Ed Sheeran odcina się od "Do They Know It's Christmas?". "Odmówiłbym"
Oprac.: Michał Boroń
Na kilka dni przed premierą odświeżonej wersji świątecznego, charytatywnego utworu "Do They Know It's Christmas?" sporo zamieszania wywołał Ed Sheeran. Wokalista zdradził, że nikt nie zapytał go o zgodę na wykorzystanie swojego wokalu (śpiewał w wersji z 2014 r.), a sam uważa dziś, że piosenka utrwala szkodliwe stereotypy o Afryce.
Przypomnijmy, że oryginalna wersja "Do They Know It's Christmas?" pochodzi z 1984 r. Za utworem stoją Bob Geldof i Midge Ure, którzy postanowili zorganizować muzyczną akcję na pomoc ofiarom głodu w Etiopii. Pod szyldem Band Aid zaprosili ówczesne gwiazdy - w nagraniu udział wzięli m.in. Bono i Adam Clayton (U2), Phil Collins, Sting, George Michael, muzycy grup Duran Duran, Bananarama, Spandau Ballet czy Status Quo.
Inspiracją dla powstania utworu był seria przejmujących reportaży dziennikarza BBC Michaela Buerka z 1984 roku, które zwracały uwagę na problem głodu w Etiopii. Nagranie błyskawicznie trafiło na szczyt listy przebojów. Okazało się, że charytatywna piosenka w ciągu roku przyniosła 8 mln funtów na rzecz potrzebujących w Etiopii.
W kolejnych latach do projektu Band Aid dołączali kolejni wykonawcy i tak piosenka w latach 1989, 2004 i 2014 roku doczekała się nowych odsłon, z udziałem innych artystów. 25 listopada premierę będzie miała najnowsza wersja. Tym razem producent Trevor Horn - pod szyldem Band Aid 40 - połączy w jedno fragmenty wszystkich poprzednich odsłon.
Ed Sheeran odcina się od "Do They Know It's Christmas?". "Gdybym miał wybór..."
W związku z nadchodzącą premierą "Do They Know It's Christmas?" głos zabrał Ed Sheeran, który wsparł akcję w 2014 r. Wówczas dochód ze sprzedaży tego singla został przeznaczony na wsparcie wolontariuszy walczących z pandemią eboli w Afryce Zachodniej.
"Nie starano się o moją zgodę na to nowe wydawnictwo Band Aid 40 i gdybym miał wybór, z szacunkiem odmówiłbym wykorzystania mojego wokalu" - napisał Ed Sheeran na Instagramie, dodając, że to jego "osobiste stanowisko".
33-letni gwiazdor podkreślił, że zmiana jego poglądu spowodowana jest zmianą perspektywy po dekadzie. Wskazał na opinię Fuse ODG, brytyjskiego rapera z korzeniami z Ghany, który w tym afrykańskim kraju spędził dzieciństwo. To właśnie on w 2014 r. odrzucił propozycję dołączenia do Band Aid 30, tłumacząc, że ta akcja może utrwalać krzywdzące i negatywne stereotypy na temat Afryki, która jest bardzo różnorodnym kontynentem.
Apel do Boba Geldofa. "Solidarność zamiast dobroczynności"
"Mam nadzieję, że może to zmienić i edukować sposób, w jaki postrzegamy inicjatywy charytatywne, zwłaszcza jeśli chodzi o kraje w całej Afryce" - cieszy się z wywołanej dyskusji Fuse ODG, dodając, że nieprawdą jest stwierdzenie, że Afryka jest dotknięta "plagą głodu i biedy".
Raper przypomniał swój apel do Boba Geldofa: "Moglibyśmy to zrobić bardziej na zasadach partnerskich - solidarność zamiast dobroczynności".