Piosenki pisała dla niej sama Osiecka. Słuch o niej zaginął
Fryderyka Elkana była jedną z najbardziej obiecujących i najciekawszych polskich piosenkarek lat 60. Jej utwór "Czarna Mańka", napisany specjalnie dla niej przez Agnieszkę Osiecką i Marka Lusztiga, stał się wielkim przebojem. 1969 roku ślad po niej zaginął.
Kariera Fryderyki Elkany rozpoczęła się w 1961 roku, kiedy wystąpiła w kabarecie warszawskiego klubu studenckiego Stodoła. Zaraz potem jej talent został doceniony na Festiwalu Kabaretów Studenckich w Częstochowie. Tam zwróciła na nią uwagę Agnieszka Osiecka. To właśnie ona namówiła 19-letnią wówczas Fredę do udziału w I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1963 roku. Piosenka "Czarna Mańka", napisana dla niej specjalnie przez Agnieszkę, przyniosła Elkanie wyróżnienie i uchyliła drzwi do wielkiej kariery.
Rok później Fryderyka wróciła do Opola, gdzie zaśpiewała "Znad białych wydm". Dzięki temu szlagierowi otrzymała zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie. Na sopockiej scenie śpiewała "Piosenkę z przedmieścia" i był to moment, gdy jej sława przekroczyła granicę Polski Ludowej. Właśnie po tym występie zainteresował się nią menedżer słynnej paryskiej Olimpii. Elkana wyjechała występować do Francji.
Kariera za granicą i powrót do Polski
Po sukcesach w Paryżu Elkana nagrała swoją pierwszą płytę i rozpoczęła koncertowanie w Europie. Po powrocie do Polski grała ze słynnymi zespołami jazzowymi, m.in. Swingtetem Janusza Zabieglińskiego oraz zespołem Zbigniewa Namysłowskiego i Włodzimierza Nahornego. Nowoodkryta pasja do jazzu sprawiła, że Freda niedługo potem śpiewała u boku Urszuli Dudziak.
Lucjan Kydryński opisywał Fryderykę Elkanę jako artystkę wyjątkową, która zachowywała niezależność i autentyczność. Niestety, ta jej niepokorność nie wpisywała się w ówczesne realia polityczne - w mediach publicznych trafiła na cenzurowane.
Mimo to Andrzej Wajda obsadził ją w roli Wiedźmy w telewizyjnym spektaklu "Makbet", a Ryszard Pluciński zaangażował do filmu |Koncert na 707 ulic".
Rzeczywistość komunistycznej Polski jestem okazała się na dłuższą metę nie do zniesienia. W 1969 roku, po ślubie z karykaturzystą Januszem Majewskim, Fryderyka zdecydowała się zakończyć karierę estradową. Wyemigrowała do Szwecji, gdzie osiedliła się na południu kraju i skupiła się na życiu rodzinnym oraz wychowywaniu syna Marcusa.
Tajemnicze zniknięcie i niejasne informacje o polskiej gwieździe
Po przeprowadzce do Szwecji Fryderyka Elkana stopniowo znikała z życia publicznego. W 2013 roku media podały niepotwierdzone informacje o jej śmierci. Jednak bliscy artystki nigdy nie potwierdzili tych doniesień. Na jej oficjalnym profilu na Facebooku aktywność jest bardzo rzadka. W 2012 roku pojawił się wpis, w którym artystka obiecuje: "Tak dawno juz do was nie pisalam. Musze sie poprawic. Od dzisiaj nie bedzie takich przerw". Po czym przez kolejne osiem lat nie pojawia się nic, aż w 2020 roku fanpage udostępnia stare wspomnienia Janusza Bogackiego.
Co w takim razie dzieje się z Fryderyką Elkaną? Pozostaje to tajemnicą.