Reklama

Iwan Łenio (Kozak System) patroluje ulice Kijowa. Nowa piosenka "Mamo"

Lider cenionej w Polsce ukraińskiej grupy Kozak System, Iwan Łenio, w mediach społecznościowych regularnie przekazuje informacje, jak wygląda sytuacja w zaatakowanej przez Rosję Ukrainie. Wokalista zaciągnął się do wojska, aby walczyć z rosyjskim agresorem.

Lider cenionej w Polsce ukraińskiej grupy Kozak System, Iwan Łenio, w mediach społecznościowych regularnie przekazuje informacje, jak wygląda sytuacja w zaatakowanej przez Rosję Ukrainie. Wokalista zaciągnął się do wojska, aby walczyć z rosyjskim agresorem.
Iwan Łenio z grupą Kozak System wielokrotnie koncertował w Polsce /Jarek Praszkiewicz /Agencja FORUM

24 lutego nad ranem rozpoczęła się wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą. Od tego czasu Ukraina broni swojej niepodległości, a agresja Rosji wywołała międzynarodową pomoc dla naszego wschodniego sąsiada.

ŚLEDŹ RELACJĘ NA ŻYWO W SERWISIE WYDARZENIA.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wprowadził stan wojenny i zakazał opuszczać kraj mężczyznom w wieku 18-60 lat. Ogłoszona została też powszechna mobilizacja.

Do ukraińskiej armii zgłosił się m.in. Iwan Łenio, wokalista i akordeonista z popularnego również w Polsce zespołu Kozak System.

Reklama

JAK POMÓC UKRAINIE?

"Cały kraj, wszyscy synowie i córki chwycili za broń i walczą w obronie naszej Niepodległości i Narodu. Dzisiaj podczas wojny każda Matka siedzi teraz w domu, zmartwiona ze łzami w oczach i czeka na wieści o swoim dziecku, ale możemy zapewnić nasze Mamy, że wrócimy żywi do domu. Wróg zostanie pokonany. Dla Naszych synów, córek, matek i ojców. Chwała Ukrainie!" - tak grupa Kozak System zapowiedziała premierę utworu "Mama", który pierwotnie planowała wypuścić w kwietniu.

Sprawdź tekst piosenki "Mamo" w serwisie Tekściory.pl!

Iwan Łenio w mediach społecznościowych relacjonuje, jak wygląda sytuacja w jego ojczyźnie. W najnowszym poście możemy zobaczyć go po nocnym patrolowaniu ulic Kijowa razem z kolegą.

"Noc minęła pod kanonadą pięknych Kozaków i Kozaków, z którymi patroluję ulice Kijowa. No nic, mam nadzieję, że słuch zostanie przywrócony po zwycięstwie, do 18 maja, kiedy odbędzie się jubileuszowy koncert Kozak System" - napisał muzyk.

Kim jest Iwan Łenio z Kozak System?

Kozak System został założony w 2012 roku przez członków słynnego zespołu Haydamaky. Iwan Łenio, Ołeksandr Demjanenko, Wołodymyr Szerstiuk, Serhij Borysenko i Serhij Sołowij rozpoczęli wtedy pracę nad debiutancką płytą "Szabla".

Ich utwór - "Brat za brata" zyskał drugie życie w 2014 roku, kiedy stał się nieoficjalnym hymnem Euromajdanu w Kijowie. Zespół bardzo mocno zaangażował się w falę protestów, nazywanych ukraińską wiosną.

Na płycie "Kochaj i żyj" Kozak System do współpracy zaprosili m.in. Marylę Rodowicz, EnejMegitzę, Darka Malejonka czy Piotrka Świderskiego z Rootzmans. Muzyczna forma albumu to nadal charakterystyczny i niepowtarzalny "kozak rock" czyli miks takich stylów jak rock, ukraińska muzyka folkowa, reggae, ska.

Muzycy na wojnie z Rosją

To nie pierwszy przykład, gdy podczas wojny z Rosją, popularni muzycy wstępują do armii i bronią kraju. Do walki z okupantem stanęli już m.in. członkowie zespołu Antytila oraz Andrij Chływniuk, wokalista grupy Boombox. Nagranie z nim w roli głównej obiegło ukraińskie serwisy wspierające zbrojny opór.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kozak System | wojna Ukraina-Rosja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy