Reklama

Burt Bacharach nie żyje. Wybitny muzyk i kompozytor miał 94 lata

Burt Bacharach, wybitny muzyk, kompozytor, twórca muzyki filmowej oraz zdobywca trzech Oscarów, zmarł w wieku 94 lat.

Burt Bacharach, wybitny muzyk, kompozytor, twórca muzyki filmowej oraz zdobywca trzech Oscarów, zmarł w wieku 94 lat.
Burt Bacharach miał 94 lata /Michael Ochs Archives /Getty Images

Informację o śmierci Burta Bacharacha przekazało Associated Press. Muzyk zmarł 8 lutego w swoim domu w Los Angeles z przyczyn naturalnych.

Kim był Burt Bacharach?

Burt Bacharach był wybitnym kompozytorem oraz pianistą. Na swoim koncie miał sześć nagród Grammy i trzy Oscary za najlepsze piosenki do filmów. Stworzył takie przeboje jak: "This Guy’s in Love with You" (posłuchaj!), "Raindrops Keep Fallin’ on My Head" (do filmu "Butch Cassidy i Sundance Kid" - Oscar za najlepszą piosenkę filmową w 1969 r.), "(They Long to Be) Close to You" oraz "That’s What Friends Are For."

Reklama

Przez wiele lat współpracował z autorem tekstów Halem Davidem i piosenkarką Dionne Warwick. Jego przeboje, wykonywane były przez największe gwiazdy muzyki, m.in. zespół The Carpenters, Arethę Franklin, Toma Jonesa, Roda Stewarta, Barbrę Streisand, Sheryl Crow oraz Adele.

Uznawany był za jednego z najważniejszych kompozytorów muzyki popularnej XX wieku. Ponad 70 utworów jego autorstwa znalazło się w Top 40 amerykańskiej listy.

W 2015 r. magazyn "Rolling Stone" umieścił duet Bacharach - David na 32. miejscu swojej listy najwspanialszych twórców piosenek wszech czasów.

Kompozytor był czterokrotnie żonaty - kolejno z aktorką Paulą Stewart (1953-1958), aktorką Angie Dickinson (1965-1980), tekściarką i wokalistką Carole Bayer Sager (1982-1991) i Jane Hansen (od 1993 r.). Z Angie Dickinson miał autystyczną córkę Nikki Bacharach, która popełniła samobójstwo w 2007 r. w wieku 40 lat. W trzecim małżeństwie adoptował syna Christophera, z kolei z Jane Hansen miał dwójkę dzieci: syna Oliviera i córkę Raleigh.

W 2013 r. opublikował autobiografię "Anyone Who Had a Heart".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nie żyje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy