Reklama

Depeche Mode: Powracająca fala

Co jest takiego w muzyce tej grupy, że interesuje się nią już drugie pokolenie fanów? Ci, którzy wykupili wszystkie bilety na marcowy koncert w Katowicach, w czasie, gdy ukazała się "Black Celebration", mieli po 6-7 lat.

Była subkultura

Reklama

"Obrócili moje życie o 180 stopni. To, co się ze mną stało po przesłuchaniu ich ostatniej płyty... niesamowite! A teksty... coś wspaniałego" - pisze na internetowym forum 15-letnia Paulina.

"Jestem w trakcie przesłuchiwania po kolei wszystkiego. A moja mama się mile zdziwiła, kiedy z mojego pokoju dobiegły ja dźwięki tak kochane przez nią kilkanaście lat temu".

"Kiedy czytam, że będą występowali w Polsce, to przypominają mi się najpiękniejsze lata młodzieńcze. Byli naprawdę niepowtarzalni - odpowiada jej 34-letni Grzesiek.

Grzegorz "załapał" się na największą falę popularności Depeche Mode. Niewiele jest zespołów, które potrafiła stworzyć wokół. swojej muzyki subkulturę. Depeche Mode się to udało.

W latach 80. na murach malowane były dwie charakterystyczne litery DM, a na ulicach spotkać można byto charakterystycznie ubranych młodych ludzi. Czarne buty na grubych podeszwach, starannie uprasowane czarne spodnie i koszulka oraz charakterystyczny "jeżyk" na głowie były strojem organizacyjnym "depeszów".

Przede wszystkim "klawisze"

Gdy dwóch początkujących muzyków, Vince Clark i Andy Fletcher, założyło swój pierwszy zespół, nic nie zwiastowało, że zapiszą się w historii muzyki. Chcieli grać i grali to, co wtedy byto modne - lekka muzykę z punkowymi naleciałościami. Poza normalnymi instrumentami, czyli gitarami i perkusją, używali także syntezatorów, i to były urządzenia, które później stały się ich podstawowym instrumentem.

Lata 80. Elektroniczna, dość mroczna i syntetyczna muzyka, ale niepozbawiona melodii, znakomicie korespondowała z mrocznymi i niewesołymi tekstami Martina Gore'a: o samotności, uczuciach, pustce i smutku.

Moda minęła, zespół. po kilku dobrych płytach pogubił się. Ale Depeche Mode triumfalnie wrócili kilka lat temu i znowu nagrywają dobre płyty. A fani dziś organizują się w internetowych fanclubach.

Zobacz teledyski Depeche Mode na stronach INTERIA.PL!

Tomasz Kunert

Dzień Dobry

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: fala | Depeche Mode

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje