30 lat "U Can't Touch This". Co słychać u MC Hammera?

W połowie stycznia 2020 roku - "U Can't Touch This" - największy hit MC Hammera, skończył 30 lat. Co słychać u rapera, a obecnie również pastora?

MC Hammer nie potrafił utrzymać swojej popularności oraz zabezpieczyć się finansowo
MC Hammer nie potrafił utrzymać swojej popularności oraz zabezpieczyć się finansowoJim SteinfeldtGetty Images

"U Can't Touch This", który zawładnął listami przebojów na początku lat 90., znalazł się na trzecim albumie MC Hammera (Stanley Kirk Burrell) "Please Hammer, Don't Hurt 'Em". Poprzednie produkcje rapera, mimo niezłych wyników sprzedażowych, nie przyniosły mu aż takiego rozgłosu.

Numer został oparty na riffie z utworu "Super Freak" Ricka Jamesa (posłuchaj!). Gdy do prostej i wkręcającej się melodii dołożono charakterystyczny sposób rapowania MC Hammera, stworzono przebój, który na dobre zakorzenił się w popkulturze.

Jeszcze mocniej przyczynił się do tego teledysk stworzony przez Ruperta Wainwrighta, który to dzięki charakterystycznemu tańcowi MC Hammera, sprawił, że ludzie masowo zaczęli popularyzować te ruchy w klubach i na dyskotekach.

"U Can't Touch This" z miejsca podbił listy przebojów. Królował w Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. MC Hammer za swój klip zdobył w 1990 roku pięć nagród MTV VMA. Dzięki utworowi trzecia płyta Hammera sprzedała się w nakładzie ponad 18 milionów egzemplarzy i była pierwszym albumem hiphopowym w historii, który uzyskał status diamentowej płyty.

MC Hammer w 2019 roku
MC Hammer w 2019 rokuScott DudelsonGetty Images

W 1999 roku MTV uznała klip do utworu za jeden ze 100 najlepszych teledysków, jakie kiedykolwiek stworzono. Równocześnie "U Can't Touch This" umieszczany był w zestawieniu najgorszych utworów w historii muzyki.

Kariera, która wyhamowała

MC Hammer dzięki popularności swojego singla dorobił się sporych pieniędzy. Jednak jak się w kolejnych latach miało okazać, dla rapera taki majątek był zdecydowanie niewystarczający.

Gwiazdor lat 90. w późniejszym okresie, gdy jego piosenki nie brylowały w rozgłośniach, roztrwonił fortunę wartą 33 miliony dolarów. Raper zupełnie nie liczył się z pieniędzmi - wybudował ogromną willę (na terenie posiadłości był m.in. amfiteatr oraz boisko do koszykówki), latał wypożyczonym Boeingiem, a swoim psom ubierał złote obroże.

MC Hammer w 1991 roku
MC Hammer w 1991 rokuFrans SchellekensGetty Images

W 1996 roku, czyli sześć lat po wydaniu swojego przeboju, Hammer miał 14 milionów dolarów długu. Wtedy też złożył wniosek o bankructwo, do czego nie chciał przyznać się przez kilka lat.

Jeszcze w 2016 roku według magazynu "Bussines Insider" raper, który został pastorem, miał wciąż 800 tys. dol. długu. Dopiero w 2017 roku w programie "Broke & Famous" Hammer stwierdził, że jego sytuacja finansowa się ustabilizowała.

Bankructwo w 2019 roku ogłosił natomiast kolega Michała Wiśniewskiego z Ich Troje, Jacek Łągwa. 

"Obecnie sprawą zajmuje się powołany przez sędziego syndyk działający w ramach jego uprawnień w toku postępowania upadłościowego" - poinformował przedstawiciel kancelarii prawnej, której twórca powierzył swoje interesy.

"Upadłość konsumencka jest narzędziem, które pomaga wyjść z długów i rozpocząć życie od nowa - bez wierzycieli, niespłaconych zobowiązań i koszmaru zadłużenia" - stwierdził Łągwa. 

Serwisy plotkarskie o problemach finansowych Łągwy pisały już kilka lat temu, gdy musiał pozbyć się m.in. apartamentu w Łodzi.
W 2013 roku Aaron Carter ogłosił bankructwo. Gwiazdor miał długi w wysokości 2,2 miliona dolarów, natomiast jego aktywa wynosiły nieco ponad osiem tys. dolarów. 

Ogromną część długu (1,3 mln dolarów) stanowił niezapłacony podatek. W 2016 roku wokalista postanowił zwrócić się ze swoimi problemami do programu "Life or Debt", gdzie pomóc próbował mu doradca finansowy Victor Antonio (Carter w maju tego roku wciąż miał 150 tys. dolarów długu).
Problemy finansowe Scotta Storcha (odpowiadał za przeboje Dr. Dre, Eminema, Justina Timberlake'a i Christiny Aguilery) wyszły na jaw, gdy producent przestał spłacać kredyty zaciągnięte na kupno rezydencji w Miami i luksusowych samochodów.

W 2009 roku ogłosił bankructwo i udał się na kurację odwykową od narkotyków. Przyznał wówczas, że na kokainę w ciągu trzech lat wydał około 30 mln dolarów. Kolejny raz znany producent został bankrutem w 2015 roku (łącznie przepuścił 70 milionów dolarów). 

W momencie składania wniosku o bankructwo gwiazdor posiadał majątek warty zaledwie 3,6 tysiąca dolarów. 

"Po kilku miesiącach wciągania kokainy, uznałem, że świetnym pomysłem jest mieć kilka nowych samochodów. Wymieniałem je co kilka tygodni. Latałem prywatnymi odrzutowcami, gdzie jeden przelot kosztował nawet 200 tysięcy dolarów" - opowiadał w dokumencie na temat swojej kariery.
Toni Braxton wpadła w tarapaty finansowe pod koniec lat 90. XX wieku. Informacja o bankructwie piosenkarki była o tyle zaskakująca, że gwiazda za sprawą przeboju "Un-Break My Heart" zarobiła gigantyczne pieniądze.

Okazało się jednak, że nieznająca umiaru w zakupach wokalistka roztrwoniła fortunę szacowaną na około 170 milionów dolarów, a bankructwo oficjalnie ogłosiła w 2010 roku.

"Uwielbiam piękne naczynia i ozdoby do domu. Trochę się zagubiłam, kupując te wszystkie rzeczy do mieszkania. Luksusowa droga pościel... Uwielbiałam takie towary. Wiem, że to mój problem" - mówiła.
+3
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}