Reklama

Recenzja Hades "Świattło": Brudny liryzm

Gra słów. "Świat" i "tło". Ciekawe? Jak najbardziej. Hadesowi, czyli temu bardziej utalentowanemu raperowi z HiFi Bandy, jeszcze nie zdarzyły się słabsze momenty w karierze. Nigdy nie zszedł poniżej pewnego poziomu i nie inaczej jest tym razem.

Gra słów. "Świat" i "tło". Ciekawe? Jak najbardziej. Hadesowi, czyli temu bardziej utalentowanemu raperowi z HiFi Bandy, jeszcze nie zdarzyły się słabsze momenty w karierze. Nigdy nie zszedł poniżej pewnego poziomu i nie inaczej jest tym razem.
Okładka płyty Hades "Świattło" /

Tekstowo to cały czas ten sam facet. Inteligentny, pewny siebie i przede wszystkim... normalny. Emanacja uczuć w najbrudniejszej formie podana z olbrzymią klasą po raz kolejny dowodzi olbrzymiego, ale chyba jeszcze nie w pełni, wykorzystanego talentu rapera. Każde jego kolejne dzieło jest progresem i krokiem ku zostaniu jednym z najlepiej zapamiętanych graczy na polskiej scenie. Jest naprawdę blisko osiągnięcia tego celu, a wszystko to przez takie numery jak "Tylko ty", które świetnie porusza tematykę uczuć, czy dwuznaczne kawałki pokroju "Endorfiny", "Lwa" i "Substancji".

Reklama

Małym minusem są zaproszeni goście, którzy chyba nie do końca potrafili odnaleźć się w obranej konwencji. Z jednej strony są Grubson, O.S.T.R., Sztoss i Ras, od których można trochę więcej wymagać, natomiast z drugiej znakomita Sacha Vee. A może takie odczucia rodzą się tylko dlatego, że forma gospodarza nie podlega żadnym dyskusjom i to on zdecydowanie wybija się ponad resztę? Podobnie jest z warstwą muzyczną, bo kto jak kto, ale Hades zawsze miał dobre ucho do podkładów, więc i tutaj nie mógł dać ciała.

Galus był synonimem undergroundu i starej szkoły, a jego podkłady na "Nowe dobro to zło" były przy okazji kopalnią genialnych sampli. Połączenie Nowego Jorku i Detroit wydaje się być idealnym brzmieniem dla Hadesa, a w przypadku takiego combo nie zawiódł na "Czasoprzestrzeni" Emade. Jak na ich tle wypada holenderski duet?

Sprawdź tekst i tłumaczenie utworu "Tylko ty" w serwisie Tekściory.pl!

Już raz Killing Skills wnieśli mnóstwo świeżości do twórczości innego polskiego rapera. Na ich beatach O.S.T.R. odżył i po kilku latach marazmu powrócił do nagrywania interesujących płyt. Postawienie na duet producencki z Holandii musiało być więc strzałem w dziesiątkę. Jest zupełnie inaczej niż u poprzedników, chociaż da się wyczuć dawnego ducha. To, co cechuje ich produkcje, to bardzo bogate aranżacje. Beaty są genialne skonstruowane, czasami są połączeniem dokonań poprzednich współpracowników rapera, a jeszcze innym razem zaskakują zestawiając ze sobą dwa wybrzeża, jak np. w "To twoje".

Forma Prosto ostatnimi czasy jest mocno nierówna. Obecnie jest to bardziej brand, aniżeli typowy label i można odnieść wrażenie, że wytwórnia płytowa traktowana jest trochę po macoszemu. Mocne i spektakularne strzały artystyczne nie są tam ostatnio zbyt często widziane, ale są również tacy, na których nie można powiedzieć złego słowa. Hades to być może aktualnie jedyny gwarant jakości w wytwórni, a "Świattło" jest tego najlepszym dowodem.

Hades "Świattło", Prosto

8/10

Sprawdź tekst utworu "Lew" w serwisie Tekściory.pl!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Hades

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy