Irena Santor gościem honorowym "małej Eurowizji" w Ciechocinku. Specjalna rola ikony polskiej piosenki

W dniach 13-17 sierpnia w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie) odbędzie się obwołany "małą Eurowizją" festiwal Vistula Sounds. Koncert otwarcia poświęcony będzie Irenie Santor, która będzie gościem honorowym tego wydarzenia. Dodajmy, że w grudniu ikona polskiej piosenki skończy 90 lat.

Irena Santor nazywana jest pierwszą damą polskiej piosenki
Irena Santor nazywana jest pierwszą damą polskiej piosenkiAKPA

"Zauważamy, jak z roku na rok impreza staje się coraz dojrzalsza, przyciągając adeptów śpiewu estradowego z wielu zakątków globu. W tym roku to ponad 100 solistów oraz 9 zespołów wokalnych, a łącznie ponad 140 osób z 17 krajów" - informuje Saribek Sargsyan, dyrektor artystyczny festiwalu Vistula Sounds.

"Z jednej strony gościmy coraz bardziej zróżnicowane grono uczestników, a z drugiej zależy nam na zapoznawaniu ich z polską kulturą muzyczną, dlatego niezwykle cieszymy się, że w tym roku możemy zaprezentować jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej estrady, panią Irenę Santor" - dodaje.

Irena Santor gościem specjalnym festiwalu Vistula Sounds

Honorowej Obywatelce Województwa Kujawsko-Pomorskiego dedykowany będzie uroczysty koncert otwarcia, który odbędzie się 13 sierpnia w zabytkowym Teatrze Letnim w Ciechocinku. Wystąpią wówczas m.in. Grażyna Brodzińska (przewodnicząca jury Vistula Sounds), Marcin Wortmann, Mirek Gotfryd (laureat Grand Prix Vistula Sounds 2023), Sar Sargsyan, a także międzynarodowi goście. Na Skwerze Ekscentryków w Ciechocinku zostanie ustawiony telebim transmitujący wydarzenie dla szerokiej publiczności.

Przypomnijmy, że blisko 90-letnia Irena Santor w lipcu 2021 r. oficjalnie zakończyła karierę. Pod koniec 2022 r. ukazała się piosenka "Trzy drzewka", którą Santor nagrała w duecie z Michałem Bajorem na jego płytę "No, a ja?".

W kolejnych dniach (14 i 15 sierpnia) odbędą się konkursy piosenki polskiej i zagranicznej, do których zgłosili się przedstawiciele Austrii, Armenii, Bułgarii, Białorusi, Belgii, Brazylii, Czech, Estonii, Hiszpanii, Indii, Libii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Malty, Wietnamu oraz Polski. Oceniać ich będzie 13-osobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem polskiej sopranistki, śpiewaczki operetkowej, musicalowej, operowej oraz aktorki, Grażyny Brodzińskiej, wspieranej przez dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu - Jarosława Wasika. Na uczestników czekać będą także dodatkowe atrakcje, takie jak warsztaty wokalne czy panele dyskusyjne poświęcone prezentacji kultur wybranych krajów.

16 sierpnia na scenie nad Wisłą miejsce będzie miała ceremonia wręczenia nagród oraz koncert "Goście Gospodarzom", podczas którego zaprezentują się zagraniczni uczestnicy konkursów festiwalowych. 17 sierpnia w Parku Zdrojowym w Ciechocinku odbędzie się uroczysty koncert galowy, połączony z wręczeniem nagród Grand Prix oraz nagród specjalnych.

"Tworząc Vistula Sounds za cel stawialiśmy sobie stać się coroczną, cykliczną imprezą o zasięgu międzynarodowym, która oprócz zmagań wokalistów o nagrody będzie platformą do promocji naszego kraju, polskiej kultury i tradycji wśród młodego pokolenia polskich oraz zagranicznych gości. Festiwale muzyczne stają się coraz popularniejszą formą spędzania czasu wolnego, rozwijają turystykę, wzbogacają życie ludzi i umożliwiają wspólne dzielenie się przeżyciami. Bardzo zależy nam na tym, aby Vistula Sounds był nie tylko Małą Eurowizją, ale i wielkim wydarzeniem muzycznym, które zapewni pozytywne emocje oraz możliwości rozwijania kontaktów międzynarodowych" - podkreśla Mariusz Kisielewski, dyrektor festiwalu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Wodecki Twist Festiwal 2022: Gościem wydarzenia Irena SantorInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas