Maleńczuk, Prońko i inni artyści w Krakowie

Z okazji 30-lecia powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów, 2 października na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się wielki koncert "Trzymaj pion".

Jedną z gwiazd imprezy będzie Maciej Maleńczuk
Jedną z gwiazd imprezy będzie Maciej MaleńczukAKPA

Wystąpią: Maciej Maleńczuk, Elektryczne Gitary, Big Cyc, De Press, Paweł Kukiz, Oddział Zamknięty, Wały Jagiellońskie i Krystyna Prońko. Koncert prowadzą: Jarosław Gugała, Filip Łobodziński i Maciek Rock. Reżyser Bolesław Pawica i scenarzysta Hirek Wrona przypomną i smutne, i radosne chwile towarzyszące powstawaniu, delegalizacji i rekonstrukcji Zrzeszenia.

NZS to rówieśnik Solidarności i pierwsza niezależna organizacja studencka w Europie Wschodniej o jednoznacznie antykomunistycznym rodowodzie.

200-tysięczny NZS walczył o demokratyzację życia akademickiego, przestrzeganie praw człowieka, wolność i niepodległość Polski. W istotny sposób przyczynił się do upadku komunizmu.

Dziś władzę w Polsce sprawuje pokolenie NZS-u. Ta formacja po latach odciska silne piętno na polskich życiu publicznym.

Pierwszy NZS powstał w Gdańsku 3 września 1980 roku, a jednym z jego założycieli był premier Donald Tusk. W Krakowie NZS wywodził się w prostej linii z SKSu - Studenckiego Komitetu Solidarności - który powstał po zamordowaniu Stanisława Pyjasa przez Służbę Bezpieczeństwa.

Krakowski koncert na 30-lecie NZS to okazja do odświeżenia i pokazania wartości, które NZS-owi przyświecały w heroicznych latach jego istnienia, czyli w okresie 1980-1989.

Artyści zaproszeni na jubileuszowy koncert byli i są ważni dla NZS-u ze względu na swoją twórczość, postawę, a często wręcz za przynależność no niego. Jarek Gugała zapisał się do NZS-u 13 grudnia 1981 roku, Filip Łobodziński należał do niego wcześniej, Hirek Wrona zakładał tę organizację na swojej uczelni w Rzeszowie... Kuba Sienkiewicz śpiewał na strajkach studenckich, Bogusław Chrabota był czynnym aktywistą NZS-u...

Ludzie NZS-u wchodzili w skład wszystkich solidarnościowych rządów. Z tej organizacji wywodzą się tak znaczące postaci polskiej sceny politycznej ostatnich 20 lat jak Donald Tusk, Mariusz Kamiński, Jan Maria Rokita, Grzegorz Schetyna, Przemysław Gosiewski, Bogdan Klich, Paweł Piskorski i inni. Wszystkich połączył wspólny antykomunistyczny rodowód. Różnice polityczne istnieją, ale więzi towarzyskie wśród byłych działaczy NZS-u trwają.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas