Pol'and'Rock Festival 2019: Olga Tokarczuk gościem ASP

Nagradzana pisarka Olga Tokarczuk będzie gościem Akademii Sztuk Przepięknych podczas tegorocznej edycji Pol'and'Rock Festival (dawny Przystanek Woodstock).

Olga Tokarczuk będzie gościem ASP podczas Pol'and'Rock Festival 2019
Olga Tokarczuk będzie gościem ASP podczas Pol'and'Rock Festival 2019Marcin RutkiewiczReporter

Pol'And'Rock Festival (wcześniej znany pod nazwą Przystanek Woodstock) to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych.

Jubileuszowa 25. edycja odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie).

Dotychczas ujawniono gwiazdy to m.in. Ziggy Marley, najstarszy syn Boba i Rity Marleyów, legenda thrash metalu Testament (USA), brytyjska grupa Skunk Anansie, międzynarodowa ekipa Gogol Bordello, metalowy Avatar ze Szwecji, amerykańska supergrupa Prophets Of Rage, reprezentanci southern rocka - Black Stone Cherry, pochodzący z Francji Perturbator, punkowcy z The Adicts i The Casualties, metalcore'owcy z Australii - Parkway Drive oraz ich rodak Dub FX.

Polscy przedstawiciele to metalowcy z Acid Drinkers i Decapitated, wracający po sześciu latach na darmowy festiwal happysad, Kult, Agnieszka Chylińska, Maciej Maleńczuk, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Tulia, Majka Jeżowska, Carrantuohill, Ralph Kaminski, Sidney Polak, Renata Przemyk, Gooral, Bokka, Moskwa, Cyrk Deriglasoff i Witek Muzyk Ulicy.

Na czterech scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata.

Krzysztof Dobies o pomysłach na Pol'and'Rock 2019INTERIA.PL

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu, którzy będą mogli spotkać się z festiwalowiczami. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. Jak co roku zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.

Dotychczas ujawnieni goście to reżyser Wojtek Smarzowski (m.in. "Kler", "Drogówka", "Wołyń", "Dom zły"), o. Ludwik Wiśniewski OP oraz reporterzy Mariusz Szczygieł i Filip Springer.

Do tego grona dołączyła Olga Tokarczuk, uznawana jest za jedną z najwybitniejszych pisarek, eseistek w historii polskiej literatury. Zadebiutowała 40 lat temu na łamach słynnego "Na przełaj", publikując, jako Natasza Borodin, opowiadania. Czas na pierwszą powieść - "Podróż ludzi Księgi" - przyszedł w 1993 roku.

Do najgłośniejszych tytułów Olgi Tokarczuk zaliczyć możemy "Prawiek i inne czasy", który przyniósł autorce m.in. Paszport "Polityki" oraz "Księgi Jakubowe" i "Bieguni", za które dostała Nagrodę Literacką "Nike". Jednak to przede wszystkim za sprawą przyznanej za "Bieguni" The Man Booker International Prize, będącej jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich, o Tokarczuk usłyszał cały świat. O znaczeniu tego wyróżnienia niech świadczy choćby określanie go mianem największego osiągnięcia polskiego pisarstwa po Nagrodzie Nobla dla Wisławy Szymborskiej.

Być może Tokarczyk sukces ten uda się powtórzyć, gdyż angielski przekład wydanego przed kilkoma laty "Prowadź swój pług przez kości umarłych" znalazł się na tzw. longliście utworów nominowanych do Man Booker International Prize w tym roku.

Spotkanie z Olgą Tokarczuk na Akademii Sztuk Przepięknych odbędzie się 3 sierpnia o godz. 13:30. Poprowadzi je dziennikarka Katarzyna Janowska, laureatka telewizyjnego Wiktora za 2000 rok.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas