Reklama

Reklama

Keith Levene nie żyje. Współzałożyciel The Clash miał 65 lat

W wieku 65 lat zmarł Keith Levene, współzałożyciel i gitarzysta punkowych grup The Clash i Public Image Limited. Nie podano przyczyny śmierci muzyka.

W wieku 65 lat zmarł Keith Levene, współzałożyciel i gitarzysta punkowych grup The Clash i Public Image Limited. Nie podano przyczyny śmierci muzyka.
Keith Levene w składzie Public Image Ltd. w latach 80. /Chris Walter/WireImage /Getty Images

"Nie ma wątpliwości, że Keith był jednym z najbardziej innowacyjnych, zuchwałych i wpływowych gitarzystów wszech czasów. Świat jest ciemniejszym miejscem bez jego geniuszu" - napisał pisarz Adam Hammond, który przekazał informację o śmierci Keitha Levene'a.

Jako nastolatek był fanem progresywnego rocka, a gdy miał 15 lat pracował jako techniczny grupy Yes podczas trasy promującej płytę "Close to the Edge". W 1976 r. był jednym ze współzałożycieli zespołu The Clash (posłuchaj!) razem z gitarzystą Mickiem Jonesem. To oni mieli namówić wokalistę i gitarzystę Joe Strummera do tego, by dołączył do ich formacji.

Reklama

Levene został wyrzucony z The Clash na początku września 1976 r., zaledwie miesiąc po pierwszym koncercie. Powodem miał być "brak zaangażowania" w działalność zespołu. Gitarzysta był współautorem utworu "What's My Name", który znalazł się na debiutanckim albumie "The Clash".

W 1978 r. znalazł się w gronie założycieli zespołu Public Image Limited, stworzonym przez Johna Lydona po rozpadzie Sex Pistols. Gitarzysta współtworzył wczesne płyty postpunkowej formacji ("Public Image: First Issue", "Metal Box" i "The Flowers of Romance").

W połowie lat 80. po rozstaniu z PiL przeniósł się do Los Angeles. To w tamtym mieście został zaproszony przez Red Hot Chili Peppers do produkcji demówek do płyty "The Uplift Mofo Party Plan". Jednym z powodów był fakt, że Levene podzielał z muzykami zainteresowanie narkotykami. To on razem z ówczesnym gitarzystą Red Hotów Hillelem Slovakiem wydał 2 tysiące dolarów na używki z budżetu przeznaczonego na nagrania, w dodatku nie dzieląc się tą informacją z pozostałymi członkami zespołu. Ostatecznie Levene został zastąpiony przez producenta Michaela Beinhorna.

Brytyjski gitarzysta miał w dorobku kilka solowych wydawnictw, przy niektórych wspierał go Jah Wobble, były basista Public Image Limited.

Po śmierci Levene'a kondolencje w mediach społecznościowych przekazali m.in. wspomniany Wobble, Andy Bell (Ride) i Anton Newcombe (The Brian Jonestown Massacre).


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy