władimira Putina i orędownik jego polityki, po serii odwołanych koncertów, stracił też opiekę menedżerską. Szef firmy współpracującej z artystą zabrał głos.

Walerij Giergijew, znany dyrygent, a prywatnie przyjaciel Władimira Putina i orędownik jego polityki, po serii odwołanych koncertów, stracił też opiekę menedżerską. Szef firmy współpracującej z artystą zabrał głos.
Walerij Giergijew w towarzystwie Władimira Putina i ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu /Mikhail Klimentyev\TASS /Getty Images

Przypomnijmy, że po ataku Rosji na Ukrainę, odwołano koncert Walerija Giergijewa i Denisa Matsujewa w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Amerykańskie radio NPR zapytało władze Carnegie Hall o powód takiej decyzji.  W odpowiedzi uzyskali komunikat, że Giergijew i Matsujew w Nowym Jorku nie wystąpią "ze względu na ostatnie wydarzenia na świecie". Przeciwko koncertom protestowali aktywiści wspierający Ukrainę.

Do protestu w Nowym Jorku dołączył również burmistrz Mediolanu, gdzie znajduje jedna z najważniejszych scen operowych świata - La Scala. Giuseppe Sala stwierdził, że do momentu aż Giergijew nie wystosuje oświadczenia, w którym potępia działania wojenne Putina, współpraca z dyrygentem nie będzie miała miejsca. Rosjanin w Mediolanie miał pojawić się 15 marca przy okazji wystawienia w La Scali "Damy Pikowej" Czajkowskiego.

Reklama

Przyjmowania dyrygenta odmówiono również w Rotterdamie oraz Monachium. Burmistrz stolicy Bawarii  - Dieter Reiter - postawił artyście ultimatum, w którym domagał się od niego potępienia wojny wywołanej przez Władimira Putina. Rosjanin nie zrobił tego, przez co stracił stanowisko głównego dyrygenta w Filharmonii Monachijskiej.

W Rotterdamie zrezygnowano natomiast z organizacji kolejnej edycji Giergijew Festival.

Menedżment Giergijewa rezygnuje. "Nie możemy go bronić"

Z reprezentowania Walerij Giergijew zrezygnował Marcus Felsner i jego firma menedżerska. Agent gwiazdora wystosował oświadczenie na temat zakończeniu współpracy z dyrygentem. Dodał też, że zakończenie współpracy z artystą to "najsmutniejszy dzień w jego życiu".

"W świetle zbrodniczej wojny prowadzonej przez rosyjski reżim przeciwko demokratycznemu i niezależnemu narodowi Ukrainy oraz przeciwko całemu europejskiemu, otwartemu społeczeństwu, stało się niemożliwe i wyraźne niepożądane, aby bronić interesów maestro Giergijewa" - czytamy.

Walerij Giergijew nie skomentował zamieszania wokół jego osoby. Mimo próśb dziennikarzy stacji NPR, nie zrobił tego również jego amerykański przedstawiciel Doug Sheldon.

Kim jest Walerij Giergijew?

Walerij Giergijew to nie jedynie ceniony i znany na całym świecie dyrygent, ale i bliski przyjaciel Władimira Putina. W 2014 roku poparł militarne działania Rosjan w Donbasie, natomiast rok wcześniej Giergijew otrzymał od prezydenta Rosji Złotą Gwiazdę Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej. Giergijew aktywnie wspierał Putina przy jego kampaniach prezydenckich.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Walerij Giergijew | Władimir Putin | Rosja | wojna Rosji z Ukrainą

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy