Recenzja Asaf Avidan "The Study on Falling": Skondensowana dawka

Moglibyśmy powiedzieć, że słyszeliśmy to już setki razy, że to wtórne i już było, po czym rzucić płytę w kąt, nie dbając o to, że upadnie w najciemniejszy zakątek. Ale nie róbmy tego. Poświęcenie kilkudziesięciu minut uwagi temu panu niewiele kosztuje. A chyba większość z nas lubi od czasu do czasu się posmucić.

Asaf Avidan na okładce płyty "The Study on Falling"

Nagrywany w Stanach szósty album izraelskiego muzyka Asafa Avidana przynosi delikatny zwrot ku korzeniem, ku wczesnym inspiracjom artysty, ku muzyce folkowej. "The Study on Falling" jak długi i szeroki pobrzmiewa dylanowskimi inspiracjami.

Reklama

Avidan opowiada w nim o dwóch kobietach, które nazywa Green i Blue. Jak nietrudno zgadnąć - związki z obiema paniami przyniosły mu niejedną troskę, zaś owymi troskami autor wypełnił po brzegi wszyściuteńkie kompozycje. Jak zawsze - bardzo emocjonalne. I jak sugeruje zresztą tytuł - muzyka przerabia tu na różne sposoby przeżycia, wspomnienia, lęki pastwiąc się nad nimi, czasem z niemiłosierną patetycznością.

I tu największa bolączka - "The Study on Falling" przydałby się oddech, lżejszy moment, kompozycje nieco odciążające cały album. Odpoczynek po pięknych, acz łzawych do bólu "Good Girls are Falling Apart", "Holding on to Yesterday" czy otwierającego "To Love Another". Jedynym sensownym odciążeniem jest tu chyba tylko "Green and Blue", z wplecionym przywodzącym na myśl muzykę country motywem.

"The Study on Falling" to mocno skondensowana, potężna dawka znanej dla Avidana emocjonalności. Dla fanów wręcz wymarzona, dla nowych słuchaczy może okazać się odpychająca.

Asaf Avidan "The Study on Falling", Universal Music Polska

6/10

PS Asaf Avidan wystąpi w Polsce na trzech koncertach w Krakowie (29 listopada, Klub Studio), Warszawie (30 listopada, Klub Stodoła) i Poznaniu (1 grudnia, CK Zamek).

Dowiedz się więcej na temat: Asaf Avidan | recenzja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje