W jaskini hałasu

25 września ukaże się "Jaskinia hałasu", pierwsza w Polsce publikacja na temat rodzimej, podziemnej sceny metalowej.

"Jaskinia hałasu" to opowieść o polskiej podziemnej scenie metalowej
"Jaskinia hałasu" to opowieść o polskiej podziemnej scenie metalowej 

Autorami książki, którą wyda poznańskie wydawnictwo KAGRA, są nie od dziś działający w polskim undergroundzie Wojciech Lis i Tomasz Godlewski.

"'Jaskinia hałasu' jest monograficznie zakrojoną książką o rodzimej scenie muzyki metalowej, ale przede wszystkim pokazuje ze szczegółami mechanizmy animowania nowych zjawisk muzycznych i z muzyką rozmaicie związanych. Jest to, rzecz jasna, piękny prezent dla fanów, ale przecież nie tylko dla nich. Mamy tu bowiem do czynienia z 'gęstym' opisem fenomenu muzycznego undergroundu wraz z całym jego subkulturowym folklorem: estetyką (i antyestetyką) wyglądu, zine'ami, zachowaniem na koncertach, specyfiką klubów muzycznych, przekraczaniem granicy między kulturą spontaniczną a instytucjonalną - wszystko to z pewnością zainteresuje dziennikarzy, socjologów i badaczy kultury" - mówi na temat tej publikacji dr Mirosław Pęczak, kulturoznawca, publicysta "Polityki".

"To pierwsze, tak przemyślane i tak obszerne, ujęcie historii tworzenia się polskiego metalowego undergroundu. Autorom udało się skontaktować i przepytać większość głównych animatorów tej sceny, z czego powstał autentyczny i wielobarwny obraz widziany przez pryzmat wrażeń i wspomnień jego twórców i uczestników" - napisał Tomasz "Ryłkołak" Ryłko, dziennikarz prasowy i radiowy.

"Jaskinia hałasu" podzielona jest na osiem części, które opisują czas powstania metalowego undergroundu, główne idee jego organizatorów, najważniejsze oficjalne media promujące muzykę ekstremalną, sposoby i kierunki wymiany kaset, płyt i zinów, najciekawsze imprezy, tamtejsze realia lat 80.

Ponadto książka zawiera biografie najważniejszych kapel wraz z dyskografiami oraz ogromną ilość zdjęć, flyerów, newsletterów, okładek kaset, zinów, fragmentów artykułów i pism.

Wszystko to znajdziemy na blisko 250 stronach w miękkiej oprawie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas