Kopka i jej "Iskra". Tak przełamuje barierę wstydu
Pod szyldem Kopka nowy rozdział w swojej karierze rozpoczyna Dorota Kopka, mająca na koncie m.in. współpracę z takimi gwiazdami, jak Zbigniew Wodecki, Kayah, Urszula, Bajm i Ryszard Rynkowski. Pierwszy singel "Iskra" zapowiada szykowaną na jesień płytę.

Dorota Kopka nagrała, wyprodukowała i wydała autorską płytę "Entliq pentliq" pod pseudonimem DoriFi, a także EP-kę "Skrawki" pod szyldem Mike Skowron. Współpracowała z wieloma artystami, m.in. Zbigniewem Wodeckim, Kayah, Brodką, Edytą Górniak. W chórkach wspierała także Urszulę, Ryszarda Rynkowskiego, Katarzynę Popowską, Katarzynę Klich i grupę Bajm. Napisała również teksty na płytę Iwaneczko.
Zwyciężczyni trójkowego konkursu "Debiutanci Czarnego Piątku" Hirka Wrony, finalistka Vena Festival 2006, Coke Life Fresh Noise 2007, telewizyjnego programu "Hit Generator". Jej głos słychać m.in. na ścieżkach dźwiękowych filmów "Kochaj i tańcz", "Listy do M 3" i "Różyczka", w serialu "Apetyt na życie". Występowała także w programie Szymona Majewskiego, pracowała jako trenerka wokalna, grała epizody w serialach "Gry rodzinne" i "Skazana".
Kopka debiutuje z piosenką "Iskra". "Symbol nadziei i nowego początku"
Wokalistka rozpoczyna nowy etap pod szyldem Kopka, wypuszczając pierwszy singel "Iskra", stworzony we współpracy z gitarzystą Jarosławem Kucharczykiem.
"W języku polskim 'iskra' to nie tylko mała cząstka ognia, ale też symbol nadziei, inspiracji i nowego początku. Zalążek, zarzewie. 'Iskra' KOPKI jest o odwadze. Odwadze spojrzenia sobie samej/mu głęboko w oczy i powiedzenia na głos, szczerze, bez owijania w bawełnę, jak naprawdę jest. O wypaleniu zawodowym, o odwadze zmierzenia i oswojenia się z tym faktem. Z tym, że czasem ta 'iskra' przygasa. Jest też przede wszystkim o tym, że zawsze możesz dzięki niej wstać i z odwagą ponownie wyjść do świata" - czytamy w informacji o utworze.
Sama Kopka podkreśla, że "Iskra" to dla niej szczególna piosenka.
"Czułam, że powinna być pierwszą, otwierającą. Przełamującą moją barierę wstydu. Otwieram 'Iskrą' nowy rozdział. To pierwszy krok w stronę kolejnych piosenek i większej całości. Powrotu do siebie. Dużo bym mogła o 'Iskrze' opowiadać. Ale przecież ona tego nie potrzebuje - opowiada się sama... Mam nadzieję, że dotknie i trafi tam, gdzie ma trafić, w końcu kto z nas w takim miejscu kiedyś nie był..." - mówi wokalistka.
W nagraniach "Iskry" udział wzięli także Jarosław Kucharczyk (gitara), Adam Bieranowski (synthy i moog) i Marcin Ułanowski (perkusja). Za miks i mastering odpowiada Adam Toczko.
W zrealizowanym przez Zuzannę Woińską teledysku poza Kopką wystąpiły Ada Wszeborowska, Zofia Cynka Derwich i Agnieszka Drezińska.
Kim jest Kopka?
"Pisze czule, nie boi się zadawać sobie bolesnych i niekomfortowych pytań. Staje naga naprzeciwko lustra, we własnej, nierzadko trudnej prawdzie, nawet jeśli to chwilowo niewygodne. Sięga pod skórę, zwyczajnie, po ludzku, bez upiększeń. Zatrzymuje. Ale też opowiada o mocy podźwignięcia się i wyjścia z życiowych zakrętów. Obdarzona jest szorstkim i nieco zapowietrzonym głosem, pełnym niedoskonałości i niedomykalności. Takim, jak jej nieprzekombinowane i przenikliwe piosenki. Miesza style, eksperymentuje. Łączy instrumenty akustyczne z przestrzeniami. Romansuje z elektroniką. Słychać tu inspiracje miejskim folkiem, dream popem" - czytamy.