Przystanek Woodstock 2014: 10 koncertów, które warto zobaczyć
Przed jubileuszowym, XX Przystankiem Woodstock (31 lipca - 2 sierpnia, Kostrzyn nad Odrą) przygotowaliśmy listę 10 koncertów, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Skąd pomysł na przewodnik? Przystanek Woodstock 2014 to w sumie - uwaga! - około 600 koncertów, spotkań, warsztatów i projektów odbywających się w kilku miejscach. Bo to nie tylko Duża i Mała Scena, ale też tradycyjnie działająca scena w Pokojowej Wiosce Kryszny i coraz prężniej rozwijająca się Akademia Sztuk Przepięknych.
Żeby się nie pogubić w gąszczu atrakcji Przystanek Woodstock przygotował także mobilną aplikację, przy pomocy której można zestawić sobie swój własny harmonogram. My polecamy nasz przewodnik.
Kasia Kowalska (Akademia Sztuk Przepięknych, 30 lipca, godz. 23:00)
Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem XX Przystanku Woodstock odbędzie się nocny koncert Kasi Kowalskiej. Wokalistka w namiocie ASP będzie świętować 20-lecie wydania swojej debiutanckiej płyty "Gemini". Z tego wydawnictwa, który pokrył się potrójną platyną, pochodzą takie przeboje, jak m.in. "Jak rzecz" czy "Oto ja".
Na Przystanku Kasia Kowalska przypomni też o artystach, którzy ją inspirowali na przestrzeni lat w wyjątkowych coverach. Koncert w ASP ma być też wyjątkowy pod względem wizualnym, a dodatkowo przewidziani są goście, którzy wraz z Kasią świętować będą 20-lecie jej kariery, a także taki sam jubileusz Przystanku.
To będzie pierwszy "własny" koncert Kowalskiej na Woodstocku. Wcześniej Kasia w Kostrzynie nad Odrą śpiewała gościnnie w 2009 (w specjalnym projekcie Woodstock '69 oraz jako gość Juliette Lewis) i 2011 roku (projekt Przystanek Republika z piosenkami Republiki).
Budka Suflera (Duża Scena, 31 lipca, godz. 21:25)
W tym roku Budka Suflera świętuje 40-lecie istnienia i zarazem żegna się ze sceną. "Biliśmy się z tym od kilku lat. W końcu doszliśmy do wniosku, że akurat ten rok, w którym obchodzimy okrągłą rocznicę, jest dobrym momentem na zakończenie kariery" - tłumaczył wokalista Krzysztof Cugowski.
Na woodstockowym koncercie zespół z Lublina głównie zaprezentuje utwory z pierwszego historycznego albumu "Cień wielkiej góry". U boku liderów formacji - Krzysztofa Cugowskiego (wokal), Romualda Lipki (klawisze) i Tomasza Zeliszewskiego (perkusja) - mają pojawić się goście specjalni, wśród nich m.in. Piotr i Wojtek Cugowscy z grupy Bracia, prywatnie synowie wokalisty Budki.
Dr Misio (Mała Scena, 1 sierpnia, godz. 0:00)
Zespół założony przez aktora i reżysera Arkadiusza Jakubika w 2008 roku. Lider twórczość określa mianem "rock and roll bez przebaczenia". Formacja w 2013 r. wypuściła debiutancki album "Młodzi", którą promowały utwory "Mentolowe papierosy" i "Młodzi". Za produkcję płyty odpowiadał Olaf Deriglasoff, znany ze współpracy z takimi zespołami jak Pudelsi, Kazik czy Apteka.
Przystanek Woodstock 2014: Ostatnie przygotowania
Współautorem aranżacji utworów "Mentolowe papierosy" i "Pudelek" jest muzyk grupy Voo Voo, Mateusz Pospieszalski. W warstwie tekstowej grupę wspomagali Krzysztof Varga oraz Marcin Świetlicki.
"Tak naprawdę nigdy nie chciałem być aktorem, tylko rock'n'rollowcem, chociaż śpiewać za bardzo nie potrafię" - mówił Arkadiusz Jakubik w jednym z wywiadów.
Dr Misio na Przystanek Woodstock został zaproszony bezpośrednio z Eliminacji. Oprócz tej formacji w tym roku na festiwalu zobaczymy także innych laureatów Eliminacji: Shata QS, be.my i Ukeje (Duża Scena), Wild Pig, Enclose, The Sixpounder, Mama Selita, Zmaza i Know (Mała Scena).
Volbeat (Duża Scena, 1 sierpnia, godz. 00:25)
Po pięciu latach na Przystanek Woodstock powrócą Duńczycy z grupy Volbeat. Dobrze znana nad Wisłą formacja tworzy przebojowy miks rock'rolla, heavy metalu z elementami punka i rockabilly. Wyobraźcie sobie mieszankę Elvisa Presleya i Johnny'ego Casha łupiącego metalowe riffy z nieodłączną flaszką whiskey w dłoni - zobaczycie Michaela Poulsena, lidera Volbeat.
Ostatnim materiałem grupy jest "Outlaw Gentlemen & Shady Ladies" z kwietnia 2013 r. Jeszcze przed premierą tego wydawnictwa ogłoszono, że do składu dołączył Rob Caggiano, producent "Outlaw Gentlemen & Shady Ladies", były gitarzysta grup Anthrax i The Damned Things.
Włodek Pawlik Trio (Akademia Sztuk Przepięknych, 1 sierpnia, godz. 2.00)
Nocny koncert na ASP da nagrodzony w tym roku Grammy pianista Włodek Pawlik ze swoim zespołem (Paweł Pańta - kontrabas i Cezary Konrad - perkusja). Grupa otrzymała najbardziej prestiżową statuetkę w świecie muzyki za najlepszy album nagrany przez duży zespół jazzowy. Płyta "Night In Calisia" to efekt współpracy kompozytora i pianisty z orkiestrą Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. Kompozycje, jakie się na niej znalazły, powstały z okazji obchodów 1850-lecia miasta Kalisza. W nagraniach wziął ponadto udział jeden z najbardziej cenionych amerykańskich trębaczy - Randy Brecker, współpracujący już wcześniej z Pawlikiem.
Acid Drinkers (Duża Scena, 1 sierpnia, godz. 20:10)
Legenda polskiego metalu na Woodstocku świętować będzie 25-lecie istnienia. Mocno rozrywkowa ekipa dowodzona przez Titusa (wokal, bas) na festiwal powraca po sześciu latach, kiedy to wystąpiła w roli laureata Złotego Bączka, nagrody woodstockowej publiczności. Tym razem Kwasożłopy do współpracy zaprosili Vogga (gitarzysta i lider Decapitated), Anię Brachaczek (wokalistka Biff) i Czesława Mozila (Czesław Śpiewa).
Program ma być ognistą mieszanką coverów spod znaku obu części "Fishdicka" (z 1994 i 2010 r.) i autorskich utworów. Jak mawia Titus: Pasuje?
Ky-Mani Marley (Duża Scena, 1 sierpnia, godz. 23:10)
Wykonawcą specjalnego koncertu "Tribute to Bob Marley" będzie jeden z synów króla reggae - Ky-Mani Marley. Dwa lata wcześniej w Kostrzynie gościł najmłodszy potomek Boba, Damian "JR Gong" Marley. "Poszukiwacz Przygód", bo tak brzmi dokładne tłumaczenie wschodnioafrykańskiego imienia Ky-Maniego, w tytule swojej pierwszej płyty "Like Father Like Son" zawarł muzyczne credo.
Przystanek Woodstock 2014: Scena rośnie
"Moje przesłanie zawsze idzie w parze z miłością i jednością. One są najważniejsze i jeśli ludzie mogą to poczuć słuchając moich utworów to znaczy, że wszystko zrobiłem tak, jak należy" - tłumaczy Ky-Mani.
Kapela ze Wsi Warszawa & Mercedes Peón (Duża Scena, 2 sierpnia, godz. 2:10)
W Kostrzynie nad Odrą odbędzie się prapremiera koncertowa wspólnej płyty naszej eksportowej wizytówki Kapeli ze Wsi Warszawa z legendą hiszpańskiej sceny world music, multiinstrumentalistką i śpiewaczką z Galicji Mercedes Peón.
"Koncept wspólnego albumu opiera się na ukazaniu analogii między peryferiami Europy: korzenną spuścizną muzyczną szeroko rozumianego Mazowsza oraz unikalnością tradycji hiszpańskiej Galicji" - zapowiadał Maciej Szajkowski, lider i założyciel KZWW, na świecie znanej jako Warsaw Village Band.
To właśnie tego typu projekty sprawiają, że Przystanek Woodstock nie sposób zakwalifikować jako darmowy spęd dla miłośników "juwenaliowego rocka".
Manu Chao La Ventura (Duża Scena, 3 sierpnia, godz. 00:00)
Pod szyldem Manu Chao La Ventura zaprezentuje się kwartet rockowy, wykonujący najbardziej legendarne, powszechnie znane utwory Manu Chao oraz nowe, dotąd nierejestrowane. Manu Chao, urodzony w Paryżu syn hiszpańskich republikanów, nazywany jest ikoną ruchu alterglobalistycznego.
Inspiracji szuka w kulturze ulicznej i lokalnych scenach różnych krajów i narodowości. Jego wielokulturowa i wielojęzyczna muzyka to swoisty koktajl rocka, reggae, punka, ska oraz miks znalezionych dźwięków i rytmów z całego świata. Śpiewa w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim i kilku innych, nierzadko wplatając je wszystkie w jeden utwór.
The BossHoss (Duża Scena, 3 sierpnia, godz. 1:50)
To może być spora niespodzianka dla wielu woodstockowiczów, ale też pokazuje, że niekoniecznie festiwal musi kończyć największa gwiazda. The BossHoss to grupa z Berlina, która zdobyła popularność za sprawą coverów przebojów popowych, rockowych i hiphopowych (z repertuaru m.in. Britney Spears, Outkast czy Davida Bowie) w stylu... country & western. W dodatku na scenie siódemka muzyków zachowuje się jak na stereotypowych kowbojów przystało. Yeehaw!
Koncerty polecał Michał Boroń