Adele

Adele fot. 123RF/PICSEL
data urodzenia
5.05.1988
pochodzenie
Wielka Brytania
imię i nazwisko
Adele Adkins
4,2
Oceń
Głosy
1955

Biografia

Wiek i początki kariery Adele

Adele, a właściwie Adele Laurie Blue Adkins to brytyjska piosenkarka i autorka tekstów. Artystka potrafi grać na takich instrumentach jak gitara, pianino, gitara basowa, czelesta, perkusja i keyboard. Gatunki muzyczne jakie prezentuje wokalistka to neo soul, soul, R&B, folk i blues. 

Piosenkarka urodziła się 5 maja 1988 roku w Londynie. Jej matka Penny Adkins miała wtedy 18 lat, a ojciec Mark Evans był walijskim hydraulikiem. Mężczyzna opuścił rodzinę dwa lata później, jak sam mówi popadł w alkoholizm po śmierci swojego ojca. Artystka ma młodszego przyrodniego brata ze strony ojca - Camerona Evansa.

Gwiazda zaczęła śpiewać już jako czterolatka, jak wyznała w jednym z wywiadów - w tamtym czasie częściej śpiewała niż czytała. Jako pięciolatka występowała na przyjęciach, które wydawała jej matka. Jednym z decydujących momentów w jej życiu był występ piosenkarki Pink w Brixton Academy. Wpływ na jej twórczość mieli też tacy artyści jak Beautiful South, Gabrielle, Spice Girls, Etta James czy Ella Fitzgerald.

W 2003 roku artystka zaczęła uczęszczać do Brytyjskiej Szkoły Sztuki Widowiskowej i Technologii. Naukę w szkole ukończyła w 2006, po jej zakończeniu chciała zostać szefem działu artystycznego w wytwórni muzycznej.

Adele - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Płyty, które zostały wydane przez Adele to “19" w 2008 roku, “21" w 2011 roku, “25" w 2015 roku i “30" w 2021 roku.

Pierwszy album “19" promował singiel “Hometown Glory", który zajął 25. miejsce w holenderskim zestawieniu “MegaCharts" oraz 19. miejsce na “UK Singles Chart". Innymi singlami z tej płyty są: “Chasing Pavements", “Cold Shoulder" oraz “Make You Feel My Love".

Drugi album studyjny wokalistki “21", uzyskał status multiplatynowej w wielu krajach, m.in. diamentowej płyty w Stanach Zjednoczonych, siedemnastokrotnej platynowej płyty w Wielkiej Brytanii oraz podwójnej diamentowej płyty w Polsce. Piosenka “Rolling in the Deep" Adele, pochodząca z tego albumu zajęła 1. miejsce na listach przebojów w ponad dziesięciu krajach. Innymi singlami z tej płyty były “Someone Like You", "Set Fire to the Rain", “Rumour Has It" oraz "Turning Tables".

W 2011 roku piosenkarka wydała minialbum zatytułowany “ITunes Festival: London 2011", nagrany podczas iTunes Festival w Londynie i album koncertowy “Live at the Royal Albert Hall". W 2012 roku piosenkarka nagrała piosenkę “Skyfall", która promowała film o przygodach Jamesa Bonda o tym samym tytule.

Trzeci album artystki “25" promował singiel “Hello", który znalazł się na szczycie list przebojów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytani.

Do najbardziej znanych piosenek Adele zaliczyć można “Someone Like You", “Rolling In The Deep", “Set Fire To The Rain", “Skyfall", “Hello", “Send My Love (to Your New Lover)", “Easy On Me" czy “Oh My God".

Koncerty i dorobek artystyczny Adele

Adele odbyła w swojej karierze trzy trasy koncertowe. Pierwszą z nich była “An Evening with Adele" w latach 2008-2009. Kolejna zatytułowana była “Adele Live" i miała miejsce w 2011 roku. A ostatnia trasa odbyła się w 2016 roku i nosiła nazwę “Adele Live 2016".

Piosenkarka ma w swoim dorobku 73 nagrody na 179 nominacji. Artystka ma na swoim koncie między innymi Oskara za “Skyfall" - najlepszą piosenkę oryginalną, cztery nagrody American Music Awards, dziewięć nagród Brit Awards i piętnaście nagród Grammy.

Amerykański magazyn “Billboard" uznał Adele "Artystą roku" dwa lata z rzędu, w 2011 i 2012 roku. W 2012  piosenkarka znalazła się na piątym miejscu w plebiscycie na "najlepszą kobietę w muzyce"  w VH1, a magazyn “Time" uznał, że jest jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie.

Ciekawostką jest, że w roku 2013 wokalistka otrzymała tytuł Członkini Orderu Imperium Brytyjskiego za względu na swoje zasługi w przemyśle muzycznym.

Życie prywatne i dzieci Adele

Artystka związana była z Simonem Koneckim. Para ma syna, Angelo Jamesa, który przyszedł na świat 19 października 2012 roku. Adele w marcu 2017 roku oświadczyła, że wzięli ślub, w kwietniu 2019 media poinformowały o ich separacji, w marcu 2021 para sfinalizowała rozwód.

Poza milionami sprzedanych płyt i pięknym głosie, bardzo często mówi się także o metamorfozie Adele. Od początków kariery, artystka bardzo zmieniła swój wizerunek. Obecnie Adele stanowi wręcz ikonę stylu. Gdy w radiu królowała jej piosenka “Hello", artystka pokazała zmienioną siebie. Adele wyraźnie schudła, a w swoje 32 urodziny w maju 2020 roku opublikowała na Instagramie zdjęcie w mini sukience, pokazując w pełni swoją szczupła figurę. 

Media po tym wpisie spekulowały, że Adele schudła aż 40 kilogramów. Wyznała wtedy, że polubiła wizyty w siłowni, był to sposób na radzenie sobie z emocjami po rozwodzie z mężem. Wokalistka przeszła też na dietę Sirt, ciekawostką jest to, że dieta ta zaczęła być nazywana dietą Adele. Polega ona na spożywaniu jak największej ilości produktów sirtuinowych. Są to produkty, które w swoim składzie zawierają dużo białek nazywanych sirtuinami. Można do nich zaliczyć między innymi: czerwoną cebulę, kapary, zieloną herbatę, natkę pietruszki, seler naciowy czy papryczkę chili.

Albumy (3)