Eurowizja 2024: Kim jest Luna, kandydatka Polski w tegorocznym konkursie? [SYLWETKA]
Oprac.: Mateusz Kamiński
Luna kandydatką Polski w konkursie Eurowizja 2024. Pomimo plotek na temat wielkich powrotów do konkursu, to ona została wytypowana z grona ponad 200 propozycji. Kim jest 24-letnia Luna, a właściwie Ola Wielgomas?
Do 2 lutego TVP przyjmowała piosenki, spośród których wewnętrzna komisja wybierze polskiego reprezentanta na tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji. Na razie wiadomo, że nadesłano dobrze ponad 200 propozycji. Wśród wykonawców, którzy deklarowali swój udział są m.in. Justyna Steczkowska (trenerka "The Voice of Poland"), Luna, Jan Górka, Natasza Urbańska, Marcin Maciejczak, Anna Jurksztowicz, Krystyna Prońko, Izabela Zabielska, Pan Savyan, Stashka, Nita, Sara Chmiel (wokalistka grupy Łzy i żona Gromee'ego, reprezentanta Polski na Eurowizję 2018), Bryska i Maciej Musiałowski.
Eurowizja 2024: Kto pojedzie z Polski?
Zdaniem ekspertów z Dziennika Eurowizyjnego i Eurowizja.org, główną faworytką była Justyna Steczkowska z piosenką "Witch-ER Tarohoro". Poza trenerką "The Voice of Poland" wymieniani byli również m.in. Luna ("The Tower"), "Nita ("Thunder"), Pan Savyan ("W kolorku Amaretto"), Natasza Urbańska ("Who We Are"). Na premierę wciąż czekają piosenki Macieja Maciejczaka ("Midnight Dreamer") i Macieja Musiałowskiego ("Znak").
Na krótko przed ogłoszeniem TVP media obiegły nieoficjalne doniesienia, że kandydatem wybranym przez jury nie była faworyzowana Justyna Steczkowska. Eksperci mieli powierzyć misję reprezentowania Polski w konkursie Lunie z piosenką "The Tower".
Kim jest Luna? Jej piosenka "The Tower" ma podbić Europę
Luna (naprawdę nazywa się Ola Wielgomas i na początku kariery występowała pod swoim imieniem i nazwiskiem) ma w dorobku duety z eurowizyjnymi kontrkandydatami: Justyną Steczkowską ("Nie mój sen") i Marcinem Maciejczakiem ("Nie proszę o więcej"). Jak wyznała w rozmowie z K-Mag, jej pseudonim powstał z powodu dużego wpływu księżyca, który wokalistka odczuwa w swoim życiu. Ponadto przyznała, że zdarza jej się lunatykować.
Wokalistka urodziła się 28 sierpnia 1999 roku w Warszawie, a od najmłodszych lat interesowała się muzyką. Uczyła się w PSM I stopnia im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Mazowieckim (klasa skrzypiec), a w 2018 roku rozpoczęła studia na kierunku artes liberales Uniwersytetu Warszawskiego.
Na początku kariery występowała w chórze dziecięcym Artos im. Władysława Skoraczewskiego w Teatrze Wielkim, na koncie ma występy w spektaklach tegoż teatru. Jej poważne zawodowe kroki rozpoczęły się od współpracy z wytwórnią Kayax w 2018 roku w ramach projektu "My Name is New", wtedy też powstał jej debiutancki singel "Na wzgórzach niepokoju". W czerwcu 2019 roku ukazał się jej singel "Zastyga", a jeszcze tego samego roku wystąpiła m.in. podczas Pol'and'Rock Festival.
W lutym 2020 roku za sprawą współpracy z Michałem "Foxem" Królem, powstała piosenka "Luna" zwiastująca nową drogę artystyczną wokalistki. Następnie wydała piosenkę "Serca przemokną" oraz "Zgaś".
Była pierwszą polską ambasadorką akcji Spotify Equal, a jej zdjęcie pojawiło się na nowojorskim Times Square. Jeśli chodzi o sferę pozamuzyczną, to Luna w latach 2015-2017 grała rolę krakowianki w spektaklu "Cud albo Krakowiaki i Górale". Związana była także z Ogniskiem Teatralnym "u Machulskich". Na co dzień interesuje się astrologią, filozofią, sztuką, ekologią oraz modą. Wśród jej muzycznych inspiracji są Björk oraz Nick Cave. Jak mówiła w wywiadzie dla K-Mag, fascynuje ją natura, a także poezja Bolesława Leśmiana. Swą muzykę określa jako "kosmiczny pop".
W kwietniu 2022 r. artystka wypuściła debiutancki album "Nocne zmory". - Śpiewanie po angielsku ułatwia to wyjście za granicę. Dlatego też zdecydowałam się wydać tę EP-kę i dlatego też tworzę i po polsku, i po angielsku. Z tym materiałem anglojęzycznym chcę się otworzyć właśnie na zagraniczne rynki - opowiadała Luna w rozmowie z Interią.
Do preselekcji zgłosiła się z utworem "The Tower".
"To manifest wolności i siły. Wyjście z mroku i ciemności. Porzucenie więzów, blokad, ograniczeń, negatywnych schematów i relacji. Zburzenie wieży i wyjście na świat. To uświadomienie sobie własnej siły, pełni i tego, że ograniczenia są naszym tworem. Wieża to miejsce, czy ten stan, który budujemy my sami. Mam nadzieję, że ten utwór zapali nas wszystkich do walki o samych siebie, własną wolność, miłość i poczucie wartości. O byciu w pełni sobą, bez granic" - mówi o piosence wokalistka.
Eurowizja 2024: Kiedy wystąpi Polska?
Europejska Unia Nadawców poinformowała, że podczas Eurowizji 2024 wystąpi 37 państw. Przypomnijmy, że wszystkie kraje poza gospodarzem Szwecją i Wielką Piątką (Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Niemcy) zostaną podzielone na dwa półfinały, które odbędą się 7 i 9 maja. Finał zaplanowano na 11 maja.