Mylene Farmer: Piękny głos Francji

Mająca na koncie ponad 30 milionów sprzedanych płyt Mylene Farmer to jedna z największych gwiazd francuskiej piosenki. Wokalistka 12 września kończy okrągłe 50 lat.

Mylene Farmer w kreacji Jean Paula Gaultiera - fot. cal Le Segretain
Mylene Farmer w kreacji Jean Paula Gaultiera - fot. cal Le SegretainGetty Images/Flash Press Media

Mylene Gautier (tak brzmi jej prawdziwe nazwisko, pseudonim przybrała od nazwiska amerykańskiej aktorki Frances Farmer) urodziła się 12 września 1961 roku w Pierrefonds w kanadyjskiej prowincji Quebec - dziś jest to część Montrealu.

Gdy miała 8 lat, razem z rodzicami, Francuzami, wróciła do Francji. Zdaniem niektórych źródeł, ta przeprowadzka z sielskiej Kanady na paryskie przedmieścia mocno wpłynęła na późniejsze życie Mylene. Jako nastolatka zaczęła się buntować, a w wieku 18 lat porzuca szkołę, decydując się na rozpoczęcie kariery artystycznej, zaczynając od teatru, by potem występować w reklamach.

Momentem przełomowym było poznanie Laurenta Boutonnat, który stał się jej partnerem artystycznym, a także osobistym. Jego pełnometrażowy debiut, przeznaczona dla widzów dorosłych "Ballada o Zapładniaczce", został pokazany na festiwalu w Cannes, gdy Boutonnat miał zaledwie 17 lat.

Boutonnat wraz ze swoim przyjacielem Jerome Dahanem był autorem piosenki "Maman A Tort", do której potrzebowali wykonawcy, który ją zaśpiewa. Trafili w końcu do agencji modelek, gdzie wybór padł na znajomą Dahana - właśnie Mylene Farmer. Po nagraniu piosenki zaczęły się wyprawy do wytwórni płytowych, ale dopiero po roku udało się wypuścić singla nakładem wytwórni RCA. Nagranie stało się sporym przebojem - we Francji i Kanadzie sprzedano 100 tys. egzemplarzy. Jednak po kolejnym singlu "On est tous des imbeciles" doszło do rozstania z RCA i Dahanem.

Debiutancki album "Cendres de Lune" (1986) dotarł do 10. miejsca we Francji, osiągając nakład ok. 600 tys. sztuk (duża zasługa singla "Libertine" i 11-minutowego klipu, przy którym Mylene Farmer zdecydowała się zmienić kolor włosów na ogniście rudy - jej znak firmowy).

"Liberte" przeszedł te do historii jako pierwszy francuski teledysk, w którym wokalistka pojawia się przed kamerą całkiem naga.

Zobacz klip "Libertine":


Przy kolejnej płycie - "Ainsi soit je..." (1988) - wiadomo już było, że w kraju nad Sekwaną pojawiła się wielka gwiazda. Album był najlepiej sprzedającą się płytą nagraną przez wokalistkę we Francji w latach 80., a piosenka "Desenchantee" z następnego materiału ("L'Autre..." z 1991 r.) została wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najlepiej sprzedający się francuski singel wszech czasów.

Zobacz teledysk "Desenchantee":


Mylene Farmer od początku przywiązywała dużą wagę do całego wizerunku scenicznego, którego częścią były niezwykłe teledyski, często trwające po kilkanaście minut, pełne różnorakich odniesień do literatury ("Pinokio", "Królewna Śnieżka"), filmu (twórczość Krzysztofa Kieślowskiego, Ingmara Bergmana, Federico Felliniego czy grupy Monty Pythona) czy religii. Autorem większości wideoklipów, szczególnie w pierwszym etapie kariery wokalistki, był wspomniany Laurent Boutonnat.

Klipy dla wokalistki nakręcili także znani filmowi reżyserowie Luc Besson ("Que mon coeur lache") i Abel Ferrara ("California").

Zobacz teledysk Mylene Farmer autorstwa Luca Bessona:


Niektóre obrazy budziły sporo kontrowersji za sprawą przemocy czy nagości - np. "Beyond My Control" i "Je te rends ton amour" zostały ocenzurowane. Z kolei na potrzeby trasy "Mylenium Tour 1999-2000" scenografię przygotował H.R. Giger, autor postaci Obcego ze słynnego filmu Ridleya Scotta.

Zobacz teledysk "Beyond My Control:


Choć jej płyty biją rekordy sprzedaży, za sprawą tych odniesień i tematów przez nią poruszanych (surrealistyczne teksty często dotyczą miłości i śmierci) nie sposób Mylene Farmer wrzucić do worka z twórczością lekką, łatwą i przyjemną.

"Mylene stworzyła, ku radości ogromnej ilości fanów, świat na który składają się marzenia senne, melancholia, tęsknota, erotyzm, paradoks i skrajności. Jej złożona osobowość, wstydliwa a zarazem śmiała i odważna przeciwstawia się konwenansom i łamie wszelkie tabu" - czytamy na polskiej stronie poświęconej Mylene Farmer.

Wokalistka ma na koncie liczne rekordy, jeśli chodzi o francuski rynek muzyczny - 12 numerów jeden na liście przebojów i aż 41 singli w Top10, pięć diamentowych płyt plus taki sam status dla kompilacji "Les Mots" (tytuł składanki wszech czasów we Francji - ponad 1,7 mln sprzedanych egzemplarzy). W tytułowym utworze "Les Mots" zaśpiewał z nią Seal, a "Slipping Away (Crier la vie)" nagrała razem z Mobym.

Zobacz teledysk "Les Mots":


"Generalnie [jestem] nieśmiała i w przypadku mówienia o sobie, o rzeczach skrywanych i niespotykanych" - powiedziała w grudniu 2010 roku Mylene Farmer w rozmowie z francuskim radiem NRJ.

Wokalistka prowadzi skryty tryb życia, niechętnie udzielając wywiadów i rzadko pojawiając się w mediach, traktując je trochę jako zło konieczne. Ta ostatnia wypowiedź związana była właśnie z nowym albumem "Blue Noir" z grudnia 2010 roku, który osiągnął poziom ponad pół miliona sprzedanych sztuk. Przy tym wydawnictwie Farmer ponownie współpracowała z Mobym, a także z amerykańskim producentem RedOne i Dariusem Keelerem z brytyjskiej grupy Archive.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas