Reklama

Elvis Presley: Król rock'n'rolla w kinie

W środę, 16 sierpnia, przypada 29. rocznica śmierci Elvisa Presley'a. Muzyk, którego popularność nie słabnie od wielu lat, znany jest jednak nie tylko z sentymentalnych piosenek, ale również ze sporej liczby filmowych kreacji, choć nie zawsze były one udane. Tak się bowiem składa, że już od 50 lat możemy podziwiać Presleya na srebrnym ekranie. W sierpniu 1956 r. Król rock'n'rolla rozpoczął zdjęcia do swojego pierwszego filmu "Love Me Tender".

Elvis Presley zdobył popularność w latach 50. ub. wieku, kiedy to rock' n rollowy boom opanował cały świat. Jego pierwszy singel "That's Alright Mama" ukazał się w 1954 r. i od razu stał się hitem rozgłośni radiowych w Memphis.

Reklama

Od tego momentu kariera wokalisty zaczęła rozwijać się w zawrotnym tempie. W niedługim czasie cały świat nucił jego piosenki i naśladował styl ubierania.

Presley zdobywał popularność nie tylko swoją żywiołową muzyką. Również jego nieokiełznane zachowanie na scenie sprawiło, że spokojna do tej pory młodzież, upodabniając się do swojego idola, zaczęła szaleć na prywatkach. Nigdy wcześniej żaden artysta nie wywoływał u nastolatków takich emocji.

Dlatego już za życia Elvis został okrzyknięty Królem rock' n rolla. Ten wszechstronny artysta nie ograniczał się jedynie do kariery muzycznej.

Na srebrnym ekranie zadebiutował dokładnie 50 lat temu, występując w westernie "Love Me Tender" z 1956 r. Jego najsławniejsze kreacje to role Lucky Jacksona w "Viva Las Vegas", Vince'a Everetta w filmie "Więzienny rock" i Chada Gatesa w "Błękitnych Hawajach". W sumie Elvis Presley zagrał i zaśpiewał w 31 filmach.

Do dziś filmy z jego udziałem cieszą się ogromną popularnością. Ponieważ Presley grał w różnych gatunkach filmowych - od dramatów przez westerny do komedii muzycznych - każdy może znaleźć w jego filmografii coś dla siebie.

Kariera filmowa Elvisa nie skończyła się jednak wraz z jego odejściem. Niemniej Król jest ciągle inspiracją dla wielu artystów i często powraca na ekran.

Wystarczy wspomnieć epizod z "Foresta Gumpa" czy "Mystery Train" Jima Jarmusha.

Aby upamiętnić rocznice śmierci Króla, który poruszył świat, stacja TCM, którą można zobaczyć w polskich sieciach kablowych, zaprezentuje w środę wieczorem, 16 sierpnia, filmy z jego udziałem. Będą to m. in. "Viva Las Vegas" oraz "To się wydarzyło na największej wystawie świata".

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: świat | film | popularność | król | elvis presley | Elvis | rock | Presley | "Elvis"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje