Pharrell Williams: Historia pewnego kapelusza

Imponujących rozmiarów kapelusz, z jakim Pharrell Williams nie rozstaje się od kilku tygodni, zyskał niemal taką popularność jak jego muzyka. Oryginalne nakrycie głowy ma już nawet swoje własne konto na Twitterze. Skąd wziął się pharrellowski "Mountain Hat"?

Pharrell Williams na Oscarach pojawił się w czarnym kapeluszu - fot. Kevin Winter
Pharrell Williams na Oscarach pojawił się w czarnym kapeluszu - fot. Kevin WinterGetty Images/Flash Press Media

Ekstrawagancki kapelusz, w jakim Pharrell Williams zaprezentował się w lutym na gali wręczenia nagród Grammy przeleżał w jego szafie kilka lat. Artysta nabył go za 95 funtów w londyńskim sklepie World's End, należącym do królowej brytyjskiej awangardy - Vivienne Westwood. Oryginalne nakrycie głowy, o którym dziś mówi cały świat, powstało ponad trzy dekady temu.

Westwood wpadła na pomysł kapelusza o sporym i dość nieregularnym kształcie, przygotowując w 1982 roku kolekcję odzieży o nazwie "Nostalgia of Mud" (ang. tęsknota za błotem). Wszystkie jej elementy były utrzymane w ziemistej kolorystyce. Sam kapelusz miał imitować... mokrą babkę piaskową.

Swoje ekstrawaganckie dzieło Vivienne Westwood ochrzciła "Buffalo Hat" (ang. kapelusz bawoła). Później katalogowała jej też jako "Jelly Mould Hat" (kapelusz-foremka) i "Mountain Hat" (kapelusz górski). Tę ostatnią nazwę uznaje się dziś za obowiązującą.

Debiut ekranowy kapelusz Vivienne Westwood zaliczył w 1983 roku. Ówczesny partner projektantki - Malcolm McLaren pokazał go w teledysku do swojej piosenki "Buffalo Gals". Niecodzienne nakrycie głowy zyskało błyskawiczną, choć krótkotrwałą popularność w środowisku hiphopowym.

Mimo iż w późniejszych latach "Mountain Hat" nie znajdował wielu nabywców, Westwood nie wycofała go z oferty swego sklepu World's End. Jak dotąd powstało dwanaście wersji kolorystycznych kapelusza.

Pharrell Williams na rozdanie nagród Grammy założył kapelusz w pierwszej, "błotnej" wersji, ale już na oscarowej scenie wystąpił w czarnej. Powód? W wieczór rozdania Nagród Akademii muzyk sprzedał swe słynne nakrycie głowy na internetowej aukcji. Dochód w wysokości ponad 44 tys. dolarów zasilił konto fundacji Williamsa From One Hand To anOTHER, która wspiera amerykańskie ośrodki kultury, organizujące zajęcia dla dzieci i młodzieży z rodzin nieuprzywilejowanych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas