Bruce Springsteen: Mogę zrobić wszystko

"Są tu jedne z najlepszych kompozycji w jego karierze i myślę, że płyta 'Wrecking Ball' zachwyci zarówno starych fanów Bruce'a, jak i zupełnie nową publiczność" - zachwala nowy album menedżer Bruce'a Springsteena.

Bruce Springsteen: Mogę wszystko - fot. Kevin Winter
Bruce Springsteen: Mogę wszystko - fot. Kevin WinterGetty Images/Flash Press Media

Sam Springsteen mówi, że "Wrecking Ball" - najbardziej "gniewny" album od lat, poruszający kwestię niesprawiedliwości i ekonomicznego kryzysu - ma dużo wspólnego z płytą "Nebraska". Pierwotnie nowe piosenki zostały napisane tylko z gitarą, w mocno folkowych klimatach, jednak ostatecznie brzmienie zmienił producent Ron Aniello, który przedstawił "Bossowi" imponującą kolekcję dźwięków, w tym m.in. hiphopowe partie perkusyjne czy country-bluesowe loopy. To natchnęło Springsteena do zmiany koncepcji.

"Mogłem iść gdziekolwiek, zrobić cokolwiek, użyć czegokolwiek" - mówi "Boss".

Wspomniany Aniello był współproducentem płyty "Play It As It Lays" (2007) Patti Scialfa, żony Springsteena. W 2011 roku Aniello wyprodukował także utwór "Children's Song" na potrzeby charytatywnego projektu - to małżeński duet Bruce'a i Patti.

Na płycie "Wrecking Ball" znalazło się 11 piosenek. Do sprzedaży trafiła również specjalna edycja płyty z dwoma dodatkowymi utworami ("Swallowed Up (In The Belly Of The Whale)" i "American Land") i zmienioną okładką.

"Bruce dzieli się na tej płycie własną wizję nowoczesnego życia. Słowa jego piosenek opowiadają tu historię, jakiej nie usłyszycie nigdzie indziej a brzmienie jest jednym z najnowocześniejszych, jakie udało mu się kiedykolwiek uzyskać" - zapowiadał Jon Landau, menedżer 62-letniego rockmana.

W nagraniach 17. studyjnego albumu Springsteenowi pomagali m.in. Tom Morello, gitarzysta znany z grupy Rage Against The Machine, Matt Chamberlain (perkusista znany z współpracy z m.in. Pearl Jam, Tori Amos i Eddie Brickell) i Willie Nile (chórki w singlowym "We Take Care Of Our Own").

Tytułowy numer powstał w 2009 roku i był już wykonywany na koncertach, zaś bonusowy "American Land" został napisany podczas nagrań "Seeger Sessions" (2006). Najdłuższą brodę ma "Land of Hope And Dreams" z 1998 roku, który został zadedykowany zmarłemu w czerwcu 2011 roku Clarence Clemonsowi, saksofoniści The E Street Band. Te trzy utwory znane są już z koncertowych wersji.

Posłuchaj płyty "Wrecking Ball":


Oto szczegóły płyty "Wrecking Ball":

1. "We Take Care of Our Own"
2. "Easy Money"
3. "Shackled and Down"
4. "Jack of All Trades"
5. "Death to My Hometown"
6. "This Depression"
7. "Wrecking Ball"
8. "You've Got It"
9. "Rocky Ground"
10. "Land of Hope And Dreams"
11. "We Are Alive".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas