Aleja Bluesa w Białymstoku. Pamięci Józefa Hajdasza

Sześć kolejnych tabliczek z nazwiskami osób związanych z muzyką bluesową odsłonięto w sobotę (12 września) w białostockiej Alei Bluesa. Honorowani są w ten sposób twórcy związani z tym gatunkiem muzycznym, także dziennikarze popularyzujący bluesa.

Józef Hajdasz zmarł w maju 2015 roku
Józef Hajdasz zmarł w maju 2015 rokufot. Piotr BatorowiczReporter

Aleja Bluesa to deptak - pasaż pieszy przypominający wyglądem klawiaturę fortepianu, który znajduje się w centrum Białegostoku, w przejściu prowadzącym z Rynku Kościuszki do ogrodu Branickich. Powstał w 2008 r. Co roku sukcesywnie pojawiają się tam tabliczki z kolejnymi nazwiskami związanymi z bluesem. Jest już ich prawie 50.

Jak przypomniał jeden z inicjatorów Alei Konrad Sikora, powstała ona po to, by "upamiętnić ludzi, którzy dla polskiego bluesa znaczą wiele jako muzycy, ale również jako osoby, które bluesowi poświęciły część swojego życia, również jako hobby". Stąd w alei nie tylko nazwiska muzyków, ale też dziennikarzy, pasjonatów tej muzyki. Białystok to miasto, w którym organizowany jest od wielu lat jeden z najstarszych festiwali bluesowych w Polsce - "Jesień z bluesem". W 2015 r. odbędzie się jego 31. edycja.

W sobotę pojawiły się nazwiska wokalistki Magdy Piskorczyk, która - jak wspominała zaczynała karierę właśnie na "Jesieni z bluesem", Zbigniewa Richtera (zespół Kasa Chorych), Andrzeja Wodzińskiego (zakładał zespół Easy Rider), Roberta Trusiaka (twórca leksykonu białostockiego bluesa), Janusza Nowowsiaka (m.in. zespoły 48 godzin, Gęska Skórka). Pośmiertnie tabliczkę dedykowano także Józefowi Hajdaszowi - perkusiście i współzałożycielowi zespołu Breakout.

Nowowsiak po odsłonięciu swojej tabliczki zagrał na harmonijce ustnej. Piskorczyk mówiła natomiast, że "oby muzycy mogli wszystkich cieszyć jak najdłużej tym, co kochają". "Zdradziłam informatykę dla muzyki" - mówiła i podkreślała, że tego nie żałuje.

Jako pierwszy tabliczkę w białostockiej alei otrzymał przed laty lider zespołu Kasa Chorych Ryszard Skiba Skibiński. Pośród kilkudziesięciu już tabliczek można tam znaleźć te dedykowane: Ryszardowi Riedlowi, Sławkowi Wierzcholskiemu, Tadeuszowi Nalepie, Mirze Kubasińskiej, Irkowi Dudkowi, Martynie Jakubowicz, Jackowi Skubikowskiemu, Jerzemu Kawalcowi, Adzie Rusowicz.

Bluesa w Podlaskiem rozsławia w ostatnich latach organizowany w lipcu w Suwałkach "Suwałki Blues Festiwal", który gromadzi wielotysięczną publiczność i gwiazdy bluesa z różnych zakątków świata.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas