Przystanek Woodstock 2016: Przyjedzie Vintage Trouble

Pochodzący z Los Angeles kwartet Vintage Trouble to kolejna zagraniczna gwiazda Przystanku Woodstock.

Vintage Trouble zagra na Przystanku Woodstock 2016
Vintage Trouble zagra na Przystanku Woodstock 2016fot. Ethan MillerGetty Images

Vintage Trouble - w którego skład wchodzą Ty Taylor (wokal), Nalle Colt (gitara), Richard Danielson (perkusja) i Rick Barrio Dill (bas) - grają muzykę, którą bardzo ciężko jest sklasyfikować, ponieważ obecne są w niej elementy rocka, bluesa a nawet r'n'b. "Wyobraźcie sobie Jamesa Browna śpiewającego repertuar Led Zeppelin, a dostaniecie zamysł twórczości Vintage Trouble" - pisali dziennikarze. "Muzyka Vintage Trouble, jest jak twórczość Otisa Reddinga - można przy niej powoli tańczyć, dać porwać się rockowym riffom, albo po prostu dobrze się przy niej bawić" - to z kolei opinia "New York Timesa".

Po wydaniu własnym sumptem debiutanckiego albumu "The Bomb Shelter Sessions", zespół szybko wyprzedał swoją pierwszą światową trasę w roli headlinera. Grali przed największymi: The Rolling Stones oraz The Who, występowali w bardzo popularnych programach telewizyjnych: m.in. "Late Show with David Letterman" czy "The Tonight Show with Jay Leno", a wszystko to jeszcze przed podpisaniem kontraktu płytowego.

Muzycy zespołu, obecnie mieszkający w dzielnicy Laurel Canyon w Los Angeles, pierwszy raz zagrali wspólnie w roku 2010. Nie musiało upłynąć dużo czasu, by ich wysokoenergetyczny soul stał się cotygodniową tradycją miejscowych klubów takich jak Edison czy Harvelle's Blues Club. Stopniowo powiększając grono fanów, Vintage Trouble musieli w końcu przykuć uwagę Doca McGhee, legendarnego menedżera znanego głównie ze współpracy z Kiss, Bon Jovi i Mötley Crüe. Gdy znaleźli się już pod jego skrzydłem, swój wzrok skierowali za granicę, by - w roku 2011 - pojawić się w popularnym brytyjskim programie telewizyjnym "Later... with Jools Holland", gdzie wykonali "Blues Hand Me Down" oraz "Nancy Lee" - porywającą serenadę do matki Taylora napisaną w imieniu jego ojca.

Po dołączeniu do gitarzysty Queen Briana Maya na jego trasie koncertowej w maju 2011 oraz do Bon Joviego na jego trasie w czerwcu tego samego roku Vintage Trouble wypuściło album "The Bomb Shelter Sessions", który szybko znalazł się na brytyjskiej liście najlepszych albumów UK Top 40. Po sukcesie także na listach sprzedażowych brytyjskiego Amazona odpowiednio jako najlepszy album R&B oraz drugi najlepszy album rockowy "The Bomb Shelter Sessions" został w 2012 roku wydany w Stanach Zjednoczonych, gdzie szybko zyskał uznanie mediów takich jak NPR, The Wall Street Journal czy Billboard.

Mimo występów w programach telewizyjnych takich jak "Late Show with David Letterman", "The Tonight Show with Jay Leno", "The View", "Conan" oraz "Jimmy Kimmel Live!", a także występów na najważniejszych festiwalach takich jak Bonnaroo, Coachella oraz Glastonbury, Vintage Trouble, pod kierownictwm Doca Mc Ghee, kontynuowało wyczerpującą trasę koncertową. W ramach tej trasy otwierali koncerty artystów takich jak The Who, The Rolling Stones, AC/DC (25 lipca 2015 r. Vintage Trouble zagrali przed nimi na Stadionie Narodowym w Warszawie), Lenny Kravitz, Paloma Faith, Joss Stone czy Willie Nelson. To podczas koncertu w rodzimym mieście w teatrze El Rey w lecie 2013 r. na zespół po raz pierwszy natrafił szef wytwórni Blue Note - Don Was - trzykrotny laureat nagrody Grammy, znany ze swojej współpracy z Rolling Stonesami, Bobem Dylanem, Alem Greenem i Iggy Popem, który tak wybuchowym występem poczuł się zmieciony z nóg.

"Połowa utworów była zupełnie nowa i całkowicie nieznana publiczności, a mimo to sala bujała się począwszy od pierwszych nut aż do ostatniego bisu", wspomina Was. "Zdajesz sobie sprawę, jak trudno jest nowemu zespołowi wyciąć taki numer? Do tego trzeba charyzmy, piorunującej siły, niesamowitych rytmów i nieziemskiego talentu pisania muzyki". Następnej wiosny Vintage Trouble miało już gotowy kontrakt z Blue Note Records i rozpoczęło pracę nad albumem "1 Hopeful Rd.". Jego produkcją zajął się sam Don Was.

"1 Hopeful Rd." powstał w East West Studios w Los Angeles, a za jego miksowanie odpowiedzialny był Tom Elmhirst, znany ze współpracy z Markiem Ronsonem, U2 i The Black Keys. Tytuł krążka zaczerpnięty został z otwierającego go utworu-singla "Run Like the River". Charakteryzujący się tupiącym rytmem i gospelowymi harmoniami "Run Like the River" odzwierciedla zaraźliwie żywotny nastrój, który wyczuwa się na całym albumie i który daje moc nawet jego najsmutniejszym momentom. "1 Hopeful Rd." stanowi kontynuację "The Bomb Shelter Sessions".

Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. 22. edycja odbędzie się w terminie 14-16 lipca 2016 roku w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). W czasie tegorocznej edycji festiwalu na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata, m.in. Tarja Turunen i Apocalyptica. W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Uczestnicy festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas