Andrzej Krzywy poprowadzi "Od Opola do Opola" w TVP1
Od niedzieli 4 marca TVP1 pokaże muzyczny program "Od Opola do Opola", w którym uczestnicy przybliżać będą przeboje z Festiwalu w Opolu. Prowadzącym ma zostać Andrzej Krzywy, wokalista grupy De Mono.
W dniach 8-10 czerwca odbędzie się jubileuszowy, 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Prezes TVP Jacek Kurski podpisał stosowne dokumenty z prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim.
Podczas konferencji prasowej Jacek Kurski zapowiedział, że podczas festiwalu zaplanowano sześć koncertów, po dwa każdego wieczoru.
Wśród nich znajdą się trzy coroczne koncerty: Premiery, Debiuty oraz "Od Opola do Opola" (z największymi przebojami ostatnich 12 miesięcy). Dodatkowo zaplanowano koncert polskich piosenek z okazji 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości, koncert na 55-lecie Opola oraz przegląd najsłynniejszych polskich piosenek dotyczących piłki nożnej (ma to związek z występem polskiej reprezentacji na mistrzostwach świata w Rosji; mecze pokaże TVP).
W programie TVP1 "Od Opola do Opola" wystąpią znani polscy artyści oraz młodzi wokaliści, którzy zaśpiewają przeboje znane z KFPP. Reżyserem show będzie Konrad Smuga.
Prowadzącym ma być Andrzej Krzywy, wokalista zespołu De Mono. Ma on w dorobku występy w telewizyjnych programach "To było grane" (był jednym z kapitanów), "Szafa gra" (jako prowadzący) i "Singa Dinga" (kapitan drużyny).
Ostatnią studyjną płytą z całkowicie premierowym materiałem De Mono jest "No Stress" z września 2010 r. Później grupa wypuściła jeszcze "Spiekotę" (2012) z polskimi przebojami w reggae'owych aranżacjach, koncertowy album "Symfonicznie" (2014) oraz składankę z okazji 30-lecia "XXX" (2017).
Przypomnijmy, że od blisko dekady trwa spór o prawa do nazwy De Mono - obecnie równolegle funkcjonują dwa zespoły: jeden z wokalistą Andrzejem Krzywym i basistą Piotrem Kubiaczykiem oraz drugi - na czele którego stoi założyciel, gitarzysta i kompozytor Marek Kościkiewicz.
W 2017 r. ze względu na masową rezygnację wykonawców w tym głównej gwiazdy festiwalu, Maryli Rodowicz (powodem była atmosfera skandalu wokół festiwalu i śmierć jej matki Janiny Rodowicz-Krasuckiej) oraz rozwiązanie umowy przez prezydenta Opola, Arkadiusza Wiśniewskiego, impreza została zawieszona. Ostatecznie w wyniku porozumienia pomiędzy TVP a miastem Opole ustalono, że festiwal jednak się odbędzie. Termin koncertów przesunięto na 15-17 września.