Reklama

Brit Awards 2021: Dua Lipa triumfuje, wieczór należał do kobiet [LISTA ZWYCIĘZCÓW]

Brytyjska wokalistka Dua Lipa triumfowała w dwóch kategoriach podczas gali Brit Awards. "To był trudny rok, ale patrzymy z optymizmem w przyszłość" - mówił prowadzący Jack Whitehall, nawiązując do walki z pandemią koronawirusa.

Dua Lipa na gali Brit Awards 2021

Najważniejsza gala brytyjskiego przemysłu muzycznego była pierwszym wydarzeniem odbywającym się na żywo w O2 Arena w Londynie od czasu wybuchu pandemii i wprowadzenia obostrzeń.

Reklama

Rozdanie Brit Awards było jedną z dziewięciu pilotażowych imprez rozrywkowych i sportowych, podczas których testowane jest to, w jaki sposób można będzie bezpiecznie wrócić do organizacji imprez masowych.

Wprawdzie w mogącej pomieścić 20 tys. widzów hali było tylko 4000 osób, ale nie musieli oni ani mieć maseczek na twarzy, ani zachowywać dystansu społecznego. Musieli natomiast przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i wykonać jeszcze jeden test po imprezie. Ponad połowę widzów stanowili kluczowi pracownicy z Londynu i ich goście, których postanowiono w ten sposób uhonorować za ich wkład w walkę z epidemią.

To właśnie pracownikom służby zdrowia dziękowała ze sceny Dua Lipa, która zdobyła nagrody w najważniejszych kategoriach - płyta roku i dla najlepszej brytyjskiej artystki.

Wokalistka zaapelowała też do premiera Borisa Johnsona, by podwyższył płace szczególnie pielęgniarkom. Ogłosiła, że nagrodę podzieli z damą Elizabeth Anionwu, emerytowaną profesorką pielęgniarstwa na Uniwersytecie West London.

"Potrzebujemy wielkiego aplauzu dla pracowników pierwszej linii i przekazać Borisowi, że wszyscy popieramy dla nich sprawiedliwe podwyżki" - podkreśliła Dua Lipa.

Na gali pojawiła się dawno niewidziana Amerykanka Taylor Swift, która zdobyła nagrodę Globalnej Ikony, a także kobieca grupa Little Mix - po raz pierwszy nagroda w kategorii najlepszy brytyjski zespół powędrowała do formacji złożonej z kobiet. Fotoreporterzy chętnie skupili się na wokalistkach Perrie Edwards i Leigh-Anne Pinnock, które spodziewają się swoich dzieci.

Po raz pierwszy od 1999 r. w kategorii najlepszy zespół triumfowała grupa złożona z kobiet - nagroda powędrowała do siostrzanej formacji Haim.

Podczas wieczoru wystąpili m.in. Elton John i Olly Alexander (cover "It's a Sin" Pet Shop Boys, który ukaże się na singlu, a zyski ze sprzedaży trafią do Elton John AIDS Foundation), Headie One i AJ Tracey, Young T i Bugsey, Arlo Parks, Griff, Rag'n'Bone Man i Pink.

Galę otworzyła grupa Coldplay z nowym singlem "Higher Power" wykonanym na rzece Tamizie. Z kolei Dua Lipa zaprezentowała wiązankę swoich przebojów z materiału wideo nagranego na jednej ze stacji metra w Londynie.

Brit Awards to brytyjski odpowiednik nagrody Grammy. Nagrody przyznawane są co roku od 1982 roku, choć pierwsza edycja odbyła się w 1977 roku.

Oto laureaci Brit Awards 2021 w poszczególnych kategoriach:

Brytyjski album roku: Dua Lipa - "Future Nostalgia"
Piosenka roku: Harry Styles - "Watermelon Sugar"
Najlepszy debiut roku: Arlo Parks
Brytyjski artysta roku: J Hus
Brytyjska artystka roku: Dua Lipa
Brytyjski zespół roku: Little Mix
Międzynarodowy artysta roku: The Weeknd
Międzynarodowa artystka roku: Billie Eilish
Międzynarodowy zespół roku: Haim
Rising Star: Griff
Globalna ikona: Taylor Swift.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Brit Awards | Dua Lipa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje