Reklama

Eurowizja 2022

Finlandia na Eurowizji! Polskie nastolatki miały plakaty The Rasmus na ścianach

To dzięki utworowi "In The Shadows", fińska grupa The Rasmus zdobyła światową sławę. Czy piosenka "Jezebel", którą zaprezentują podczas Eurowizji powtórzy te sukces?

To dzięki utworowi "In The Shadows", fińska grupa The Rasmus zdobyła światową sławę. Czy piosenka "Jezebel", którą zaprezentują podczas Eurowizji powtórzy te sukces?
The Rasmus biorą udział w tegorocznej Eurowizji /Stefania D'Alessandro /Getty Images

Eurowizja organizowana jest już po raz 66.! W tym roku konkurs odbędzie się w Turynie, we Włoszech - to zasługa zespołu Maneskin (sprawdź!), który w tamtym roku zdobył pierwsze miejsce. 

W tym roku Finlandię reprezentować będzie kultowa grupa The Rasmus.

Zespół tworzyło czterech muzyków z Helsinek: Lauri Ylönen (wokalista i autor tekstów), Pauli Rantasalmi (gitarzysta), Eero Heinonen (basista) i Aki Markus Hakala (perkusista).

Reklama

Eurowizja 2022: Jurorzy już głosują!

Eurowizja 2022 - kim są The Rasmus?

Największy rozgłos dał zespołowi dopiero piąty krążek, pt. "Dead Letters", który w Polsce ukazał się w sierpniu 2003 roku. Płyta zawierała 10 kompozycji utrzymanych w typowym dla zespołu klimacie - melodyjnego, nastrojowego, trochę melancholijnego rocka z mocnym podkładem gitarowym i silnym wokalem. 

Pierwszym singlem promującym album był "In the Shadows", który szybko okazał się wielkim hitem i do dziś jest największym przebojem zespołu.

Powodzeniem cieszyły się także utwory "First Day Of My Life" i "Guilty". W sumie płyta rozeszła się w nakładzie ponad 1,5 miliona egzemplarzy, przynoszą grupie liczne nagrody.

Grupa zasłynęła także ze względu na charakterystyczny styl wokalisty Lauri Ylönena, który mocno się malował oraz wczepiał krucze pióra we włosy. Muzyk szybko stał się idolem nastolatków w Polsce i na całym świecie.

"Kiedy byłem młody, nosiłem zielone lub żółte włosy, ostry makijaż itp. W szkole nie wszyscy umieli to zaakceptować. Uważali mnie za świra, nie chcieli się ze mną zadawać" - opowiadał po latach Lauri.

Zespół wystąpił kilka razy w Polsce, w Warszawskim Klubie Stodoła 22 listopada 2005 roku, oraz 21 lutego 2009, wystąpił także 6 maja 2010 roku w Lublinie na placu Zamkowym podczas Dni Kultury Studenckiej. Grupa wróciła do naszego kraju w 2018 roku.

The Rasmus "Jezebel" - posłuchaj piosenki!

W styczniu The Rasmus poinformowali, że wracają z nową piosenką, pt. "Jezebel", którą Lauri napisał wspólnie z Desmond Child.

"'Jezebel' to hołd dla silnych współczesnych kobiet, które panują nad swoim ciałem, nad swoją zmysłowością i seksualnością i które walczą o równe prawa" - mówi o piosence Lauri Ylönen.

Piosenka ukazała się w poniedziałek 17 stycznia 2022 roku.

Zobacz jak "Jezebel" wypada na żywo!

The Rasmus o udział w Eurowizji rywalizowali z czterema innymi artystami podczas Uuden Musiikin Kilpailu 2022, konkursu, który wyłonił ostatecznego reprezentanta.

UMK (Uuden Musiikin Kilpailu) odbył się 26 lutego 2022 roku.

"Dziękujemy za wybranie nas! Turynie, nadciągamy!" - napisali muzycy na swoim Instagramie.