Reklama

Gienek Loska w śpiączce. Po jego policzkach popłynęły łzy

W "Dzień dobry TVN" wystąpiła partnerka Gienka Loski, która opowiedziała o stanie zdrowia zwycięzcy programu "X Factor". Muzyk od maja przebywa na Białorusi w śpiączce po wylewie krwi do mózgu.

Gienek Loska od maja przebywa w śpiączce

Informację o stanie zdrowia Gienka Loski w czwartek (13 września) przekazała Polska Fundacja Muzyczna, która pod hasłem "Obudźmy Gienka" zbiera pieniądze na pomoc wokaliście.

Reklama

"5 maja 2018 roku odwiedzając mamę na Białorusi Gienek doznał rozległego wylewu krwi do mózgu i został zoperowany w szpitalu w Baranowiczach dopiero po 11 godzinach. Po tej operacji jeszcze się nie wybudził. Teraz jest już w domu, ale u mamy w Białooziersku na Białorusi. W dalszym ciągu jest w śpiączce, odżywia się przez sondę, oddycha samodzielnie dzięki tracheostomii, ale coraz lepiej komunikuje się ze światem, słyszy, żywo reaguje na dotyk, słowa, informacje, obecność bliskich i bardzo chce się obudzić. Jeszcze nie ma możliwości i wyraźnych wskazań medycznych na transport do Polski, choć jest to intensywnie sprawdzane" - informowała fundacja.

W "Dzień dobry TVN" wystąpiła Agnieszka Stawicka, partnerka muzyka, która wkrótce wybiera się na Białoruś do swojego ukochanego. Z pomocą fundacji chce przewieźć tam profesjonalne łóżko medyczne, które do niedawna używał zmarły w czerwcu tego roku słynny fotograf i dziennikarz Marek Karewicz.

Zabierze też ze sobą kamerę, którą nagra materiał dla kliniki "Budzik", a ta pokaże go lekarzom. Wtedy właśnie zapadnie decyzja, czy któryś z lekarzy pojedzie do muzyka, czy spróbują przewieźć go do Polski. Na razie transport jest niemożliwy.

"Jest niemożliwy, dlatego że dla niego każdy wstrząs, to jest bardzo poważna sprawa - mówiła Stawicka w "Dzień dobry TVN".

W rozmowie z dziennikarzami wyznała też, że dzień przed wizytą w studiu zadzwoniła do matki artysty i poprosiła, by ta przekazała mu słuchawkę telefonu. Loska był bardzo poruszony pomocą.

"Gdy usłyszał, że tyle osób jest zmartwionych jego stanem zdrowia, otworzył oczy, a po policzkach spłynęły mu łzy" - relacjonowała partnerce Loski jego matka.

43-letni Loska jest obecnie już w najlżejszej fazie śpiączki. Oznacza to, że jest świadomy i reaguje na to, co się dzieje.

W plotkarskich mediach w sierpniu pojawiły się nieprawdziwe informacje o powrocie Gienka na ulicę, opublikowane na podstawie archiwalnego zdjęcia w mediach społecznościowych.

- Śpiewanie - kiedy jest źle i wtedy, kiedy jest dobrze... I to, co mam w sercu - mówił w rozmowie z Interią, pytany o to, co jest dla niego najważniejsze.

Gienek Loska karierę muzyczną zaczął w Grodnie na Białorusi, gdzie spotkał Andrzeja "Makara" Makarewicza - razem z którym założył zespół Seven B. Jako wschodząca gwiazda rocka na Białorusi, w latach 90., grupa przyjechała do Polski na klika koncertów. Splot wypadków sprawił, że została w Polsce na dłużej. Członkowie grupy osiedlili się w Krakowie stając się dość szybko lokalną atrakcją (grając najpierw na ulicy, a później w małopolskich klubach).

Taka kariera Seven B trwała do 2006 roku, kiedy to Gienek postanowił odejść ze składu. Makar próbował przez kilku miesięcy występować z innymi muzykami, jednak bez sukcesów. Sam zrezygnował z grania i wyjechał do Szkocji. Do tego czasu grupa przygotowała trzy płyty - "Rocktales", "Make Up Your Mind" i "Acoustic".

Podczas gdy Makar układał sobie życie na Wyspach, Gienek postanowił wrócić do muzykowania. Występował na ulicy - tym razem solowo, próbował sił w programach telewizyjnych "Szansa na sukces" i "Mam talent". Jednak bez większego powodzenia.

Przełomem okazał się udział w polskiej edycji "X Factor". Gienek występując w drużynie Czesława Mozila został laureatem programu. Sukces umożliwił rejestrację i wydanie płyty.

Muzyk ściągnął ze Szkocji przyjaciela i na nowo zorganizował zespół - tym razem pod nazwą Gienek Loska Band. Jego skład uzupełnili: klawiszowiec Marcin Młynarczyk (m.in. Blues Obsession, Soul Finger, Czarne Korki) i basista Tomek Setlak (znany ze współpracy m.in. z Jackiem Dewódzkim).

Sprawdź tekst utworu "W jedną stronę bilet" w serwisie Teksciory.pl!

W listopadzie 2011 r. ukazała się płyta "Hazardzista" - debiut Gienek Loska Band. W kwietniu 2013 r. do sprzedaży trafił drugi album "Dom", ale wkrótce po premierze odeszli Andrzej Makarewicz i znany z m.in. Homo Twist perkusista Grzegorz Schneider (zmarł w czerwcu 2013 r.).

W Gienek Loska Band zastąpili ich odpowiednio kompozytor i muzyk sesyjny Arkadiusz Żurecki (absolwent Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, znany z m.in. Rusty Cage i Present Perfect) oraz Łukasz Marek (Present Perfect).

Sprawdź tekst utworu "Zostań z nami" w serwisie Teksciory.pl!

INTERIA.PL/Fakt

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Gienek Loska | Gienek Loska Band

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje